Автор Тема: Размножаване на вълнисти папагали - втора част  (Прочетена 32435 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mr

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 174
  • Рейтинг: 1
Re: Размножаване на вълнисти папагали - втора част
« Отговор #150 -: март 04, 2017, 09:17:06 am »
Дъното на мътилката равно ли е или има вдлъбнатина?

Неактивен tanya

• **
  • Публикации: 63
  • Рейтинг: 4
    • вълнисти папагали, корела
« Отговор #151 -: март 04, 2017, 09:56:43 am »
Има вдлъбнатина за яйцата - дървена къщичка с кацалка на самия отвор. Пробвах с две различни мътилки - едната по-висока, другата по-ниска и широка. Резултатът е един и същ.

Неактивен mr

• **
« Отговор #152 -: март 04, 2017, 09:59:56 am »
Дали вдлъбнатината не е недостатъчно дълбока, след като успява да избутва встрани някои от яйцата?!

Неактивен tanya

• **
  • Публикации: 63
  • Рейтинг: 4
    • вълнисти папагали, корела
« Отговор #153 -: март 04, 2017, 10:18:34 am »
Не е много дълбока, наистина. Ще потърся по-подходяща мътилка, ако има следващ опит за поколение.

Неактивен mr

• **
« Отговор #154 -: март 04, 2017, 10:57:47 am »
Мисля че вдлъбнатината трябва да започва още от стените на хралупата и да е с по-голям наклон към центъра...

Неактивен parroty

• **
  • Публикации: 92
  • Рейтинг: 0
    • корели
« Отговор #155 -: март 04, 2017, 11:03:31 am »
По принцип всички птици избутват яйцата си от време на време.Така регулират температурата, но може твоята папагалка, просто да не става за майка

Неактивен мъро

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,619
  • Рейтинг: 173
    • неофеми, катарини, врабчови
« Отговор #156 -: март 04, 2017, 11:20:30 am »
Колкото и дълбока да е вдлъбнатината пак ще намери начин да ги разпилее, аз никога бе съм дълбал дъната. Ако е добра майка ще ги мъти и на равно дъно. Слагам стърготини на дъното, има женски който си оформят в тях гнездо, има такива който ги избутват в единия край и мътят на дъската. На тези вторите съм пробвал като се за лежат да им разтела стърготините, яйцата да не са на гола дъска, на другия ден всичко е изчистено и яйцаца са пак на дъската. Има и такива който ги заравят в стърготините и ги губят, оправия няма, всичко е до птицата. Следващия път като снесе ги провери няколко пъти колко са топли, като ги хванеш с ръка трябва да усещаш че са топли, понеже температурата на птиците е по висока от нашата и се усеща, това усещане съм го предобил с времето. Ако яйцата са на гола дъска и температурата на вън е ниска също се прецакват, дъската ги охлажда.

Неактивен мъро

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,619
  • Рейтинг: 173
    • неофеми, катарини, врабчови
« Отговор #157 -: март 04, 2017, 11:29:02 am »
По принцип всички птици избутват яйцата си от време на време.Така регулират температурата, но може твоята папагалка, просто да не става за майка
Аз за толкова години не съм забелязал такова нещо, ако искат да ги охладят просто излизат за малко. Това че има яйца който не са под женската като погледнеш се дължи на това че женската като усети че отваряш става не спокойна и се случва да избута някой яйце. Спокойните птици като отворя не мърдат и всички яйца са си под тях. За това е хубаво гнездата да имат ревизии на нивото на яйцата, дори и да е не спокойна птицата като отвориш да излиза на горе, като отвориш капака отгоре, понеже няма на къде да избяга и почва да се върти вътре може да счупи яйцата или да смачка пилетата.

Неактивен Румен

• **
  • Публикации: 194
  • Рейтинг: 3
    • корели,вълнисти,неразделки.
« Отговор #158 -: април 05, 2017, 04:01:47 pm »
Един въпрос за мътилката,направих и по голям отвор и вътре е много светло,дали е проблем,иначе влиза и се заседява повече напоследък,закачат се с мъжкия той има голям мерак да я яхне но тя му се дърпа.Направих ново капаче с по малък отвор,но не знам дали няма сега да я накарам да спре да влиза.

Неактивен ivrabetsa

• Клуб Алекс
  • Публикации: 680
  • Рейтинг: 86
    • Ara ararauna,Ara harlequin, Eclectus r.polychloros
« Отговор #159 -: април 05, 2017, 09:15:44 pm »
Ако пуснеш една хубава снимка,сигурно ще получиш повече и по-точни отговори!Ако искаха светли гнезда,щяха да гнездят като гълъбите.

Неактивен Румен

• **
  • Публикации: 194
  • Рейтинг: 3
    • корели,вълнисти,неразделки.
« Отговор #160 -: април 06, 2017, 10:18:16 am »
Не не съм казал че искам да и е по светло,просто като го правех отвора стана по голям,вчера го намалих и с подозрение отиде до гнездилката и с недоверие погледна вътре и след малко влезна,мисля че ще си свикне.

Неактивен old_smuggler

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 1
    • Вълнисти папагали
« Отговор #161 -: април 24, 2017, 10:32:23 am »
Здравейте. Имам две папагалчета - мъжко и женско. Направиха си 3 малки пиленца. Средното умря две седмици след излюпването по незнайни за мен причини и така останаха 2. По - голямото стана на един месец и всичко беше наред до момента в който не реши да излиза от къщичката. Женската стана много агресивна към него когато е навън. Когато е в къщичката няма проблеми. Снощи беше решило да излиза докато тя е в къщичката и тя го беше захапала за крилото до кръв и го дърпаше вътре, след това го хвана в клетката и за малко да му изкълве окото. Сега съм го оставил извън клетката с бащата защото с него няма проблеми и го храни, но тя е много нервна вътре. Моля ако някой знае как да процедирам от тук нататък да сподели.

Неактивен ivrabetsa

• Клуб Алекс
  • Публикации: 680
  • Рейтинг: 86
    • Ara ararauna,Ara harlequin, Eclectus r.polychloros
« Отговор #162 -: април 24, 2017, 10:09:56 pm »
Просто такава ти е женската.И аз съм имал такива,които са много грижовни докато малките са в гнездото,а като излязат ги преследват до смърт.Ако другото малко е оперено,го вади от гнездото и го сложи при другото и таткото.

Неактивен arlekino

• *
  • Публикации: 3
    • вълнисти

Неактивен rdeleva

• *
  • Публикации: 6
    • Вълнисти папагали
« Отговор #164 -: януари 09, 2020, 03:16:14 pm »
Здравейте, благодаря за приема! Имаме проблем с папагалчетата.

От две години имаме двойка вълнисти папагали. Преди няколко дни женската снесе яйце в клетката, долу на решетката. Къщичка имат от 7-8 месеца, но така и не влязоха в нея, само я кълват, цялата е наръфана и нищо повече. След като снесе първото яйце се пробвахме по няколко начина да и направим импровизирано гнездо, но тя разхвърли всичко (талаш, кокосови влакна, картон) изкара яйцето на решетката и продължи да снася там - вече трето. Страхувам се да ги преместя в къщичката, защото си мисля, че въобще няма да влезе вътре след като до сега не е влизала. След снасянето на третото яйце, започна да се залежава повече върху тях, но не постоянно, от време на време става и си играе. Понякога едното яйце остава неприбрано. Така като ляга и става постоянно няма ли да се развалят яйцата, не трябва ли като започне да ги люпи, да ги топли постоянно и да не допуска да изстиват? Ние вече вдигнахме ръце и я оставихме да прави каквото си иска, но все пак има ли нещо нормално в поведението и, и да не би ние нещо да не я разбираме какво иска? Въобще ще излезе ли нещо от тая работа или само ни губи времето?

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,444
  • Рейтинг: 876
    • жако Поли и Папи
« Отговор #165 -: януари 14, 2020, 10:36:05 am »
Ако е първо снасяне е нормално да прави глупости, просто няма опит.
Аз бих я оставила да си прави каквото иска, като и осигурявам всичко нужно за целта.
По принцип вълнистите живеят на ято и най-успешно се размножават, ако са поне 10-12 птици. Къщичките е добре да са с една две повече от броя на женските, да има избор.

Неактивен rdeleva

• *
    • Вълнисти папагали
« Отговор #166 -: януари 14, 2020, 11:48:07 am »
Една двойка са и за първи път снася, ние дори въобще не очаквахме. Продължава да мъти на решетката, вече 5 яйца. Но ме притеснява, че отгоре ги топли а отдолу може да изстиват. Проверихме ги с фенерче, едното яйце имаше зародиш, двете кръвоносни съдове, а другите две нямаха нищо. Продължават да се чифтосват обаче. Вчера за първи път я видях да прояви интерес към къщичката, полюбопитства, влезе и излезе и продължи да си мъти яйцата на дъното на клетката. Но не смея да местя яйцата, за да не ги изостави.

Неактивен koi4a

• **
  • Публикации: 117
  • Рейтинг: 7
    • Вълнист
« Отговор #167 -: януари 14, 2020, 03:42:37 pm »
Ако махнете решетката и постелите дъното на клетката няма ли да е по добре?

Неактивен rdeleva

• *
    • Вълнисти папагали
« Отговор #168 -: януари 14, 2020, 10:21:16 pm »
Ако махнете решетката и постелите дъното на клетката няма ли да е по добре?
Ами да, това си мисля вече да направя, макар че ще е трудно почистването на клетката, но.... Опитах се да подложа картон под решетката на мястото където се е установила, но тя го надупка и стана безпредметно. Голямо чудо ще е, ако въобще се излюпи нещо.
Вече трети ден не е снесла друго яйце, това означава ли, че е приключила със снасянето?

Неактивен koi4a

• **
    • Вълнист
« Отговор #169 -: януари 17, 2020, 11:54:43 am »
Моята клетка е без решетка на дъното. Сложил примерно 20 листа вестник, през няколко дни махам по един лист докато свършат и после зареждам отново.

Неактивен rdeleva

• *
    • Вълнисти папагали
« Отговор #170 -: януари 22, 2020, 09:22:26 pm »
Здравейте, сега имаме друг проблем, преди няколко часа се излюпи първото яйце, но мъжкия и женската се карат кой да ги топли. Мъжкия лежи при нея и постоянно си придърпват яйцата и пилето. То пищи жално и се страхувам да не го стъпчат. Затова отделихме мъжкия в друга клетка, това проблем ли ще е? Колко време след излюпването трябва да започнат да го хранят? Майката ще се справи ли сама с храненето, ако мъжкия не се вразуми?

Неактивен maya

• Global Moderator
  • Публикации: 987
  • Рейтинг: 94
  • развъждам вълнисти папагалчета, корели и др.
    • Портал за озеленяване, градини, ландшафт, строителство и екология
« Отговор #171 -: януари 24, 2020, 11:58:47 am »
Мъжкия участва в отглеждането на малките и не е добре да го отделяте. Птиците вероятно са неопитни и ще им трябва малко време да се синхронизират, затова може би е добре мъжкия (след като вече сте го отделили) да го държите  в неговата клетка съвсем наблизо, така че да се виждат и скоро да го върнете обратно. Малките започват да ги хранят приблизително до няколко часа (максимум 24) след излюпването.
« Последна редакция: януари 24, 2020, 09:24:18 pm от maya »

Неактивен rdeleva

• *
    • Вълнисти папагали
« Отговор #172 -: януари 24, 2020, 03:21:47 pm »
Благодаря за съвета. Да така направих, двете клетки бяха една до друга. Държах го около час там и след като видях, че женската започна да храни малкото му отворих вратичката да влезе при нея. Вече бяха се успокоили и спряха да се гонят. Най-вероятно той е искал да храни пилето, а женската не му е давала затова са се кълвяли и дърпали малкото. На следващия ден ги наблюдавах, той хранеше нея, тя малкото. Ако се опита той да го храни тя го кълве. Днес вече всичко е наред и двамата го хранят и не се гонят. Но предстои да се измъти второто пиле, дано пак не се сбият, но пък от друга страна вече за всеки ще има пиле, което да хранят. :)

Неактивен koi4a

• **
    • Вълнист
« Отговор #173 -: март 09, 2020, 02:09:19 pm »
Малките на дъното на клетката ли се излюпват?

Неактивен rdeleva

• *
    • Вълнисти папагали
« Отговор #174 -: март 12, 2020, 04:26:10 pm »
Да, на дъното на клетката се излюпиха и въпреки всичките перипетии все пак успяха да отгледат 3 папагалчета, които вече са на месец и половина и напълно самостоятелни.
Сега другото ми притеснение обаче е, че искаме да си оставим едното папагалче, което е мъжко. Но нямаме възможност да го гледаме отделено от майката и бащата, ще бъдат в една клетка. Има ли някаква вероятност да се омешат?