Автор Тема: Вълнисти папагали- Хранене  (Прочетена 25561 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kareliaa

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 185
  • Рейтинг: 13
    • Малък александър (РОКО), Вълнист папагал (ЧАРЛИ)
Вълнисти папагали- Хранене
« -: юли 27, 2012, 06:50:34 pm »
При пълноценно хранене този вид папагали могат да доживеят до 15г и повече. В храненето трябва да бъдат включени необходимите вещества и витамини без които е невъзмножно да функционира организма им. Веществата трябва да бъдат балансирани в необходимите пропорции и да отговарят на потребностите на птицата в дадения момент. Вълнистите папагали трябва да се хранят със зърнени смески, зеленчуци, плодове и др. Дневния режим трябва да се състои от не по- малко от 2-3 вида зърна и определен набор от компоненти, осигуряващи необходимите витамини, белтъчени и аминокиселини. В количествено отношение може да се препоръча следния състав на дневната дажба (в грамове) : просо- 12, овес- 6, канарено семе- 3, слънчоглед- 1 и пшеница- 1.
Вълнистите папагали свикват с един вид основна храна и трудно привикват към друга храна. Основния вид храна на тези птици е просото. То трябва да бъде не лющено, тъй като ако е без обвивка, няма да го ядат, защото това е тяхна задача да обелят зърното. Съществуват много видове просо, които се отличават по цвят, големина и форма на зърната: жълто просто, червено, сиво, бяло, сенегалско, алжирско, японско и т.н.
Овесените семена са много важни, защото папагалчетата задоволяват не само своите хранителни нужди, но и едновременно с това заздравяват своите клюнове.
Слънчогледовите семки съдържат голямо количество маслени вещества и за това много папагали ги предпочитат пред останалите зърнени храни. Не бива да се предлагат в големи количества и постоянно, тъй като могат да предизвикат нарушения в обмяната на веществата.
Зелената храна представлява пълноценен хранителен компонент, който задължително трябва да присъства на "трапезата" на Вълнистите папагали. Представители на тази храна са зелените часто на глухарчето, люцерната, салатата, младите треви и др. Ако давате такъв вид добавка към храната трявба да знаете, че трябва да бъде стерилизирана в гореща вода или мястото от което сте го откъснали да не бъде в близост до пътища или места на които се разхождат кучета и котки, както и от земеделски площи обработвани с хербициди.
Плодовете са от голяма полза за влн папагали, но за съжеление не всички птици ядат плодове. Често, особено през зимата, е добре да се прикрепва към решетката парче морков или ябълка което ще бъде старателно изгризано от птиците.
Най- добрата храна за тях, съдържаща висок процент протеини, е т.нар. яйчена смес. Твърдо сварено яйце трябва да се нареже на ситно като към нея може да се добави настърган морков и малко счукани сухари за да не бъде сместа много влажна. За новородени пиленца е желателно да се дава точно такава смес.
Плодове, които могат да ядат вълнистите папагали: ябълка, банан, ягоди, всички цитросови плодове, грозде, сливи, манго, пъпеш, нектарина, праскова, киви, малина и нар.
Зеленчуци, които могат да ядат вълнистите папагали: листа от цвекло, броколи, морков, краставица, зеле, маруля, ряпа, домати, тиквички, листа от карфиол, спанак и ряпа.
В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДАВА АВОКАДО И ШОКОЛАД, тъй като са отровни, поради високото количество на калории!!!
При горещо време и в периода на снасяне употребата на вода от птиците се увеличава. Питейната вода трябва да бъде чиста, безцветна и без миризма. Водата трябва да бъде със стайна температура.
За да бъдат вълнистите папагалчета винаги здрави и весели, тяхната храна трябва да бъде възможно най- разнообразна, но без птиците да се прехранват, дори и с най- любимите им лакомства.

Надявам се да съм помогнала и да ви е харесала темата и ще се радвам за вашето мнение.
п.с Използвала съм помощна литература от книжката за вълнисти папагали с автор Владимир Йончев
« Последна редакция: юли 28, 2012, 10:36:45 pm от kareliaa »
Малък александър (РОКО), Вълнист папагал (ЧАРЛИ)

Ersoy

• Гост
Re: Вълнисти папагали- Хранене
« Отговор #1 -: януари 29, 2013, 07:37:09 pm »
Благодаря  :-*

Неактивен krido5

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 5
  • Рейтинг: 0
    • Вълнисто папагалче Пипи
« Отговор #2 -: февруари 01, 2013, 05:21:48 pm »
Много благодаря информацията е прекрасна! ;D
Бъди честен,за да се държат добре с теб!

Неактивен драго123

• *
  • Публикации: 7
    • Вълнист папагал- Джоко
« Отговор #3 -: май 08, 2013, 09:46:28 pm »
Какво можете да ми кажете за тези пръчици за кълване, които са със семенца и други добавки залепени по тях???

Неактивен todordim/Kremi

• Global Moderator
  • Публикации: 3,909
  • Рейтинг: 216
    • Малък александър
« Отговор #4 -: май 08, 2013, 09:49:26 pm »
Крекери ли? Аз лично не давам.
Чисто търговски трик да продадат по-скъпо просо. ::)

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,542
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
« Отговор #5 -: май 08, 2013, 10:11:56 pm »
Моите двамата никога не са яли и не личи да им липсва. Има много по-вкусни и здравословни неща, които могат да им се приготвят, вместо да им се дават такива (според мен) боклуци. Бях купувала преди много години на първата ми двойка вълнисти, но те го изронваха за 2 минути и се отказах.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен драго123

• *
    • Вълнист папагал- Джоко
« Отговор #6 -: май 09, 2013, 07:26:08 am »
Моите двамата никога не са яли и не личи да им липсва. Има много по-вкусни и здравословни неща, които могат да им се приготвят, вместо да им се дават такива (според мен) боклуци. Бях купувала преди много години на първата ми двойка вълнисти, но те го изронваха за 2 минути и се отказах.
Какво имаш предвид под по-вкусни и здравословни неща, които могат да се приготвят. Може ли по конкретно???

Неактивен dany_nik

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,534
  • Рейтинг: 96
    • врабчови Пепър и Мая, монахчета Пепър II и Глория
« Отговор #7 -: май 09, 2013, 08:05:51 am »
Какво можете да ми кажете за тези пръчици за кълване, които са със семенца и други добавки залепени по тях???
Мойте също го изронват веднага . Имам винаги запас една такава пръчица за примамка , ако искам да ги прибера бързо (женската не разбира от дума) или ако искам да ги изкуша да направят нещо. Според мен я приемат като много интересна играчка за разрушаване , защото в центъра е пръчица и също става за дъвкане.

Неактивен todordim/Kremi

• Global Moderator
  • Публикации: 3,909
  • Рейтинг: 216
    • Малък александър
« Отговор #8 -: май 09, 2013, 08:38:06 am »
Какво имаш предвид под по-вкусни и здравословни неща, които могат да се приготвят. Може ли по конкретно???
Плодове, зеленчуци, кълнове, пък дори и диво просо е 100 пъти по-добре да се дават. ;)

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,447
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #9 -: май 09, 2013, 10:06:17 am »
Цитат
Забавното на крекерите е, че се чоплят, а след това се изгризва и пръчката. Със същия успех можеш да пробиеш дупчици в една пръчка и да напъхаш вътре вкусотии, да опаковаш във смачкана хартия ядки, да набучиш плодове на шишче. Като искаш крекер направи си, намажи една клечка от сладолед с мед и я оваляй в семена, ето ти крекер.

• Клуб Алекс
« Отговор #10 -: май 09, 2013, 11:06:09 am »
Като искаш крекер направи си, намажи една клечка от сладолед с мед и я оваляй в семена, ето ти крекер.

Аз никога не давам мед на папагалите ми. Не само, заради ботулизма, ами и заради голямото количество въглехидрати, които съдържа. Четох някъде, че за да е напълно безвреден за птици, трябвало да се пастьоризира и да стане съвсем твърд, но това отново не го прави полезен, въглехидратите си остават. Ако все пак ще се дава, то да е в минимални количества, много на рядко. Също така, бях прочела, че ако ще даваш нещо подсладено (вероятно чай), то по-добре със сироп от агаве. Въпреки това си мисля, че подсладителите въобще не са нужни, моите например пият чайовете чисти.

----

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #11 -: май 09, 2013, 12:30:08 pm »
меда в минимални количества е дори полезен, имах предвид просто да се намаже тънко клечката за да полепнат зрънцата, на тъъънък слой.

• Клуб Алекс
« Отговор #12 -: май 09, 2013, 02:32:31 pm »
Няма да стои и ще се разтече според мен.

----

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #13 -: май 09, 2013, 03:24:06 pm »
Аз съм пробвала, намазвам тъничко, едва, едва, овалвам в зърно и нищо никъде не се разтича, то си е намазано по клечката, не е дебел слой за да се стича. Съвсем тънък филм върху клечката, колкото да полепнат зрънцата.

Неактивен драго123

• *
    • Вълнист папагал- Джоко
« Отговор #14 -: май 09, 2013, 06:27:46 pm »
Дотук достигнах до някои мои впечатления относно храненето със крекер и благодаря на всички за отзивчивостта. Сега преминавам към следващото си питане, а то е: Забелязах че моя палавник изключително много налита на листа от липа и върба, като вторите са му по вкусни, но е направо като козичка, като види тези зеленинки. Той е все още много малък няма летателни пера, няма опашни целия е в пух със тъмни очи без ирис. Та питането ми е колко често да му давам тези листа, явно му харесват и досега не съм забелязал да му е нещо зле от тях, но това е единственото нещо с което мога да го накарам да ми яде от ръката.

Неактивен dany_nik

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,534
  • Рейтинг: 96
    • врабчови Пепър и Мая, монахчета Пепър II и Глория
« Отговор #15 -: май 09, 2013, 06:41:29 pm »
Не мога да отговоря конкретно - аз не бих давала често и по -много.
Внимавай от къде им береш  - сега е сезона , в който се пръска срещу кърлежи и комари и отровата се разнася и по дръвчетата.

• Клуб Алекс
« Отговор #16 -: май 09, 2013, 07:04:55 pm »
Давай например веднъж в седмицата. А може и по-рядко, твоето е все още бебе. Преди това обаче ги измий много добре с гореща вода, не знаеш какво е кацало по тях. Макар че ако са пръскани или близо до път, файдата не е голяма. Най-добре е обаче да му направиш кълнове или трева (от пораснали кълнове) и да му даваш да яде всеки ден. Купи си семена от здравословния магазин, а може да изчистиш малко от неговата храна. От опит ще ти кажа, че тревата от просо много се харесва у нас. Внимавай обаче да не хване мухъл, че е опасно.

----

Неактивен драго123

• *
    • Вълнист папагал- Джоко
« Отговор #17 -: май 09, 2013, 09:22:46 pm »
Има ли нещо специално при приготвянето на кълнове от просо???

• Клуб Алекс
« Отговор #18 -: май 09, 2013, 11:07:44 pm »
Не, сложи ги във вода за 12 - 24 часа и после ги разстели в някакъв плосък съд за 2-3 дни, докато покълнат. Мий ги сутрин, обед и вечер и гледай да не изсъхват, трябва да са леко влажни. Когато покълнат, можеш да ги разстелиш върху тънък пласт пръст, а може и без пръст, както си решиш. Покрий ги с парче вестник, което трябва да е непрестанно влажно и ги сложи някъде на тъмно и проветриво място. След това в едно шише (0,5 л.) сипи половин равна чаена лъжичка сода бикарбонат и долей с вода. С тая смес ги пръскай всеки ден, докато са покрити, за да не хванат мухъл. Когато израснат достатъчно (след 2-4 дни), открий ги и ги сложи на слънце, за 1 ден трябва да позеленеят и да се разлистят, тогава вече можеш да даваш. Режи или направо да пасе от тревата, по твой избор. Съветвам те да направиш по-малко, да не е много на гъсто и след 2-3 дни да я хвърлиш, защото обезателно в един момент ще завехне или по-лошо - ще хване мухъл. Ако виждаш, че няма да може да я изяде, отрежи и я замрази, за да имаш за по-дълго.
Ето тук снимка от един друг пост как изглежда тревата, която правя (това отгоре е Юфи, тя се къпе в нея) http://prikachi.com/images/705/6024705M.jpg

----

tedii

• Гост
« Отговор #19 -: юни 12, 2013, 10:39:53 am »
Не, сложи ги във вода за 12 - 24 часа и после ги разстели в някакъв плосък съд за 2-3 дни, докато покълнат. Мий ги сутрин, обед и вечер и гледай да не изсъхват, трябва да са леко влажни. Когато покълнат, можеш да ги разстелиш върху тънък пласт пръст, а може и без пръст, както си решиш. Покрий ги с парче вестник, което трябва да е непрестанно влажно и ги сложи някъде на тъмно и проветриво място. След това в едно шише (0,5 л.) сипи половин равна чаена лъжичка сода бикарбонат и долей с вода. С тая смес ги пръскай всеки ден, докато са покрити, за да не хванат мухъл. Когато израснат достатъчно (след 2-4 дни), открий ги и ги сложи на слънце, за 1 ден трябва да позеленеят и да се разлистят, тогава вече можеш да даваш. Режи или направо да пасе от тревата, по твой избор. Съветвам те да направиш по-малко, да не е много на гъсто и след 2-3 дни да я хвърлиш, защото обезателно в един момент ще завехне или по-лошо - ще хване мухъл. Ако виждаш, че няма да може да я изяде, отрежи и я замрази, за да имаш за по-дълго.
Ето тук снимка от един друг пост как изглежда тревата, която правя (това отгоре е Юфи, тя се къпе в нея) http://prikachi.com/images/705/6024705M.jpg

Благодаря! :)
Юфи е много хубава.

• Клуб Алекс
« Отговор #20 -: юни 12, 2013, 11:21:12 am »
 ;D Мерси!

----

Неактивен гогомен133

• **
  • Banned!
  • Публикации: 85
  • Рейтинг: -5
    • вълнисти папагали
« Отговор #21 -: октомври 19, 2013, 05:06:04 pm »
Здравейте искам да задам един въпрос .Защо папагалите ми не искат да ядът зеленчуци,плодове, листа от глухарчета . Само рядко ядът ябълка , но другите неща дори не ги поглеждат.Моля помогнете да ги науча !!!!!!!!! :-[

Неактивен гогомен133

• **
  • Banned!
  • Публикации: 85
  • Рейтинг: -5
    • вълнисти папагали
« Отговор #22 -: октомври 26, 2013, 06:20:10 pm »
Моля пишете  :( !!!!!

• Клуб Алекс
« Отговор #23 -: октомври 26, 2013, 06:51:48 pm »
Може начинът, по който им ги предлагаш да не им е приятен. Доста вълнисти се плашат от предмети или парчета храна, които са по-големи от тях или имат необичайна форма. Ако ги закачваш някъде по клетката, гледай да е в непосредствена близост до поилката, може и да ги изронят във водата и да си направят супа, но приближавайки се да пият, има по-голяма вероятност да се позаинтересуват от новата храна.
Можеш да отчупиш много малко парченце от морков или друг зеленчук и да им го подадеш от ръка (ако взимат храна) или го закрепи на някоя от кацалките. Насочи усилието си към онова папагалче, което е по-смелото и по-любопитното от двете. Това често е женското, но не винаги. Ако едното хапне, другото със сигурност ще го последва.
Можеш също да настържеш зеленчуците и плодовете и да ги смесиш с нещо, което харесват - варено яйце или зърнената смеска.
Провери и каква е температурата на предлагания плод/зеленчук. Моите например отказват нещо, което е директно извадено от хладилника, затова затоплям каквото искам да им дам под течаща гореща вода или в купичка с гореща вода за няколко минути.
Някои папагали приемат с подозрение предлаганата нова храна, но с удоволствие опитват, когато видят човека, на когото имат най-голямо доверие, да я яде пред тях.

----

Неактивен Nonii Cvetanova

• *
  • Публикации: 20
    • Вълнисти папагали - Поли и Коко
« Отговор #24 -: декември 29, 2013, 03:42:12 pm »
Извинете може ли да попитам нещо?
Тъй като това са ми първите папагали който отглеждам и незнам абсолютно всичко решех да ви попитам задължително ли е да им се купува гранулирана храна от зоо магазините или може и без нея???   :-\
Бъди вярна като часовник, но не давай на всеки да те навива! ;)