извадка от блога на Памела Кларк
1. Не оставяйте папагала на рамото си. Ако имате неудовлетворени емоционални потребности, заради които желаете да държите папагала във физическа близост, вземете си Йоркширски териер и го дръжте на каишка до себе си. Те понасят безпроблемно липсата на независимост. Папагалът ви, не.
2. Създайте такива условия на папагала си, които ще му помогнат да развие качествата на добър домашен любимец: Осигурете му голяма клетка, много кацалки с купички за храна и играчки, много играчки за разрушаване/гризане и възможности за търсене и намиране на храната си. След това му осигурете внимание и лакомства, когато го видите да пробва тези неща, да се занимава самостоятелно. Улавяйте моментите, в които той се държи като независим индивид и предлагайте награда за това.
3. Обучавайте папагала на нови неща само с положителни методи. В интернет има материали по тази тема. Знаещите английски език могат да потърсят чрез Google *positive reinforcement training parrots* както и безплатните видео клипове на www.projectparrot.com. Всичките материали тук, в раздела „Обучение“, са базирани на положителни методи за обучение.
4. Научете се да разбирате езика на тялото му и уважавайте това, което ви казва. Никога не предизвиквайте страх или паника у птицата. Приемайте прояви на страх у папагала ви като огромен знак СТОП по отношение на вашите собствени действия и поведение. Ако папагалът ви е неспокоен или твърде страхлив, консултирайте се с някой, който може да помогне.
5. Не придавайте твърде голямо значение на това какво харесва папагалът ви. Папагалите харесват това, с което са свикнали, което познават. Ако папагалът ви „не харесва“ зеленчуци, или къпане, или нови играчки – трябва да знаете, че решението е в това да се намали чувствителността му към тези нови, непознати неща и едва тогава го приучете да ги приема. Подходете отговорно към задачата да приучите папагала да харесва нещата, от които се нуждае.
6. Намерете начини да се наслаждавате на кратки, игриви контакти с вашия папагал…такива, които не включват гушкане.
7. Насърчавайте паралелни дейности. Т.е. папагалът да извършва еквивалентни на вашите действия заедно с вас. Например, оставяйте го да се пощи на кацалка в банята докато вие се подготвяте сутрин.
8. Живейте като дресьор. Свикнете да си задавате въпроса: На какво го уча в този момент с тези мои действия?
9. Бъдете като хората, които се грижат за животни в зоопарка. Не мислете само за социалните нужди на папагала. Уверете се, че всичките му нужди са удовлетворени – за къпане, оптимално хранене, разнообразяване на средата, физически упражнения, медицински грижи, почивка, учене и игра.
10. Помнете какво пише за животните Хенри Бестън в Най-отдалечената къща: „… Имаме нужда от друга и по-мъдра, и може би по-мистична представа за животните. Далеч от природата и живеейки със сложна хитрост, човекът в цивилизацията наблюдава съществата през лупата на своето познание и ги вижда като уголемено перо и образът е размазан. Покровителстваме ги за тяхната незавършеност, за трагичната им съдба да приемат форма толкова далеч под нашата. И точно там грешим, и грешим много! Животните не трябва да се измерват от човека. В свят по-стар и по-завършен от нашия те се движат завършени и пълни, надарени със сетива, които сме изгубили или не сме имали, живеещи със звукове, които няма да чуем. Те не са събратя; те не са по-низши. Те са други светове, уловени заедно с нас в мрежата на живота и времето, други затворници на величието и мъките на земята“. Нашите папагали действително са *други светове.* Може да сме ги купили и можем да ги държим в клетка, но те не ни принадлежат. Погледнете отвъд сантименталността, с която толкова обичаме да ги обгръщаме и ги вижте като това, което всъщност са: гениални създания.
4 comments. Leave new
Тази статия е уникална . Сигурна съм ,че ще помогне на мен и много други като, мен . Ще помогне на хората ,които не знаят как да подходят към птичката си със сигурност .
Чудесна статия и накрая това от Хенри Бестън е просто уникално! За съжаление човек трудно може да приеме факта, че в неговия свят папагала е по висш от нас “недостижимите“ – хората!
Съгласен! Докато човек продължава да гледа на другите животни като на по-низши, никога няма да може да ги разбере и няма да бъде в хармония с природата. Камо ли да бъде в хармония със себе си…
Който е сложил статията го поздравявам. Наистина, по-изчерпателен отговор на въпроса, какви стъпки трябва да следваме в отглеждането и обучението на един папагал, не може да има. От моята гледана точка, разбира се.