Това не е процес за всеки. Изискват се много грижи, безсънни нощи и опънати нерви. Преодолeете ли обаче тези препятсвия, ви очакват много приятни моменти. Затова да започваме.
Ако имате двойка папагали и искате да създадат поколение, от вас се иска само да покриете техните елементарни нужди. Ако папагалите не са във волиера, те имат нужда поне от широко пространство или да излизат извън клетката. Стайната температура трябва да е минимум 20 градуса. Корелите в природата снасят най-вече през топлите сезони, заради благоприятното време и условия. В домашни условия, ако температурата не пада под 20 градуса, могат да снасят през цялата година дори.
Другото важно нещо е укрепването на организма. Ако корелата е здрава и се храни добре, поддържа хигиена и е поне на година и половина, тя е готова да снесе яйца и да се грижи добре за тях. Те узряват полово на една година, понякога и малко по-рано, но младият родител не е опитен папагал и не е препоръчително да се избързва с подобна млада двойка. Храната, която приемат, трябва да е богата на нужните витамини и микроелементи: B, D, E калций и др. Ако папагалът има лоша хигиена и слабо здраве, болестите ще се прехвърлят и на поколението, което за съжаление няма да има голям избор. Затова давайте качествена храна. Особено когато се готвят да създадат поколение. По-нататък ще споделя за засилването на организма преди снасяне на яйца.
Да поговорим за ухажването. Това е първият процес на сближаване между мъжкия и женската. Мъжкарят е този, който прави първата крачка още когато се съберат и ако я харесва започва да я ухажва със свирукане и въртене на главата. Другата стъпка към сближаването е пощенето. Ако двойката се разбира, тя ще се пощи взаимно и така ще изграждат доверие един към друг. В този период женската тества грижливостта на мъжкия и дали ще е добър партньор. Понякога привличането зависи и от възрастта на папагалите. Ако единият е малък и още неузрял полово папагал, няма винаги да се интересува по този начин от другия пол. Ако всички неща сe наредят и привличането го има е въпрос на време да решат да се сношават. Моят мъжки не се коси много и на втория ден беше почнал да работи по въпроса. Налице са шест поредни мътилки…
Ето няколко видео материала за ритуала преди сношаването:
Любовни песни
Той трае около една, две, три минути в зависимост от издръжливостта на мъжкия. След ухажването женската сама се дава, навеждайки и пиукайки за мъжкия, за да му покаже, че е готова. Мъжкият бавно и внимателно се качва на нея. Впива нокти за да се задържи и въртейки опашката си извършва половия акт. Докато го прави той постоянно пиука леко и гали нежно с глава женската успокоявайки я. След като свърши актът, мъжкият буквално се хвали и перчи, като типичния мачо, какъвто е.
Моите палавници
Други палавници
За да са сигурни, че яйцата са оплодени, корелите го правят по няколко пъти в продължение на седмица. Тогава животинският инстинкт се задейства и майката започва да търси усилено място, където да снесе яйцата. В този период родителите стават доста раздразнителни. Инстинктът за съхранение на потомството проработва и не допускат никого до гнездото. Ако не ми вярвате пробвайте и ще изпитате агресията на родителите.
Време е да споделя личния си опит. Имах мъжкия от две години и с женската бяха неразделни. Всеки ден се сношаваха по няколко пъти, но женската така и не снасяше яйца. Накрая, точно когато вече не очаквах, тя снесе яйце в клетката. Проблемът е в това, че не всяка двойка явно си харесва гнездото. Правих какви ли не гнездилки – по образец, широки, високи дори – но не и не. Влизаха вътре, но само за да си играят. Бързо разбрах, че няма да им хареса да снасят в подобна дървена къщурка. Извадих старата малка клетка (за един папагал), постлах им мека кърпа и сложих яйцето там. Женската веднага се изнесе и се залепи за него. Каквото и друго гнездо да й предлагах все не го харесваше и дори изоставяше яйцата. Явно светлината й харесваше и нямаше нужда да е пълен мрак за да слиза да мъти. От тогава насам (вече една година) снася в малката клетка. Приема я като гнездо и когато настъпи време за снасяне винаги отива там и подготвя терена.
Споделих моята история за да не се чудите понякога защо не иска да снася папагалът и какво бъркам аз. Всичко опира до отделни индивиди. Стандартната гнездилка е добре приета и навсякъде върши работа – явно при мен не. Но вие ползвайте стандартните размери. Ето малко за тях.
Тя изглежда както на картинката по-долу. Размерите са 25х25х17 см. Ако решите да си я направите сами, направете я колкото можете по-широка, за да могат и двата папагала да стоят едновременно без да се бутат и карат. Дъното е издълбано за да може яйцата да не се местят и да се събират на едно място. Постелката е хубаво да е от стърготини, тъй като те произвеждат топлина и запазват добрата температура на яйцата. За да не смачкат яйцата, когато слизат трябва да има стълбичка или в случая дървена кацалка, по която да слизат и излизат от клетката. Покривът трябва да е забит само от едната страна за да не бъркате през дупката, а да можете да отваряте капака и да следите какво става вътре. Гнездото може да се закачи и за входа на клетката, както е показано на снимката по-долу.
Ето какво се случва в гнездото:
А действието на следващите клипчета се развива в „моето гнездо“:
Преди да започне да снася, женската трябва да си добие нужната доза калций за да са здрави черупките на яйцата. За подготовката й се дава креда/минерален блок и кост от сепия. Аз лично сипвам във водата й течен калций за още по голямо въздействие. Добавям и другите важни витамини B, D, E. Предлагам различна зеленина – краставици, зеле, маруля и варени яйца. Папагалчетата израстват стабилни и родителите винаги са в кондиция – свежи и бодри.
Започва се. Мътенето на яйцата продължава 21 дни (3 седмици) след снасянето на първото яйце. По принцип, родителите не мътят усилено, докато не се снесе второто или третото яйце. Тогава излюпването става след 21 дни. Когато родителите са опитни, като моята двойка, женската се захваща за работа от първата минута и пиленцата сe излюпват за 19 дни.
Сега да обърна внимание на един казус с две алтернативи. Поздрави за fallon_fallon(Lily) Според някои, ако нещо се случи с единия от двойката папагали и той загине, другият ще изостави яйцата. Това не е 100 % факт, но и няма никаква гаранция. Корелите мътят на смени. Мъжкият е през деня, а женската през нощта. Те имат нужда да си почиват иначе лесно се преуморяват. Ако единият родител липсва, мъжкият или женската ще го замести. Мъжките обаче имат инстинкта да спят през нощта и няма да стоят на яйцата, когато най-много трябва (вечерта). Яйцата ще изстинат или ще се излюпят отпаднали.. Най-добре е да се намери бързо друг партньор и той ще влезне в час и ще замести липсващия поне в храненето.
Ще споделя моя опит. Изкарвам женската през деня за да може мъжкият да мъти на спокойствие и да не си пречат. Обаче, тъй като не се виждат и постоянно се търсят, мъжкият излиза от гнездото след час-два и не влиза докато не види женската. С времето това го изпипах и по цял ден женската е навън и когато мога я прибирам за да не става от яйцата и сменя мъжкият докато той се храни. Не е правилно да се разделят за повече от 4-5 часа. Следователно, единият без другия не може и това съм го изпитал от първа ръка. Твърде голям залък е за сам папагал да изгледа 4-5 гърла 24/7. Просто трябва да се реагира бързо и да се намери друга корела.
Женската през деня си опъва краката и перата след като излезе от гнездото и обикновено търси как да се освежи и релаксира. При мен това става с една бърза топла баня, която задължително си взема поне по два три пъти в седмицата. Така се поддържа добрата перушина, която се намачква от притискането на яйцата.
За тези, които искат да видят дали е оплодено яйцето прочетете тази статия.
Първите три яйца се излюпват всеки ден, а следващите през ден. Както споменах по-горе, пиленцата се излюпват на 21-вия ден/19-тия ден.. Родителите усещат писукането на малкото пиленце отвътре и стоят заедно в гнездото в очакване на излюпването. Този период трае понякога от 24 до 36 часа. Обикновено малките са с жълт пух, който ги топли през първите няколко дни, докато започнат да растат перата. Майката и бащата го измиват заедно и постепенно започват да го хранят. На 7-8 дни папагалчето вече отваря очи и започват да растат първите пера. Те са по главата, след това по крилата и накрая по тялото.
Много е важно да разберете още отначало дали вашите корели дърпат перата на малките си. За жалост, повечето птици имат хормонален дисбаланс, който ги кара да скубят малките си за да напуснат по-бързо гнездото и родителите да се захванат с нова мътилка. Ако този проблем е налице е препоръчително често да ги наглеждате, защото понякога се вживяват много при дърпането, а това не се отразява много добре на едно крехко пиленце. Ако не се научите да блокирате приомите на родителите, може да заварите някой път малкото цялото в кръв, оскубано до последното перо. Не изолирайте напълно този, който скубе, а просто го отделете за известно време докато се кротне и другият родител заеме мястото му. Първите 10 дни са доста спокойни откъм това, защото малките едва имат пера по тялото си.
В началото майката и бащата хранят доста. Понякога се очудвам как им се опъват кожите, че да съберат толкова храна. На практика те събират повече от големината на главите им по това време и изглеждат доста смешно.
След като всички яйца са се излюпили, родителите почти не остават в клетката да топлят малките, а те сами се топлят взаимно. Почивката на родителите е заслужена и докато те релаксират, малките също се опъват от преяждане.
Към 20-тия ден корелата има почти навсякъде коренчета, а към 30-тия е оперена изцяло. С всеки ден те стават все по-силни и по-силни и решават, че могат да напуснат гнездото. Тогава и започват тренировките за летене, а от 28-ия ден нататък правят първите си полети. По-нататък ще спомена и за това.
За много стопани на възрастни папагали това е стресиращ момент. Но не и за малкото папагалче, което набира кураж и след дни размахване на крилата, шляпайки яко братчетата и сестричетата си по главите в клетката, се престрешава да полети. Разбира се, първият полет е пълно разочарование, тъй като няма достатъчно сили за да литне нависоко или пък да се задържи във въздуха за няколко секунди. Блъскането го стряска за миг и обърканото писукане веднага докарва родителите при него на земята. Те винаги летят с него, бдейки за неговата сигурност. След неуспешния полет, ще последват няколко такива и поне една седмица докато свикне и му порастат идеално перата все пак. Опашката му е още къса на 30-тия ден, но когато порасне след седмица е вече изучил майсторството да летиш.
Човекът може да се сближи много лесно, като го вземе от земята и го сложи на ръката си или на рамото – там където иска то да се научи да каца. След няколко такива упражнения, папагалчето свиква и повдигнатата ръка или рамо ще са основната му кацалка. Е, остава и вредният навик да търси най-високото място, затова често ще каца на главата ви. Не се отказвайте лесно, дори малко да ви одере, защото ноктите им като малки са много по остри от тези на възрастните. Докато литне протягайте винаги ръката си над главата за да не каца там и това ще му стане практика.
При мен, първо мъжкият отбива малките папагалчета около месец и една две седмици. Спира да ги храни и ги приема като чужди. Напада ги за щяло и нещяло, защото си е такъв – разбойник. Мисли само за следващото поколение и това е. Женската обаче е стабилна и храни докато тя прецени, че всеки може сам да пука семенцата, семките и да се храни самостоятелно. Това става около втория месец напълно, а папагалите вече са порастнали почти колкото родителите и гонят техните размери.
На два месеца папагалът вече изглежда като голям, самостоятелен и перфектен летец е и ако сте го научили на обикновените навици, вече е и социален. Ако ще го отделяте от другите обаче е хубаво да не остане сам самичък, защото понякога изпадат в депресия преди 3 месеца и ако няма папагал покрай тях или човека не им обръща внимание, може да го налегне самотата твърде рано.
Използвани източници
18 comments. Leave new
Здравейте,от около седмица имам мъжка Перлена Корела.Разбирам че е необходимо време да провикне с нас,но от два дни слиза на дъното на клетката си и започва да я обикаля с голяма скорост и това с часове наред.Опитахме с какво ли не да го разсеяме ,спира се за около минута и започва отново.Храни се малко и почти не пие вода.Всеки ден го пускаме да лети,но много трудно го прибираме.Какво да правим?
Здравейте, имам малко странен въпрос. Имам женска корела и винаги когато комуникира с нас си разперва крилете и опашката. Понеже от скоро я имаме се филмирахме, че може би се готви да мъти?! От развъдник е и е възможно като цяло да оплодена. А пък и имахме мъжки, но той избяга и от 2 седмици е сама.
Има ли как да е бременна според вас или просто се перчи по някакъв начин? Как мислите?
Няма как да е бременна, защото птиците не забременяват. Дори да е била оплодена (яйцата й – ако ги е имала), трябва първо да ги снесе 🙂 Няма как да не разберете, ако това се случи. Бих предположил, че просто се перчи. Не е необичайно при папагалите.