Настоящият материал е взет от архива на мейлинг листа Parrotsinbulgaria. Първата част, въведение към метода Clicker Training е превод на информация от уеб сайта на Линда Мороу. Преводът е на нашия член на мейлинг листа Николай Стоилов.
Останалата част е моя авторска, наблягаща най-вече на най-важните практически аспекти на прилагането на този метод.
„Clicker Training”-а е неагресивен метод за обучение, използващ позитивно отношение и поощряване на изпълнените от животното, желани от нас дейстия, без прилагане на сила и натиск. Кликер-ът представлява метално устройство, което при натиск издава рязък и отсечен звук – “клик”. Използва се за комуникация с животното, уведомяваща го, че ще бъде наградено за току-що стореното от него. Кликерът се употребява в точния момент, в който животното е сторило това, което ние искаме от него, като по тази начин му даваме да разбере за какво точно в последствие ще бъде възнаградено. В последствие, след като комуникацията е достъпна, животното най-вероятно ще се опита отново да изпълни същото действие, което да доведе отново до награда. Кликерът е известен и като мост, свръзващ правилното действие и неговата награда. “Clicker Training” създава ново поведение у птицата, базиращо се на нейните свободни привички. Дава се избор на свободно поведение без да бъде използван натиск. Правилният избор бива награден, докато грешния се игнорира без последици.
За да бъде започнато обучение с кликер, първоначално трябва да бъде дефинирано значение на звука, издаван от устройството. Най-добре е да бъде използвана храна – най-любимото лакомство на вашия любимец. Лакомството, което ще му бъде давано само в процеса на обучение. Ако ви е трудно да определите коя храна е най-почитана от вашия любимец, поставете разнообразни парченца в купичката и следете към кое от тях птичката ще посегне първо. Използвайте малки парченца от деликатеса, за да не се налага дълго да чакате, докато бъде погълнато. Желателно е тренировката да бъде преди ядене, в противен случай животното вероятно няма да бъде достатъчно мотивирано. Ако птичката ви седи само в клетка, започнете обучението в кафеза. Изпразнете хранилката й и при всяко кликване пускайте по едно парченце в купичката. Като мотивация може да бъде прилагана както храна, така и галене по вратлето, нежно подухване в лицето или всичко това, което кара животното да “грее от радост”.
При тренировка, ако е възможно, отведете пилето на място, отдалечено от клетката му. Хубаво е, специално за обучение, да му направите Т-образна поставка. Ако го тренирате, на пода или на маса, възможно е да не прояви интерес или да започне да се разсейва. Желателно е наградите да му се дават именно при тази стойка, наречена от автора “station”. Щом сте готови с всичко това, вече може да започнете да дефинирате кликера. Кликнете и подайте награда на птичето. Повторете няколко пъти. Важното е да бъде внушена асоциацията клик = награда. Много скоро целта ще бъде постигната.
Ако птичето не иска да взима храна от ръката ви, се опитайте да му поднесете с лъжица, а ако и така не иска, просто пускайте наградата му в паничката. Не е необходимо наградите да бъдат едни и същи, хубаво е да бъдат разнообразни, за да не омръзнат бързо. Ако шумът от устройството стряска ученика, може да го приглушите, използвайки го в джоба, например. Възможно е птицата да започне да имитира звука от кликера – просто го игнорирайте и продължете напред. Не е необходимо нито тренировките да бъдат по едно и също време на денонощието, както и да бъдат всеки ден. Вашия любимец също има нужда от почивни дни. Желателно е поставката за обучение да бъде използвана единствено за целта си. Не оставяйте с нея да си играе и през свободното си време. В противен случай е възможно да се притъпи значението й.
Не бива да се забравя, че този метод поощравя птицата, по никакъв начин негативните постъпки не бива да довеждат до наказания. Тренирайте ги преди хранене, но не ги лишавайте от храна. Никога не ги обучавайте, ако се намирате в лошо настроение. Забавлявайте се с тях.
Здравейте отново!
Сега бих искал да нахвърлям някои основни моменти за този метод.
Както е казано в материала, целта на кликера тук е да служи като МОСТ свързващ в съзнанието на йижотното действието, което извършва с награждаването, което получава от стопанина. Иначе казано – маркер. С негова помощ на животното все едно му казваме буквално следното: “ТОЧНО ТОВА, КОЕТО НАПРАВИ ТОКУ ЩО БЕШЕ СУПЕР! ПОЛУЧАВАШ НАГРАДА!” ВИНАГИ,АБСОЛЮТНО ВИНАГИ< НЕЗАВИСИМО ДАЛИ НЕЩО СТЕ СЕ ОБЪРКАЛИ ИЛИ НЕ СЛЕД КЛИК СЛЕДВА НАГРАДА!!!
Преди това обаче, се прави така нареченото conditioning the clicker – “НАСТРОЙВАНЕ НА КЛИКЕРА”. Нямам идея как да го кажем на Български език по-добре. От нас зависи. Не съм виждал до ега нещо по въпроса преведено на Български. Така че, за сега ще го кръстя “НАСТРОЙВАНЕ НА КЛИКЕРА”. Това упражнение има за цел да научи животното да асоциира ЗВУКА на кликера с НАГРАДА. Установено е, че точно този звук най-лесно се възприема като МАРКЕР от папагалите. За други животни кликерите издават друг вид звуци в зависимост от това, което се възприема от тях най-добре. Целта е звука да е максимално КРАТЪК и остър. Това е необходимо, защото най-често ни се налага да МАРКИРАМЕ с помощта на кликера биквално МОМЕНТНИ РЕАКЦИИ на птицата. За това е критично да усъвършенстваме употребата на кликера максимално преди да започнем ползуването му. Употребата на кликер НА КОНКРЕТНАТА СЕКУНДА, когато папагала демонстрира желано от нас поведение е от ОГРМОНА ВАЖНОСТ. Ако кликнете една секунда по-късно или една секунда по-рано – нищо чудно да се получи така, че сте насърчили съвсем различно действие /поведение от това, което искате!
Това е едно от най-важните неща, които трябва да се разберат за да може да се приложи методът правилно. При най-малки неясноти или проблеми – ПИТАЙТЕ!
Представете си ситуация, при която папагалът протяга колебливо за част от секундата крак за да стъпи на ръката ви при поискване (т.е. при подаване на звуков сигнал) от ваша страна – например, командата СТЪПИ! Това протягане на крак към ръката ви може да стане само за част от секундата в самото начало, преди птицата да се научи да стъпва спокоино на ръката. В МОМЕНТА, КОГАТО ПРОТЕГНЕ КРАК КЪМ РЪКАТА ВИ – КЛИК! Непосредствено след което естествено – НАГРАДА!
Резултат: В резултат на това вие сигнализирате на пилето, че ако ПРОТЕГНЕ КРАК към ръката ви при получаване на команда “Стъпи” то ще получи награда!
Пилето протяга колебливо за част от секундата крак към ръката ви, но поради някаква причина (забавени реакции от ваша страна J ) вие кликвате в момента, когато то вече си отдръпва крака без да е стъпило на ръката ви. И разбира се, ВИНАГИ СЛЕД КЛИК СЛЕДВА НАГРАДА, така че вие му я давата.
Резултат: В резултат на това вие сигнализирате на пилето, че ако ОТДРЪПВА КРАК ОТ ВАС при получаване на команда “Стъпи” то ще получи награда!
Надявам се да го обясних добре.
Така! На базата на това се започва както казахме с НАСТРОЙВАНЕТО НА КЛИКЕРА. Сиреч, приучаваме пилето, че щракването на кликера ВИНАГИ ВИНАГИ ВИНАГИ води до получаване на НАГРАДА! Най-важно тук е постоянството! Недопустимо е веднъж КЛИК да води до получаване на награда, друг път до нищо! АДСКИ ВАЖНО!
Значи, това НАЙ-ПЪРВО нещо се прави най-лесно. Щракваме с кликера просто ей така и веднага след това подаваме на животното награда! Лично аз предпочетох този начален етап да има също някаква “образователна” цел. За това му щраках, когато то направеше нещо, което ми харесва. Веднага след това му давах лакомство.
Искам да ви кажа, че особено ЖАКОТО са адски умни животни! Не ги подценявайте. След няколко кликвания те ще схванат какво означава звука и за какво се прави. НО ДРУГОТО ВАЖНО нещо при СТ метода е – НИКОГА НЕ ПРЕПУСКАЙТЕ през упражненията! Независимо, че виждате, че животното е схванало целта на упражнението – продължете да му кликвате и да му давате награда, когато се справи успешно. Правете го до тогава, докато желаната от вас реакция / поведение бъде затвърдено и изпълнявано от животното на 100%!
Мисля, че за начало това е добра “храна” за дискусия;)) През идващите дни (ще гледам да стане още утре) ще напиша още една част, която също е МНОГО ВАЖНА! Препоръчвам ви първо да се запознаете изцяло с метода и тогава да започнете. Не че ще е фатално, ако объркате животното поради някаква грешка в началото. Всичко е поправимо, но защо да губите време с крачка напред, две назад?;)
Поздрави на всички,
Милко;)
Здравейте отново! Дойде ред и на втората част на СТ 😉
Тук ще стане дума за друг момент, който е важен при СТ. Това е принципа: ПРАВЕТЕ ВСИЧКО МАКСИМАЛНО ПРОСТО! Това ще рече, ако например искаме да научим папагала да изпълнява нещо – каквото и да е и колкото и да е сложно – сигурно вече сте си задавали този въпрос… Нали все някога трябва да се почне от някъде. Аз в предишната част намекнах, но все пак не казах как се започва ученето на определено поведение. Все едно – като видим един папагал да кара кънки или велосипед – да не би да сме чакали той да се метне на колелото за да му кликнем и да му дадем награда?? Ще да не е точно така;)) Макар, че по принцип да – това е метода, но явно нещо липсва по веригата в предишната ми информация.
Това се постига като всеки трик се разбива на съставни части, всяка от които е съвсем ЕЛЕМЕНТАРНА. Не се започва обучаване на даден трик/поведение директно от крайния резултат. Правим си предварително план на стъпките, по които искаме да минем с папагала и започваме да напредваме малко по малко. Тоест стъпка по стъпка. Към следващата стъпка минаваме само когато предходната е затвърдена на 100%. Ако на даден етап пилето се обърка и забрави някоя от предходните стъпки или се затруднява с нивото, на което сме в момента, се връщаме на тази стъпка, с която той няма проблеми. Затвърждаваме я отново и продължаваме нататък по плана.
При метода СТ целта не е просто да схване стъпката – това те го правят бързо. Много са интелигентни. Въпросът е наученото да бъде затвърдено и да се изпълнява по команда винаги.
Нормално е в началото пилетата да се втурнат да правят нещо, което са видели че води до награда. Винаги се минава през един такъв период, но като не им се дава награда, когато го направят без да им е била подадена команда, нещата си идват на мястото. Тъкмо тук е ползата от кликера. КЛИК-НАГРАДА! Тези две неща са неразделни!
Разбира се, понякога пилето може да получи награда и без да е бил подаден КЛИК. Това е нормално. Но когато ги учим на нов трик / поведение – награда трябва да получават САМО когато изпълнят желаното нещо след като са получили сигнал за това (нашата команда). За това се е получило така при Дани, че пилето е започнало да вдига краче в очакване на награда. То просто е било научено на следното: При повдигане на краче – получаваш награда! Толкоз! Елемента КОМАНДА отсъства от поредността както самата тя е установила, поради което е станало така. Всъщност папагалът е научил ТОЧНО това, което се е искало от него и го е изпълнявал.
Това е допълнителна причина да се “раздробява” урока на елементарни части. Така и стопанина може да огледа добре всеки етап и да оцени дали има слаби места или не. Защото папагалите наистина са интелигнетни, но за разлика от нас те не се догаждат какво всъщност СИ МИСЛИМ/ИСКАМЕ ние от тях. (Макар че и това не е съвсем вярно, но то е друг въпрос. Вижте по този повод този уеб-сайт /на английски език/: Телепатия при папагалите.)
Като пример за това “раздробяване” да си представим, че искаме да научим папагала да идва на ръката ни. Това е само пример – всъщност има друг инструмент, чрез който това се постига по-лесно, т.нар. “targetting”, но за това ще стане дума друг път. Та значи – за да постигнем това, първо си измисляме дума, която ще бъде командата и тя ще бъде винаги една и съща. След това си правим план – разбивка на поведението по следния примерен начин:
1. Папагалът поглежда към протегнатата ни ръка след като чуе командата => КЛИК-НАГРАДА!;
2. Папагалът поглежда към протегнатата ни ръка и прави малка крачка в посока към ръката след командата => КЛИК-НАГРАДА!;
3. Папагалът поглежда към протегнатата ни ръка, и се приближава до ръката ни след подаване на командата=> КЛИК-НАГРАДА!;
4. Папагалът поглежда към протегнатата ни ръка, приближава се и посяга с крак към ръката ни след подаване на командата => КЛИК-НАГРАДА!;
5. Папагалът поглежда към протегнатата ни ръка, приближава се и стъпва на ръката след подаване на командата=> КЛИК-НАГРАДА-НАГРАДА-НАГРАДА-ЦЕЛУВКА:)))!
Започваме със стъпка #1 и я тренираме докато пилето няма никакъв проблем с нея. Тоест щом чуе командата то се обръща и поглежда към ръката. Естествено е в даден момент пилето да тръгне към ръката. Природно любопитство. В този момент КЛИК-НАГРАДА! Възможно е да се случи от веднъж пилето да тръгне или дори директно да дойде на ръката ни. Това е момент, в който то заслужава ДВОЙНА, ТРОЙНА, ГОЛЯМА НАГРАДА!!! Много внимание от вас! Целувки! Каквото ще да е. Пълна програма;))
Като казах за целувки, пълна програма и т.н. се сещам за другото важно условие, което исках да спомена. Каквото и да е обучение, трениране и т.н. на папагал в домашна среда се прави само след като птицата НАПЪЛНО се е отпуснала в къщи. Само след като ви е приел(а) като “своето ято”, когато ви се довери напълно. Този процес обикновено изисква някакво “технологично” време;)) Говорили сме за това. Различните птици са много индивидуални, но за жако например, средно след третия месец започва да изпитва необходимост да се довери на някого.
Преди това “технологично време” птицата може дори да идва на ръката ви, да взима храна от ръката ви и т.н., но това е само етап на първоначално приемане. Една нестресирана птица, или птица, която е била социализирана преди да я вземете – би трябвало да няма проблем да идва на ръката ви и да взима храна от ръката ви. Както и доста други неща между другото. Но това още не означава, че всяка нестресирана или зоциализирана птица се доверява напълно на всеки. Всеки, който е минал през този процес го знае добре. Или поне е съгласен с това като се замисли как се е развило отношението на птицата. А точно пълното доверие е необходима предпоставка за успешно провеждане на всяко обучение.
Стига толкова за сега. Опасявам се, че пак останаха едно-две неща за метода СТ, но това в следващ пост или в процеса на дискутиране на нещата във форума.
Милко
3 comments. Leave new
кликери може да закупите тук
http://bg-pet.com/Dogs/DogTraining/clicker.htm
Би било добре да има пример за кликер, снимка или линк от къде може да се закупи. Или как да си направим
Аз имам доста спестявания ,но мисляда започна с някой по-евтин като…вълнисто папагалче…но всъщност много ми се щеше да си имам синьо-жълто ара ^_^ те са много красиви и…скъпи за жалост…едни приятели имат папагал не съм сигурна но мисля ,че е африкански сив папагал…вече има 3-та женска до себе си и се надяват да не…умори и нея…няколко пъти са си имали малки папагалчета ,но той ги е изтребвал…олелеее цяла история написах!!!-_-Всъщност мисълта ми беше ,че те са си го жванали …е, той е долетял от някъде в Търговския център(Пловдив)…При нас…(Ние живеем на Бунарджика)Баща ми ,ми каза, че един папагал е бил долетял при нас, личало си е ,че е бил пропъден, но не успял да го улови ,а ако го беше уловил щях да се грижа за него до смърт!………………………….