Автор Тема: Вълнисти папагали- Хранене  (Прочетена 25560 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,542
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
Re: Вълнисти папагали- Хранене
« Отговор #25 -: декември 29, 2013, 03:49:19 pm »
Не, най-добре без гранули, и без това няма да ги ядат. Вълнистите идват от полупустинни райони, в които се хранят предимно с треви и техните семена. Естествено, тъй като в домашни условия им липсва ежедневната активност, която извършват дивите им събратя в търсене на храна и вода, и понеже са склонни към затлъстяване, ти трябва да даваш разнообразна комбинация от семена, плодове и зеленчуци. От семената можеш да правиш кълнове или да оставиш да израсне трева, която също много обичат да ядат. Можеш да им правиш чайове (лайка, шипка, невен и т.н.).

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен Nonii Cvetanova

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 20
  • Рейтинг: 0
    • Вълнисти папагали - Поли и Коко
« Отговор #26 -: декември 29, 2013, 03:57:44 pm »
Благодаря за бързия отговор значи няма да им купувам по принцип аз си им давам плодове и семена зеленчуци още не съм им давала
Бъди вярна като часовник, но не давай на всеки да те навива! ;)

• *
« Отговор #27 -: декември 29, 2013, 04:06:02 pm »
Ами слънчогледовите семена от къде мога да взема като в магазините се продават печени и солени а то такива не се дават съм чела?????

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,542
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
« Отговор #28 -: декември 29, 2013, 04:31:35 pm »
Слънчоглед не е нужно въобще да им даваш. Прекалено мазни са и прекомерната им употреба може да доведе до затлъстяване, а оттам и до тумори на черния дроб. Моята вълниста не яде слънчоглед въобще, а и в храната, която и купувам няма такива семена.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

• *
« Отговор #29 -: декември 29, 2013, 04:43:13 pm »
Ами това е супер  :) значи всичко им си е наред много ви благодаря , че ми отговорихте !!  :) :) :)

Неактивен Дикси

• *
  • Публикации: 4
    • вълнист папагал
« Отговор #30 -: август 31, 2014, 12:47:43 pm »
Коя е най-полезната храна за вълнистите папагали. ;)

Неактивен Дикси

• *
  • Публикации: 4
    • вълнист папагал
« Отговор #31 -: август 31, 2014, 12:51:37 pm »
Вреден ли е хляба за вълнистите папагали ;)

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,447
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #32 -: август 31, 2014, 01:05:44 pm »
Прочети цялата тема!
Хляб не се дава на папагалите. Има много писано по темата.

Неактивен spiridoncho

• *
  • Публикации: 16
  • Рейтинг: 3
    • Рия и Рико(вълнички)/ Коки (Корела)
« Отговор #33 -: декември 04, 2016, 02:53:50 pm »
Здравейте.
Ъпвам малко стара тема, но с цел да не създавам нова, пък и е добре в една тема да са изброени повечето проблеми при храненето на папагалите от един вид.
Имам две вълнисти папагалчета, за които бях пуснал тема  в "Кой съм аз". Уж ги хранех с добра и разнообразна храна, но така се стекоха обстоятелствата, че женското надебеля доста. По Ваша препоръка му намалих дневната дажба храна до максимум 6 гр/ден. Когато давам яйце намалявам дажбата. Разделих мъжкото от женската за да им контролирам дневните дажби и към момента стигнахме до тегло 42гр.
Доакто бяха заедно се оказа (по мое мнение), че съм им забърквал смеска тип "калорийна бомба" и Рийчето си е хапвало най калоръчните зрънца, а за мъжки

Неактивен spiridoncho

• *
« Отговор #34 -: декември 04, 2016, 03:10:53 pm »
 .......мъжкия си е ял предимно просото. Той пък яде другите семки ако е гладен и няма друго.
Заподозрях първоначално, че проблема идва от многото канарено семе в премиум храната на Versele. В началото я миксирах с обикновенната на Versele, но за последно микса беше с храна на Падован. В храната на падован има повечко житни култури. И според мен повечкото житни култури и канареното семе са допринесли за прекомерното тегло на шарената папагалица.
Сега идва и въпроса до колко смятате твърдението ми за вярно? Вчера купих премиум храна на Падован "Wellness" и смеската ми хареса повечко как изглежда, но пак имаше повечко житно-овесени култури. Понеже смятам, че тази храна пак ще е по калорична за женското пиле, мисля да взема по обикновенна храна но въпросът е каква?
Не ми се иска да я държа гладна. И без това докато си е в клетката стои на хранилката като гладно циганче.
Принципно на женската и ограничавам смеската до 3гр когато давам яйце, а като давам лудо просо направо и я спирам. Когато им давам зеленчуци не им намалявам от храната.
Интересното е, че мъжкия яде доста и въобще не наддава. На него му давам сигурно по 12 грама храна на ден и го следя изкъсо. От както сме го взели варира 29-32гр и въобще не наддава. Надявам се сега като е сам да качи до към 35 за да се уравновесят нещата. Че ако ги събера ще се подяждат един друг и пак ще има папагали с наднормено тегло.
Извинявам се за двойния пост, но натиснах бутон по погрешка.

Неактивен veso

• Същински папагал:)
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 10
  • Веселин Петров
    • Лъки (малък александър)
« Отговор #35 -: декември 04, 2016, 07:42:06 pm »
Моето мнение е, да наблегнеш на зеленчуци, кълнове и не много сладки плодове. Най добре сутрин слагай зеленчуците, когато дебеланата е гладна и ще хапва повече, и по-късно през деня и слагай зърнената смеска.
Успех!

Неактивен spiridoncho

• *
« Отговор #36 -: декември 04, 2016, 08:14:50 pm »
Благодаря за мнението. Принципно зеленчуцу су им давам почти през ден. От плодовете само ябълка хапват. Кълновете ги спрях защото за 2 месеца не пипнаха нищо. Може и аз нещо да не правя. Иначе за зеленко ще се избият. Уж мъжкия е страхлив а като му сложа салатка и още не съм си извадил ръката от клетката и нашия вече е на щипката. Общо взето не  е да нямат разнообразие.
Взех една опаковка Лоло и общо взето ми хареса какво съдържа. Има само малко белен слънчоглед и малко натрошени фъстъци та ще трябва да я претребвам. Но поне няма много канарено семе и житни култури. В магазина дето ходих имаше и наливна. Добре изглеждаше на вид, но не можаха да ми кажат марка та се въздържах. До сега наливна храна не съм взимал след като открих живи буби, вероятно гъгрици в наливната храна която ми дадоха като взех женската.
Не знам женската заради канареното семе ли започна да наддава или заради житните култури в храната на Падован. Аз усетих, че съм и давал повечко от колкото е трябвало, но гледах и мъжкия да не гладува. Затова ги и разделих, защото женската дебелее и изяжда канареното семе и житните, а мъжкия само на просо хич не наддава.
Между другото за тези които ги интересува в премиум храната на Верселе за вълнисти има към 40% канарено семе. Семките в нея имат по лъскав вид от тези в Падован. Храната на Падован е по балансирана, но пък има повече житни и по блед вид дори и да е Wellness. Лоло "натурална" също има по лъскави семки, но пък има белен слънчоглед и натрошени фъстъци. Преди време бях взимал пак на Lolo, но може би друг вид, защото отсъстваха слънчоглед и фъстъци.

Неактивен Полина Станчева

• *
  • Публикации: 14
  • Рейтинг: 1
    • вълнист Гари
« Отговор #37 -: март 14, 2017, 11:29:18 am »
Моят Гари не иска да яде нищо друго освен храната за папагали, която ми даде ветеринарката  :'(
Слагам му плодове, яйце и зеленчуци, но не ги пипва изхвърлям ги недокосвани  :shout:
Да бъда ли упорита и да продължавам да му предлагам докато прояде или няма смисъл  ???

Неактивен koi4a

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 117
  • Рейтинг: 7
    • Вълнист
« Отговор #38 -: март 14, 2017, 11:43:34 am »
Пробвай различни варианти за предлагане на зеленчуците и плодовете. Моя например на щипка в клетката не бара нищо, в хранилка като за просото също. Започнах да му слагам на дъното на клетката и започна да яде, от кацалката с главата надолу. Продължавай да опитваш.

• *
    • вълнист Гари
« Отговор #39 -: март 14, 2017, 11:47:59 am »
 :thanx: :thanx: :thanx:

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #40 -: март 14, 2017, 11:53:29 am »
Осевен различното място, можеш да пробваш и с различна консистенция - цели, на парченца, настъргани, намачкани. Какво и пробвай яйцето да го дадеш толко, или топъл морков. Ама топъл като за бебе, не врял, че ще си изгори гушката.
Има и друг трик, нали ги учим да им даваме награди и с времето свикват, че от ръцете ни идват вкусотии, еми давай от ръка ;)
Другото полезно нещо е да го научиш да му криеш вкусотия, която си умира да изяде в топче хартия, нека в началото вижда, дори не го завивай добре, че да се вижда, след това вече сам ще си разкъсва хартията за да си търси вътре лакомството, а след време в такива топчета ще можеш да пробутваш и непознати храни ;)
« Последна редакция: март 14, 2017, 11:56:43 am от gpogojeva »

• *
    • вълнист Гари
« Отговор #41 -: март 14, 2017, 11:57:03 am »
Ще пробвам да ги претоплям  :thanx:
Сложила съм да му правя кълнове от ленено семе, скоро ще са готови дано ги хареса  :)

Неактивен astra1951

• **
  • Публикации: 61
    • вълнисто папагалче ЧИЧИ
« Отговор #42 -: юни 13, 2017, 11:36:48 am »
Здравейте, изчетох всичко за храненето, храните, зеленчуците и плодовете. Нашият Рамбо освен зърнената храна Lindo, вече се понаучи да яде морков и ябълка закачени на решетките и сварено яйце на две седмици. Но много ме стресна нашия ветеринар, че морковите са пълни с нитрати, а и като се замисля - има ли вече зеленчуци и плодове на пазара без всякакви подобни гадости ?! И не трябва ли вече да купуваме зеленчуците само от био-магазини и щандове.  :grrrr: :thanx:
Птицата в клетка не знае че не може да лети...

Неактивен ivrabetsa

• Клуб Алекс
  • Публикации: 680
  • Рейтинг: 86
    • Ara ararauna,Ara harlequin, Eclectus r.polychloros
« Отговор #43 -: юни 14, 2017, 03:57:56 pm »
Ако накисваш за половин час зеленчуците във вода,намаляваш драстично съдържанието на нитрати и др.,което ги прави безвредни за теб и любимците!

Неактивен gabrielabochi

• *
  • Публикации: 5
    • вълнист папагал
« Отговор #44 -: септември 29, 2018, 09:23:11 pm »
Здравейте, въпросът ми е следния, мога ли да приготвям бебешка каша без захар, без глутен и без мляко ? ???

;)

Благодаря :thanx: предварително

Неактивен Свилена

• **
  • Публикации: 185
  • Рейтинг: 20
    • Вълнисти , барабанди , пирури и др
« Отговор #45 -: септември 29, 2018, 09:35:14 pm »
Ами да стига да няма захар в нея.

Неактивен yamamaya

• *
  • Публикации: 42
  • Рейтинг: 4
    • вълнисти
« Отговор #46 -: ноември 04, 2018, 10:56:24 pm »
Здравейте, реших да направя кълнове от просото, което яде нашият нов вълнист любимец. Той обаче бяга от тях и изобщо не иска да ги яде. Посадени са върху мокър памук, може ли това да е някакъв пеоблем и колко време могат да стоят така? Как да го накарам да яде кълновете? Имам само купешка пръст и се притеснявам, че може да е силно химическа, затова не смея да насипя и сложих памук. Той за сега яде само просо и много малко ябълка. Като ни види да ядем хляб полудява и ако му дадем налита като невидял, но ние гледаме да не му даваме, защото разбрахме, че е вредно.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #47 -: ноември 05, 2018, 03:32:42 pm »
Във форума има описано как се кравят кълнове, това не са кълнове, а тревичка, вероятно го е страх от съдинката, защото е нова за него.
Ето тук прочети за кълновете http://www.papagalibg.com/forum/index.php/topic,345.msg4113.html#msg4113

Неактивен yamamaya

• *
  • Публикации: 42
  • Рейтинг: 4
    • вълнисти
« Отговор #48 -: ноември 05, 2018, 07:08:11 pm »
Благодаря, ще пробвам отново  :)