Автор Тема: Супер новак с двойка ситни папагалчета  (Прочетена 12277 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен OstroVitianin

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 18
  • Рейтинг: 1
Здравейте! Не съм в България ама:
Днес заради малкия купих двойка папагалчета. Цял живот съм имал домашни любимци но за първи път пернати (ако не броим 5-те кокошки които третирах като такива). Като за сефте купих най-евтините, продавачът се опита да ми даде акъл как се гледат обаче единственото което разбрах е че си няма идея. Може би затова забравих да го попитам каква порода са. Днес прерових нета (нямам повече време за губене) обаче единственото на което мога да се доверя са най-общите указания.

1. Как да определя породата? Мисля си за вълнисти папагали обаче нямат "вълна" на главата, около 20-на см са от главата до края на опашката (всички бяха такива но с всякаква окраска), характерна особеност е, че погледнати в профил човката им не се вижда. Мислех си да публикувам снимка но форумът не позволява (!) а не съм го правил досега чрез 3-ти "лица" - дайте акъл...

2. Тук зимата е дъждовен период. Разходих се навън за прясна храна (да не е от магазин) обаче повечето от растителността тук е доказано отровна. Сложих им листенца детелина, лист от кайсия и клонче от дафиново дърво. Засега нула внимание, предполагам защото го виждат за първи път. Ама да не съм направил някоя глупост? А коприва ще ядат ли?

3. Как да науча за всекидневните грижи, напр. трябва ли да ги покривам през нощта?

Edit: за храна имам смески за няколко месеца. Ама аз искам да са щастливи животинчетата.
« Последна редакция: март 04, 2009, 08:40:35 pm от OstroVitianin »

Неактивен valent1n

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 58
  • Рейтинг: -6
Супер новак с двойка ситни папагалчета
« Отговор #1 -: март 04, 2009, 08:26:12 pm »
Аз не разбирам от този тип папагали и аз съм горе доло новак.Според мен няма да ядът коприва и ще добре да купиш храна от зоо магазин.

Неактивен valent1n

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 58
  • Рейтинг: -6
Супер новак с двойка ситни папагалчета
« Отговор #2 -: март 04, 2009, 08:29:02 pm »
А за през ноща аз моята я покривам (ама моита е корела нимфа) с кърпи защото да не и свети теливизора тъй като е при мен.По добре не ги покриваи но изчакаи някои друг  да пише тук от този форум защото те разбират много повече то мен в това как да одгледат папагал ;)

Неактивен Милко

• Administrator
  • Публикации: 4,314
  • Рейтинг: 421
    • Джаки (жако) и Лари (корела)
    • Папагали в България
Re: Супер новак с двойка ситни папагалчета
« Отговор #3 -: март 04, 2009, 10:41:00 pm »
1. Как да определя породата? Мисля си за вълнисти папагали обаче нямат "вълна" на главата, около 20-на см са от главата до края на опашката (всички бяха такива но с всякаква окраска), характерна особеност е, че погледнати в профил човката им не се вижда. Мислех си да публикувам снимка но форумът не позволява (!) а не съм го правил досега чрез 3-ти "лица" - дайте акъл...

Най-сигурният начин е да публикуваш снимка на папагалите ;D
Форумът позволява прикачване на 6 броя снимки (файлове), с обща максимална големина на прикачените файлове 3072KB, всеки от по 1024KB максимум. За да видиш менюто за прикачване на файлове трябва да кликнеш върху бутона "Допълнителни Опции" който се вижда до левия долен ъгъл на прозореца, в който пишеш ново съобщение. За онагледяване прикачвам снимка на моя екран в момента с отворено меню на "Допълнителни Опции..." Ако не се ориентираш прати ми снимките на личен мейл: milko.atchev@gmail.com Аз ще ги пусна вместо теб ;)
« Последна редакция: април 11, 2014, 01:55:14 pm от Милко »
"Do not go where the path may lead;
go instead where there is no path and leave a trail.” Emerson

Неактивен OstroVitianin

• *
снимка
« Отговор #4 -: март 04, 2009, 11:09:25 pm »
Ето я снимката...
Бях нащтракал доста обаче на автомат, тази е най-добрата.
Аз ги избрах с тази окраска, имаше ги с всякаква.

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
« Отговор #5 -: март 04, 2009, 11:11:37 pm »
Душички вълнисти папагалчета ;D ;D ;D
Мисля да преместя тази тема в раздела Кой съм аз...
Предполагам не възразяваш ;)

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,444
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #6 -: март 04, 2009, 11:36:05 pm »
Добре дошъл! Много сладки мъничета! За зеленина пробвай с маруля, ябълка, настърган морков, краставица. Мойте вълнисти навремето си умираха за маруля  ;D
Покриването е въпрос на личен избор не е задължително и ако птиците не се плашат от покривалото не е и вредно. Основните грижи се състоят в това да ги храниш, да им сменяш водата редовно щом се замърси, да им чистиш, да им предлагаш баня - с пръскалка за цветя например ще разбереш дали им харесва по поведението им. За сега това е достатъчно. Когато свикнат с вас и обстаноеката в дома ви може да пробвате да ги пуснете на разходка из стаята. При затворени прозорци  ;) Но до тогава има много време за сега нека свикват с дома и хората в него.

Неактивен OstroVitianin

• *
Благодаря!
« Отговор #7 -: март 05, 2009, 12:35:12 am »
Най-важното е, че определихте породата. Но на моите човките са наистина прилепнали до тялото - защото са млади ли?
Оттук нататък ще се пообразовам от нета. Най-важното е да ги опазя от многобройните котки и малкият наистина да разбере, че това не са електронни играчки реагиращи на звук :)
А колкото до говоренето: не трябва да се фукам но още като се прибрахме и се поуспокоиха забелязах, че женската като чуе името на мъжкия "Чоко" веднага сменя стандартните писъци с "куоо-куоо". Живот и здраве... Аз си мислех, че само някои големи породи имитират.

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
Re: Благодаря!
« Отговор #8 -: март 05, 2009, 10:02:06 pm »
Най-важното е, че определихте породата.

Здрасти Островитянин,

не става дума за порода, а за отделен вид. Папагалите са различни видове, а не просто различни породи на един и същ вид, както кучетата например. Т.е. като вид все е куче, но в рамките на вида "куче" има различни породи - от немска овчарка до пекинез например ;). При папагалите става дума за различни видове животни. В рамките на всеки вид папагал може да има разновидности, които се различават по цвят или по структура (например). Основната разлика е, че по правило кръстосване и създаване на поколение в рамките на даден вид е възможно, но кръстосване и създаване на поколение между различни видове не (освен две изключения, за които се сещам сега ;) )

Неактивен OstroVitianin

• *
« Отговор #9 -: март 05, 2009, 11:36:18 pm »
Да бе Милко, усетих се днес на прясна кратуна. Все пак съм учил биология в доброто старо време. Обаче добре че не написах "сорт" както мислех да се избъзикам щото това днес май не минава за майтап...

Нали съм мераклия: като заспа малкият реших да ги пускам. Хванах мъжкия почти без бой (да не мислите че декоративна рибка се лови по-лесно или по-нарядко, бях ги свикнал сами да ми влизат в ръцете) и без да обръщам внимание на хапането му седнах и го сложих на коляното. Постоя, постоя, полетя до отсрещния рафт и нададе вой за женската. В това време женската бясува из клетката но не поглежда отворената вратичка. А се познават от вчера. Нашият кацна на клетката, баламосвах го и се опитах да го хвана ама литна. Почти веднага се върна и с ръце го насочих откъде се влиза. Сега си стоят мирни на прясното клонче от кайсия въпреки нестабилността му - ще го вържа, де.

Горките птиченца, фермата им се е отразила доста зле.

Оопа: след като родината им е Австралия ще се радват ли на евкалипт или ще им дойде твърде пикантен? Тук няма проблеми с това дърво.
« Последна редакция: март 06, 2009, 12:00:49 am от OstroVitianin »

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #10 -: март 06, 2009, 08:26:35 pm »
Това е възможно най неправилния начин за първо пускане на пиле  :(
Рискуваш много неприятности в последствие.
Попрочети малко форума, съвсем маскоро писахме доста по тази тема - как трябва да се подходи към социализирането на нова птица у дома и първите и полети.
Най важното е да се избегне стресът, а това не може да стане с насилие

Неактивен OstroVitianin

• *
За пускането
« Отговор #11 -: март 06, 2009, 11:49:38 pm »
Ай ся, чак пък насилие... Вярно, че като си препрочетох горната писанка - може да се тълува доста двузначно. А аз ги хващам без да се усетят, едва когато ги похлупя с другата ръка (за тяхна безопасност при ваденето) започват да хапят и се кротват на момента когато ги отхлупя.
Днес като се прибрах от работа ме посрещнаха толкова въодушевено, че реших да повторя експеримента. Първо извадих мъжкия обаче той така и не литна от ръката ми. Тъкмо да го промуша през вратичката той литна, направи едно кръгче и кацна на клетката. Стоя съвсем спокоен да го хвана и да го пусна вътре. Това ми даде кураж да изкарам женската - какъв клюн има :) Тя обаче от ръката ми направо уцели вратичката, най-вероятно случайно.

Обаче аз нямам никакво намерение да ги пускам често - с тези котки и малкия наоколо... Най-много да потретя експеримента и после затишие. Правя го с цел опознаване и да не са като в небрано лозе ако случайно излязат (има кой да им помогне :) Иначе ще почета по темата когато имам време.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #12 -: март 07, 2009, 11:44:47 am »
 :o Просто нямам думи!  :o
Вярно е , че има и такива драстични методи на опитомяване, но ние тук се опитваме да пропагандираме доколкото можем положителното поощтрение при обучението на папагала. Идеята е птицата да ИСКА  да направи нещо, за да получи някаква награда - лакомство, погалване. Аз също хващам моето пиле когато го прибирам, но той няма нищо против да го правя, не ме хапе и не изпитва дискомфорт надявам се, когато не иска да бъде хванат не го позволява. Дай възможност на птиците първо да свикнат с клетката стаята вас и обстановката в къщи и да се успокоят, след това им отвори клетката и ги остави да ПОИСКАТ да излезнат, тогава когато те решат. Нали идеята на пускането на птиците да летят из стаята е не да си правим експерименти с тях а да им доставим удоволствие. Аз не мисля, че им доставяш някакво удоволствие с това НАСИЛСТВЕННО изваждане от клетката. Започни с приучаването им в клетката, нека първо престанат да се страхуват от теб и започнат да идват на ръката ти, да взимат храна от ръката ти и когато това стане вече няма да буде насилие това че ги вадиш на ръка от клетката, защото те ще имат избор дали да останат на ръката ти или не.

Може би тона ми е малко остър, но изключително много се дразня когато възрастен и предполага се зрял човек, дори не се и опитва да разбере, че живите същества около нас имат същото право на избор кога и какво да правят, а не са марионетки които са създадени само за наше удоволствие и разнообразие.
« Последна редакция: март 07, 2009, 11:59:18 am от gpogojeva »

Неактивен OstroVitianin

• *
Споко!
« Отговор #13 -: март 07, 2009, 03:04:19 pm »
Не се нервирай де gpogojeva, аз съм новак с папагалите но с животните (и с растенията) съм на ти. Признавам, че форсирах нещата но само защото разбрах, че мога да си го позволя. А и ситуацията си е екстрена: аз обикновено по цял ден съм на работа, жената не им обръща внимание а папагалчетата едва ли се радват на "вниманието" на останалите. И все пак не ги оплаквай животинките, щастие е че попаднаха при мен а не при всеки друг - туземците дори куче не могат да отгледат добре - "животно някакво...".

Снощи забравих да напиша най-важното: като ги събрах в клетката започнаха да се целуват. Днес мъжкият изпълнява буйни танци и всички описани ритуали на ухажването. Може би им помага това че заради отворената врата съм завил по-голямата част от клетката с бял филтър за кухненски абсорбатор - стори ми се най-подходящ. Май ще имаме пиленца - късметът на новака :) Вече взех от комшийката по-голяма клетка с дървена къщичка и съм я напръскал със специален дезинфектант за машини в хранителновкусовата. Тя миналата година имаше папагалчета докато не ги забрави посред лято на слънце...

И за да не се нервира повече gpogojeva: тържествено обещавам, че поне засега приключих с пускането :)

Неактивен OstroVitianin

• *
Развитие:
« Отговор #14 -: март 08, 2009, 11:28:34 pm »
Изядохте ме с парцалите но май много добре постъпих :) Не знам с какви папагалчета сте си имали работа но моите са фермаджийски и са отгледани с една единствена цел: бизнес. Държат се доста по-различно от описанията на български, на чужди езици все още не съм търсил. Напр. все още не са клъвнали нищо освен смески, равнодушни са към всичко естествено. И не се стресират лесно, имам чувството че ще проходят като кученца след мен.

Вчера вечерта ги прехвърлих в "новата" клетка. Къщичката се оказа пластмасова но удобна, аз съм недогледал в тъмното щото не съм очаквал такава глупост. Папагалчетата толкова се "стресираха" от ловенето и новата обстановка че на момента се заеха да опразват хранилката. Днес цял ден плюскаха като за световно и за разнообразие изпълняваха песни и танци на народите. Къщичката още сутринта бе открита от мъжкаря, женската и хвърляше по някой поглед.

За томаневерниците хвърлих едно клипче в ютуба: http://www.youtube.com/watch?v=MMav5Mk4gOU . Що го е прекодирал, м*ка му, уж го пратих в нативен формат. Иначе докато го преглеждах уж спящата двойка така се развика, че трябваше да се откажа.
Синьобялото е мъжкар и то от класа а жълтозеленото е малко по-младата (май) женска.

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
Re: Развитие:
« Отговор #15 -: март 09, 2009, 12:01:35 am »
Изядохте ме с парцалите но май много добре постъпих :) Не знам с какви папагалчета сте си имали работа но моите са фермаджийски и са отгледани с една единствена цел: бизнес. Държат се доста по-различно от описанията на български, на чужди езици все още не съм търсил. Напр. все още не са клъвнали нищо освен смески, равнодушни са към всичко естествено. И не се стресират лесно, имам чувството че ще проходят като кученца след мен.

Здравей Островитянин!

Никой не те е изяждал с парцалите ;D Повярвай ми, всички сме виждали папагали за каквито говориш :)

Всички папагали са доста гъвкави, доста издръжливи птици. Не очаквам от това, че си го ловил с ръце за да го прибереш пилето да се смарангяса и да не погледне храна или да не се обади изобщо. Изобщо не е в това работата. Става дума за разлика в жизнерадостта, в игривостта, в качествата на папагала като домашен любимец. А има разлика между животно, което прави нещата, защото то иска да ги направи и животно, което е свикнало да прави нещата, защото някой друг е поискал това.

Исторически всички хора сме свикнали да обучаваме животните около нас като ги лишаваме от право на избор, чрез принуда, чрез наказание, чрез глад, чрез бой и т.н. Та как иначе - нали сме толкова по-силни и по-велики от някакви си там животни, нали са в ръцете ни - къде ще ходят, ще слушат ;) Така е било векове наред с всички популярни домашни животни, най-вече кучета и коне. Такова е било и схващането за методи на обучение на хората. Нищо ново под слънцето. Нека е ясно, че никой не твърди, че тези методи не действат! Напротив! Те действат, но ефектът е краткотраен и ако животното се види във възможност да избира би предпочело да не се подчини. Последиците в дългосрочен план обаче са тези, които целим да избегнем..

В последните 2-3 десетилетия се натрупаха твърде много научни данни за различните резултати постигани при традиционни методи (принуда) спрямо резултатите постигани когато животното (човекът) бива насърчавано да прави нещата, а не принуждавано. Когато му се дава възможност да избере какво да направи (да влезне в клетката или да не влезне) и то избира да влезне, защото то така иска. Макаренковските методи за обучение на хора се отрекоха - друг е въпросът, че някъде това отричане се превърна в слободия и резултатите са плачевни.

Добре съзнаваме, че има и ще има моменти, когато животното трябва да бъде прибрано или да направи нещо. Най-често това са моменти, от които зависи живота или здравето му и тогава няма място за мили думи и нежни увещания ;) Естествено, има начин да се обучат да реагират с желание на всякакви команди и във всякакви ситуации така че да не се налага да прилагаме силови методи :) В зоопарковете хората вече учат хищните котки да подават сами лапа за да бъдат инжектирани при нужда, вместо да бъдат упоявани и водени насила на лекар :) Изобщо... има доста какво да се каже по тези въпроси :)

Дано този пост не ти прозвучи като укор. Аз самият съм започнал точно с принуда спрямо папагалите ми преди десетина години. Мисля, че всеки от нас започва от някаква такава позиция. Традиционните методи са толкова дълбоко в съзнанието ни, че са станали първосигнална реакция. Може би трябва да поговорим повече за дългосрочните ефекти от "традиционните" методи на общуване с животните, спрямо дългосрочните ефекти от положително общуване... Накратко, аз бих онагледил нещата така: да контролираме/подчиним птицата срещу това да имаме доверието на птицата :)

Пиши как вървят нещата с вас - не се отказвай заради едно изяждане с парцалите :) Надявам се да повярваш един ден, че си е струвало :)

Поздрави,
Милко

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
Re: Развитие:
« Отговор #16 -: март 09, 2009, 12:03:59 am »
За томаневерниците хвърлих едно клипче в ютуба: http://www.youtube.com/watch?v=MMav5Mk4gOU . Що го е прекодирал, м*ка му, уж го пратих в нативен формат.

Нима YouTube може да публикува клипове в различен от flv формат ??? ::) За пръв път чувам ???

Неактивен OstroVitianin

• *
Милко,
« Отговор #17 -: март 09, 2009, 12:30:30 am »
във .flv го хвърлих, 318х238 и МР3 звук. Умниците твърдят, че ако спазиш и другите ограничения не се прекодира ама... Трябва да изровя списанието или просто да ползвам HD.

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
« Отговор #18 -: март 09, 2009, 02:32:50 pm »
Не се впрягай чак толкова на YouTube ;D Дори така, както се вижда сега си е ОК - всичко става ясно, няма никакъв проблем :) Клипчето си е супер, папагалчетата също изглеждат доста жизнени и активни :)

Неактивен OstroVitianin

• *
Има ново, имааа!
« Отговор #19 -: март 11, 2009, 08:55:45 pm »
Тази вечер се прибраха да спят в къщичката. Отначало падна такова блъскане и шумолене че се зачудих дали ще издържи тиксото с което съм закрепил капака :)

Edit: значи трябва да мисля и за калция. Тук сепиевата кост "расте" по брега, лесно се намира. Обаче диванетата не са клъвнали нищо освен смеските (направо ги опустошават), всичко останало го изхвърлям недокоснато, дори пясъка. Дайте някой акъл.
« Последна редакция: март 11, 2009, 09:12:49 pm от OstroVitianin »

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
Re: Има ново, имааа!
« Отговор #20 -: март 11, 2009, 09:49:51 pm »
всичко останало го изхвърлям недокоснато, дори пясъка. Дайте някой акъл.

Някой съвсем наскоро беше писал за ПЯСЪК. По мое мнение изхвърлете го напълно от клетките на папагалите - поне не като нещо за ядене. Папагалите не са кокошки и не им трябва пясък за да мелят храната си. Виж, пясъкът може да навреди като разрани храносмилателната им система. Намирам някаква логика в това, пясък (по-точно смлени мидени черупки и тем подобни) да се поставят на дъното на клетките така че когато му потрябва - ако изобщо - папагалът да може да си го клъвне като калциева добавка. Но аз лично не бих препоръчал дори това даване на "пясък" на папагали - твърде много твърди и остри са тези зрънца за тях... По мое мнение - изхвърли всякакъв пясък от клетката ;D

Неактивен OstroVitianin

• *
Милко, що ме отряза, бре?!
« Отговор #21 -: май 17, 2009, 02:29:08 pm »
Къде сгазих лука?

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
Re:Милко, що ме отряза, бре?!
« Отговор #22 -: май 17, 2009, 04:26:55 pm »
Къде сгазих лука?

Ха-ха-ха ;D ;D ;D
Това да не е по повод на липсващата втора част от постове по темата ти? ;D
Аз ти пуснах и съобщение на лична за да ти кажа какво се случва :)
Ето тук съдържанието на това съобщение:

Цитат
Разделих последните няколко поста от темата ти и ги сложих в раздела Развъждане :) Пиша ти тук за да не се чудиш къде са изчезнали ;D Ето ти директен линк към темата:

http://www.papagalibg.com/forum/index.php?topic=337.0

Поздрави,
Милко

Сега намери ли къде си сгазил лука?? ;D
Милко

Неактивен Geroev

• *
  • Публикации: 2
  • Рейтинг: 0
Нов в бранша
« Отговор #23 -: юни 14, 2009, 11:59:08 am »

Здравейте, от 2 дни си имаме две вълнисти папагалчета вкъщи. Не повярвах на човека в зоомагазина и затова реших да питам и вас за пола на птичките. Жълтото е много по-игриво и изобщо не се шашка от хора, докато синьото е много кротко и страхливо. И все пак вие кажете.

Неактивен maya

• Global Moderator
  • Публикации: 987
  • Рейтинг: 94
  • развъждам вълнисти папагалчета, корели и др.
    • Портал за озеленяване, градини, ландшафт, строителство и екология
Re:Супер новак с двойка ситни папагалчета
« Отговор #24 -: юни 14, 2009, 04:10:53 pm »
Прекрасни птички!!!
Да са ти живи и здрави и много да те радват! :))

Още са съвсем млади и тепърва ще се оформят и променят, докато добият вид на полово зрели папагалчета, но е почти сигурно, че жълто-зеленото е мъжко, а синьото - женско.