Автор Тема: Пирури  (Прочетена 7507 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен hristo_999

• Същински папагал:)
  • Публикации: 328
  • Рейтинг: 8
    • Роузи-Розела
Пирури
« -: май 23, 2012, 12:39:16 pm »
Пирура Хипоксантия - Green-cheeked Parakeet - Pyrrhura molinae hypoxantha

Разпространение и разновидности:
Pyrrhura molinae hypoxantha живее в Северозападните Източни части на областта Мато Тросо в Бразилия, в Северна и Източна Боливия и Северозападна Аржентина. Има пет подвида, като единият от тях - P. m. hypoxantha е всъщност опалиновата й мутация.

Описание:
Мъжкият и женската са с еднакво оперение - зелени, с червеникавокафяво чело, кафеникавозелени гърди с ръждиво петно. На външен вид приличат изключително много на Кафявоухата Пирура. Опалиновата мутация е по-светла, с повече червено оперение по челото. Опашката също е червена. Няма разлика в оперението между двата пола.

Размножаване:
Пирурите могат да се отглеждат и размножават в клетки с размери 100/50/60 см, в гнездо - 20/20/40 см. Женската снася 2-3 пъти годишно 4-6 яйца, на които лежи 22-24 дни. Малките излизат от гнездото на възраст 50-55 дни и се дохранват от родителите още няколко седмици. Зимува при температури, не по-ниски от 5° C.

Мутации - съществуват следните мутации: опалина, канелена и синя.
Те са игриви и много интелигентни птици, предпочитан домашен любимец не само в САЩ, а и на Европейския континент. Когато бъдат ръчно изхранени могат да се превърнат в отлични домашни любимци, подходящи и за семейства с деца. Според някои автори те са "птици с големи личностни качества, събрани в малко тяло".

Разпространение и разновидности:
Централно и югоизточно Перу, северна Боливия, и северозападна Бразилия. Има два подвида - P. r. rupicola и P. r. sandiae.

Пирура Рупикола - Black-capped Conure - Pyrrhura rupicola

Описание:
Основно зелени, челото, темето и тила са кафявочерни, лицето е зеленикаво. Гушата и гърдите са в жълтобял цвят с черен люспест рисунък. Раменете са червени, а опашката - зелена. Нямат полов диморфизъм.

Размножаване:
Този вид пирура може да бъде отглеждана и размножавана в клетки 150/50/70 см. с гнездо - 26/26/40 см. Женската снася 4 до 6 яйца, които мъти в продължение на 22-23 дни. Малките напускат гнездото на възраст 10-11 седмици.

Мутации - съществува мутация Опалина, при която птиците са по-светли, с червени петна по гърдите и корема.

Информацията е заимствана от сайта на ''Hobby Birds Ganevi''

И още малко допълнение от Теди: Maroon Bellied Conure (Pyrrhura frontalis)
Големината на Кафявоухата Пирура варира от 25 до 28 см. В по-голямата си част са зелени с червеникаво-кафяв участък на корема. Гърдите и части от врата са като жълтеникаво-зелени буренца покрити с  люспи. Перата на ушите са като белезникаво кафява кръпка, под опашката цвета е червеникаво-кафяв. Имат характерно тъмно червеникаво-кафяво под челото. Тази характерна черта, различава кафявоухата пирура от близките до нея видове. Външното ветрило на летателните пера е синьо, а вътрешното – зелено, връшчето е тъмно. Клюнът е черен.
Местообитанията на тази птица са Бразилия, Парагвай,  Аржентина, Урогвай. Живеят в гористи местности, като основните  територии, които обитават от 1000 до 1400м надморска височина. Срещат се и в градски, хълмисти раьони. Живеят на ята, които обикновено са от6 до 12 птици, но могат да наброяват и до 40. Живеят до 20 години.
Основно се хранят се с плодове, цветя и растения, като рядко си партнират в търсенето на храна.
Кафявоухата пирура може да се научи да говори, но не толкова ясно като други папагали. Те са из между най – тихите от вида Conure, но пронизителните им крясъци могат да бъдат дразнещи за някои хора.
 Информацията е от Уикипедия.

« Последна редакция: септември 17, 2013, 10:03:59 am от gpogojeva »
Тайната над всяко надмощие е във волята.

Неактивен hristo_999

• Публикации: 328
  • Рейтинг: 8
    • Роузи-Розела
Re: Пирури
« Отговор #1 -: май 23, 2012, 12:47:30 pm »
Ето и малко снимки
Тайната над всяко надмощие е във волята.

Неактивен Savador

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 14
    • жако, пирури, сенегалски и др.
« Отговор #2 -: август 07, 2012, 09:54:30 am »
   За всички които отглеждат пирури и други подвидове от вида "CONURES"един съвет - към клетката или волиерата прикрепете гнездилка, като вътре е желателно да е покрита с талаш.
   Пирурите, за разлика от всички останали папагали, не спят на кацалки или клончета а в гнездилка и то много често по гръб или се заравят в талаша. Това го пише във всички открити от мен наредби и изисквания за отглеждане на този вид птици. Ето една от тези наредби. (стр. 25 от pdf файла).

http://www.eu-wildlifetrade.org/pdf/natleg/Regulation6bg.pdf

Неактивен scanjet

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 28
  • Рейтинг: 7
    • Пирура хипоксантия (мъжки)
« Отговор #3 -: август 07, 2012, 11:09:12 am »
Мерси за съвета.
Моя хубостник отдавна е обзаведен с "хралупа".Видях идеята в един английски форум.В единия горен ъгъл на клетката съм закачил картонена тръба 35/7 см и там спи.Тъй като е картон,макар и дебел ,си я префасонира по свой вкус и на 3-4 месеца я сменям с ново парче.
Поздрави.

Неактивен Savador

• **
« Отговор #4 -: август 07, 2012, 11:47:17 am »
Да  - и това е много хубава идея. Виждам че имате Хипоксантия от снимката Ви - мъжка - а защо е сам!! Аз имам женска Хипоксантия но е сешена с мъжки - Молина и поколението им е по близко до молина - по тъмни са!!! Снимките който Христо е качил по горе са на мои папагали!!!
« Последна редакция: август 07, 2012, 11:50:20 am от Savador »

Неактивен scanjet

• *
  • Публикации: 28
  • Рейтинг: 7
    • Пирура хипоксантия (мъжки)
« Отговор #5 -: август 07, 2012, 12:39:37 pm »
Сам е защото не съм имал идея да развъждам папагали.А и е първият ми папагал въобще и се "образовам" малко в движение ,а и нямам чак толкова свободно време и пространство за още един....И не на последно място е и малък -година и 2-3 месеца. И като е сам се умилква  и "пее ' на мен  ;) ;)

Неактивен Елеонора

• Старши папагал:)
  • Публикации: 1,375
  • Рейтинг: 74
    • корели, пирура
« Отговор #6 -: август 07, 2012, 01:18:23 pm »
И аз ще поставя такова картонче на моята,все не ми достига време.Но как познавате тези сладурчета кое е мъжко и кое женско?Има ли визуални белези? :-[
Папагалите са тук с нас,не за нас.

Неактивен bino

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,269
  • Рейтинг: 140
    • жако,ари,какаду,еклектус, пирура,амазона,корела
    • galabinmladenov.com
« Отговор #7 -: август 07, 2012, 02:17:30 pm »
 :D Това с картона е супер!Ще сложа и аз на моя Тони Молини  :P
д-р Гълъбин Младенов-ветеринарен лекар

Неактивен Savador

• **
« Отговор #8 -: август 07, 2012, 06:30:37 pm »
Пирурите се познават чрез ДНК тест - но също може да се познаят и по поведението. Също така за тях е характерно че две мъжки или две женски не могат да съжителстват заедно - агресивни са и се бият, дори и да са от едно люпило.

Неактивен Tanko Tanev

• Публикации: 583
  • Рейтинг: -24
  • ФАЛШИВА САМОЛИЧНОСТ ВЪВ ФОРУМА!
« Отговор #9 -: август 07, 2012, 07:37:38 pm »
Две мъжки и две женски почти 99% се бият,но понякога си живеят спокойно.Аз имам един приятел,който има два мъжки,които доста години вче си живеят добре.

Неактивен Елеонора

• Старши папагал:)
  • Публикации: 1,375
  • Рейтинг: 74
    • корели, пирура
« Отговор #10 -: август 19, 2012, 01:30:51 pm »
За мен са страхотни папагали-компаньони! ;D...И са дребни,което ми харесва,защото не бих се наела да гледам голям папагал,макар че никой не се е родил с папагал на рамо все пак всеки си преценява възможностите.Моята е по-дребна от корелите,така ли ще остане?Много е пъргава и едва се лови,ако ти няма доверие сама  да дойде при теб :)   
Папагалите са тук с нас,не за нас.

Неактивен Tanko Tanev

• Публикации: 583
  • Рейтинг: -24
  • ФАЛШИВА САМОЛИЧНОСТ ВЪВ ФОРУМА!
« Отговор #11 -: август 19, 2012, 01:35:40 pm »
Едва ли,ще порасне още все пак още е млада.

Неактивен Пафката

• **
  • Публикации: 93
  • Рейтинг: 2
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #12 -: ноември 13, 2015, 03:50:15 pm »
Като среден папагал, от каква до каква възраст се смятат за бебета пирурите? Питам, за да знам като си взема пирурка поне да разбирам какво търся  :) Предполагам, че ако са над тази възраст (не са бебета), но и не са имали първи стопанин преди, пак ще бъдат лесно социализирани въпреки че не са бебета?  ???

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,539
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
« Отговор #13 -: ноември 13, 2015, 06:29:32 pm »
Зависи от вида пирура, някои съзряват на 6 месеца, други на 1 година. Моят беше на 6 месеца, когато го взех, още бебе, но съвсем див, социализацията стана за около 5 дни. Пирурите са много податливи на социализация, дори като възрастни птици.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #14 -: ноември 14, 2015, 04:14:47 pm »
Благодаря за помощта! :thumbsup: Ще звънна на развъдника в Стара Загора и на Ганеви и ще питам за пирурки от 6 до 12 месеца. Иначе под 6 месеца не са готови за захранване, така ли? Питам, понеже не разбирам от каши и дохранване и искам да е преминало пилето през този период вече.

• Клуб Алекс
« Отговор #15 -: ноември 14, 2015, 05:44:15 pm »
Мисля, че на около 3-4 месеца са готови за взимане, вече съвсем самостоятелни птици. От захранване няма нужда, те и без това са прекалени социални и това се прави само с цел измъкване на повече пари. Аз го взех от Стара Загора, от Генадий Германов. Мисля, че сега трябва да има пилета, излюпени лятото.

----

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #16 -: ноември 30, 2015, 11:39:09 pm »
Хралупа ли ползвате за "спалня" на пирурката или картонено цилиндърче? Не можах нито да намеря картонено цилиндърче, нито пък знам какви размери хралупа трябва да взема, за да не си прегъне опашката вътре. Може ли да споделите малко информация за това кое от 2-те е по-добре да си взема и от къде (какви размери за хралупа)? Имам 50х33х80 клетка и мисля че ще мога да сложа една хралупка вътре, целия плосък покрив може да се маха. Какво ще ме съветвате да си взема?  :)

Неактивен мъро

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,619
  • Рейтинг: 173
    • неофеми, катарини, врабчови
« Отговор #17 -: декември 01, 2015, 12:37:02 am »
Хралупата се хваща отвън не се слага вътре.

• Клуб Алекс
« Отговор #18 -: декември 01, 2015, 09:40:59 am »
Моят спи под навес, който не е постоянен, а го правя всяка вечер като промушвам част от одеялото, с което завивам клетката през една от решетките. Иначе купих палатка от ибей, но Торин категорично отказа да влиза вътре. Той по принцип не обича да се вре в затворени пространства и е свикнал да спи на кацалката. Ако можеш да си направиш сам палатка или намериш достатъчно голямо руло, по-добре така на първо време, за да не купуваш нещо, което може и да не хареса.

----

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #19 -: декември 01, 2015, 11:06:08 am »
Хралупата се хваща отвън не се слага вътре.
Гледах клипче, в което имаше цяла хралупа(дървена кутия с голям отвор) вътре в една клетка, затова си помислих, че може и да е добра идея. Защо трябва да е отвън?  ???

Ако можеш да си направиш сам палатка или намериш достатъчно голямо руло, по-добре така на първо време, за да не купуваш нещо, което може и да не хареса.

Не можах да схвана това с палатката, представям си обикновена палатка за къмпинг. :-\ Също така, не трябва ли да е сложена някъде нависоко, или и на дъното да е пак ще му е удобно? Поне от какъв материал да е палатката, че да не бъде съсипана на първия ден? Можеш ли да ме насочиш от къде да си взема голямо картонено руло най-напред, не мога да намеря къде(дали) бяха споменали? Вече съм разпитвал в големите супермаркети и верига магазини, но те нямат идея.

Неактивен мъро

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,619
  • Рейтинг: 173
    • неофеми, катарини, врабчови
« Отговор #20 -: декември 01, 2015, 11:10:11 am »
Слага се от вън да не заема място в клетката.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,444
  • Рейтинг: 876
    • жако Поли и Папи
« Отговор #21 -: декември 01, 2015, 11:18:03 am »

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #22 -: декември 01, 2015, 11:22:08 am »
Изглежда интересно, ще се пробва!  ;D

Неактивен shedy

• **
  • Публикации: 89
  • Рейтинг: 10
    • малък Александър, пирура рупикола
« Отговор #23 -: декември 01, 2015, 02:39:45 pm »
Нашата Мая спеше в дървена кутия от вино, закачена високо в клетката. Спеше си по гръб и не си мачкаше перета на опашката.

Неактивен atanas

• *
  • Публикации: 1
  • Рейтинг: 0
    • корела
« Отговор #24 -: септември 05, 2020, 10:01:23 am »
 може ли да ми помогнете със социализирането
някакви насоки  ???
Зависи от вида пирура, някои съзряват на 6 месеца, други на 1 година. Моят беше на 6 месеца, когато го взех, още бебе, но съвсем див, социализацията стана за около 5 дни. Пирурите са много податливи на социализация, дори като възрастни птици.