Автор Тема: Странно поведение на корела  (Прочетена 9199 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен genadi89sf

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 110
  • Рейтинг: 7
    • корели
    • https://www.facebook.com/korelipapagali
Странно поведение на корела
« -: октомври 17, 2013, 11:31:03 pm »
Всяка вечер ги покривам, но последните дни женската много почва да пее дори и на тъмно...незная какво да правя? Преди това пък започва силно да удря клюна си много пъти все едно кълвач към дърво това пък какво е? С мъжкото не са двойка никога не са били, просто купих 1то,  другото подарък ми дадоха...интересно ми е и защо стоят в двата края на клетката, може би поради нетърпимост на мъжко и женско...но по едно време се приближават едно към друго и почват да засичат-кълват едно в друго клюновете си...това какво означава? Гледам, че все едно в друго се кълват и тогава другото като наказано отива чак в другия край на клетката... моля, помогнете...иначе ги гледам около 7 месеца заедно...

ПС- Проблем ли е, че мъжката е сива, а женската не?
« Последна редакция: октомври 17, 2013, 11:58:01 pm от genadi89sf »

Неактивен pilcho

• Папагал супергерой:)
  • Публикации: 2,548
  • Рейтинг: 115
    • Миа - китайски александър
Re: Странно поведение на корела
« Отговор #1 -: октомври 18, 2013, 12:18:51 am »
Единственото дотук, което ме озадачава е, че женската пее. По принцип мъжките са тези, които пеят, а женските кудкудякат и крякат.
Надявам се, че скоро ще се включат експертите-кореловъди, те със сигурност ще имат по-компетентно мнение.

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #2 -: октомври 18, 2013, 12:26:00 am »

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,439
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #3 -: октомври 18, 2013, 10:03:33 am »
Без да претендирам , че разбирам от корели мога да кажа, че тези две пилета от описаното поведение не желаят да живеят в една клетка.
Или са еднополови и не се понасят или са разнополови, но не се харесват.
Така или иначе, ако виждаш , че едното пиле редовно тормози и "наказва другото, по-добре ги раздели в две различни клетки, пускай ги да летят заедно, но ги отдели в две клетки да живеят и долепи клетките, така, ще си правят компания, но няма да се нараняват или подтискат едно друго.

Неактивен Йоана

• Същински папагал:)
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 44
    • корела
« Отговор #4 -: октомври 18, 2013, 10:13:42 am »
Цитат
Единственото дотук, което ме озадачава е, че женската пее. По принцип мъжките са тези, които пеят, а женските кудкудякат и крякат.
Не твърдя че съм експерт, но все пак съм имала еднополови корели в една клетка и ми напомня именно на това, с тази разлика че моите бяха женски. Не разбирам от определяне на пола, но по всичко което изчетох тук и къде ли не из интернет ми приличат на момчета :) Имали ли сте яйца, поне да си сигурен че единия е женски?

Моите пилци имаха следното поведение - приятели, добри съквартиранти, но понякога се караха и се стигаше до свади. Когато обаче им дойде нагона, ставаха съвсем различни - цуни гуни, доста яйца, но пилета йок. Мине ли този период отново стават като съквартиранти - това си е моята храна, това си е моята люлка (всичко беше по две, зад да не се карат) :)

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #5 -: октомври 18, 2013, 01:07:20 pm »
Мъжко и женско са би трябвало да се разбират

Пробвах да извадя мъжкото, остана само женското и започна сама да издава такива звуци гадни, докато мъжкото си летеше из стаята. После пробвах обратното, но на мъжкото нищо не му стана, докато женската се галеше в ръцете ми. В крайна сметка интересно ми е и това от снощи защо женската започва да свири..и когато пуснах фенерчето си на телефона когато мъжкото отиде при нея тя спря и така застанаха едно до друго и заспаха. Може би мъжкото е малко и на женското му се иска нещо, но не става  ;D само това си го мисля като вариант...иначе от няколко дни от както ги покривам може би спят по спокойно и са по свежи..въпреки че от 14 до 16ч пак затварят очи и спят
« Последна редакция: октомври 18, 2013, 01:15:00 pm от genadi89sf »

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,533
  • Рейтинг: 233
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
« Отговор #6 -: октомври 18, 2013, 01:14:58 pm »
Мъжко и женско са би трябвало да се разбират

Това въобще не е вярно.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #7 -: октомври 18, 2013, 01:22:41 pm »
Тебе ако те затворят в една стая с коя да е мацка, ще се разбирате ли? Ми дори и да са мъжко и женско не е казано, че трябва непременно да се харесват.
Папагалите спят и през деня, без значение колко са спали през нощта. Моите поне два пъти на ден си поспиват

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #8 -: октомври 18, 2013, 01:23:55 pm »
Това плетено панерче в клетката, ако не е тайна за какво е?
Нали не мислиш, че е гнездо и да очакваш там да гнездят?

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #9 -: октомври 18, 2013, 01:26:13 pm »
Там им слагах храната и разни такива да си играят, само там стояха..иначе снимките са на папагалите ми, но са от лятото, сега клетката доста съм я променил  ;D

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #10 -: октомври 18, 2013, 01:29:25 pm »
Преди малко поставих къщичката в която да влизат просто експеримент и почнаха да пеят...мъжкото никога не пее когато стоя пред него и вися над главата му, но сега пропя мхм  :o

Неактивен Йоана

• корела
« Отговор #11 -: октомври 18, 2013, 11:18:35 pm »
Моята госпожица спи много, особено ако е мрачно и дъждовно. Задължително спи след баня, подрежда си перата и заспива. Всички пилета са различни, дори в моята женска, аз откривам типично мъжки черти. Та затова ако не са имали яйца (дори неоплодени), може да се окаже че си имаш двама юнака :).

Според мен трябва да махнеш къщата за люпене на този етап. Първо, според мен, не е най-подходящото време от годината за мътене, идва зима - студове, течение ... не добре за бебетата. Второ, няма подходяща зелена храна, не е сезона на зеленчуците, няма да имат достатъчно витамини. Опитна двойка ще се справи и през зимата, но млада двойка ... честно казано аз не бих рискувала. И трето, ако мъжкия е малък, то със сигурност му трябва време и да се адаптира и да съзрее. Колко е голям предполагаемия мъжки?

Едно такова начинание изисква сериозно обмисляне, ако птиците не са готови за това, не бива да ги насилвате изкуствено. По това което си написал, съдя че все още не ти се доверяват напълно, така че нека свикнат с теб и тогава мисли за продължението. Има доста теми във форума по този въпрос - прочети, информирай се и тогава вземи най-правилното решение. Това естествено е един съвет, най-добронамерен, сам прецени дали ще го вземеш под внимание или не!

Неактивен tedy84

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,847
  • Рейтинг: 135
    • Корели и Жако
« Отговор #12 -: октомври 18, 2013, 11:28:39 pm »
Има доста теми във форума по този въпрос - прочети, информирай се и тогава вземи най-правилното решение. Това естествено е един съвет, най-добронамерен, сам прецени дали ще го вземеш под внимание или не!
Може да видиш в моята тема през какви перипетии минах с моите бебета корели и сега трудно бих се навила да мина пак по този път. Тръпката да имаш малки е наистина голяма, но отговорността и ангажираността са огромни. Трябва да си подготвен за всички трудности, които те очакват, а те не са малко.
Ето я и темата:
http://www.papagalibg.com/forum/index.php/topic,2810.0.html
Зоро и Рая, I-во поколение Фиш и Джули, II-ро поколение - Спиридончо, Сноутий, Джейк и Шакира(Корели)
Рошко - Кафявоуха Пирура - R.I.P.
Ехо - Жако

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #13 -: октомври 19, 2013, 12:30:10 pm »
От раздела купувам/продавам останах с впечатлението, че това не са единствените ти папагали или поне нямаш желание да останеш само с тях. Вероятно смяташ да развъждаш, което не е никак лошо, стига да положиш усилие да създадеш комфортни условия на пилетата си.
Бих те посъветвала да не форсираш събитията въпреки нетърпението си. Дори да ги накараш да започнат да гнездят, то както казаха и Йоана и Теди, ако пилетата не са готови ще имаш само главоболия.

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #14 -: октомври 19, 2013, 01:56:32 pm »
Благодаря за съветите..ами в 3 статии от търсачката пише, че периода за развъждане е от септември до декември доста подвеждащо и за това реших, че сега е времето...

Неактивен Йоана

• корела
« Отговор #15 -: октомври 20, 2013, 05:37:35 pm »
Цитат
в 3 статии от търсачката пише, че периода за развъждане е от септември до декември доста подвеждащо и за това реших, че сега е времето...
Не съм се информирала подробно, но когато моите пилци снасяха яйца, то беше през пролетта. А и не съм се замисляла много много по този въпрос, защото по принцип всички животни раждат/снасят през пролетта, за да могат да отгледат поколенията си преди началото на зимата. Ако съм те подвела съжалявам :) може при папагалите да е различно.

Другото което си спомням, което беше характерно за моя случай е, че те толкова много искаха пилета, че снасяха директно на пода на клетката. Когато разбрахме след първите яйца, че не са оплодени, спряхме да слагаме къщата, но това не ги отказа. Та мисълта ми е, че когато искат нещо, ще намерят начин ;)

Неактивен Елеонора

• Старши папагал:)
  • Публикации: 1,375
  • Рейтинг: 74
    • корели, пирура
« Отговор #16 -: октомври 20, 2013, 06:04:36 pm »
И да добавя,че в домашни условия може да има и отклонения във сезона на гнездене.Моите пък зимата гнездиха,тогава им сложих мътилката.Сложих я на майтап,а Синди взе, че снесе 2 яйца.Оттогава не съм я слагала,те се чифтосват,ухажват,но женската оттогава не снася.
Папагалите са тук с нас,не за нас.

Неактивен Blueone

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,210
  • Рейтинг: 179
    • Lady Bird & Rocky и техните малки корели
« Отговор #17 -: октомври 20, 2013, 07:46:09 pm »
1.Преди това пък започва силно да удря клюна си много пъти все едно кълвач към дърво това пък какво е?

2. ПС- Проблем ли е, че мъжката е сива, а женската не?

1.Това е преди всичко признак на готовност за оплождане.Женската ти иска отчаяно да снася.Остава само мъжкия да е на разположение и да свърши работата.Каквото и да са писали хората преди мен - не обръщай внимание - не вярвай на писани закони и закономерия.Моята женска снесе за първи път миналия декември във най-големия студ.Да де ама у дома беше близо 30 градуса и комфорта я предразположи.Ако поддържаш стайна температура над 20 градуса няма да има проблем.

Цитат
One of the reasons a cockatiel might chew on her cage goes back to something programmed deep in her genes. Chewing is a natural behavior for cockatiels in the wild. When they reach sexual maturity, cockatiels break, shred and chew various materials to mark nesting territory and build nests. Even though your cute companion is in captivity, her wild ways are ingrained in her DNA. They don’t take a vacation. So seeing her chew on her cage bars can mean she’s become sexually mature and feels it’s time to nest.

2.За какво да е проблем - даже ще станат много хубави бебетата - със сигурност ще имаш някое друго лутино и някой друг сив от бащата

« Последна редакция: октомври 20, 2013, 07:50:29 pm от Blueone »

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #18 -: октомври 20, 2013, 07:54:45 pm »
При мен явно мъжкия е прекалено малък и за това не става..ще купувам от зоомагазин вероятно мъжки папагал, но въпроса ми е по какво да разбера, че вече е полово зрял или на необходимите години??Въпросното мъжко папагалче при мен е доста страхливо, почти не пее, а женското  е по намахано...

Самата къщичка на добро място ли е?
« Последна редакция: октомври 20, 2013, 08:18:42 pm от genadi89sf »

Неактивен tedy84

• Клуб Алекс
    • Корели и Жако
« Отговор #19 -: октомври 20, 2013, 08:17:37 pm »
1.Това е преди всичко признак на готовност за оплождане.Женската ти иска отчаяно да снася.Остава само мъжкия да е на разположение и да свърши работата.Каквото и да са писали хората преди мен - не обръщай внимание - не вярвай на писани закони и закономерия.Моята женска снесе за първи път миналия декември във най-големия студ.Да де ама у дома беше близо 30 градуса и комфорта я предразположи.Ако поддържаш стайна температура над 20 градуса няма да има проблем.

Ако правилно съм разбрала, почукването с клюна като кълвач означава, че пилето е вече полово зряло, така ли??  ???
Защото Фиш, който е на три месеца и половина прави усилено такова почукване по дъното на клетката и по металните пръчки, придружено от песни. Можем ли да кажем за пиле на тази възраст, че е полово зряло?? Та то си е още с бебешкото оперение и аз самата не съм сигурна дали е мъжко, въпреки, че по вътрешната част на крилата, прилича на такова. Но пък за пеенето не съм сигурна, че е признак, защото другото пиле, което е с женски признаци по вътрешната част на крилата, а си пее също толкова, колкото и уж мъжкото.
« Последна редакция: октомври 20, 2013, 08:20:46 pm от tedy84 »
Зоро и Рая, I-во поколение Фиш и Джули, II-ро поколение - Спиридончо, Сноутий, Джейк и Шакира(Корели)
Ехо - Жако

Неактивен tedy84

• Клуб Алекс
    • Корели и Жако
« Отговор #20 -: октомври 20, 2013, 08:29:43 pm »
genadi89sf къщичката ми се вижда добре поставена, но нека и другите си кажат мнението.
Моята къщичка не беше от този тип. Беше правена от предишния собственик на корелите. Представляваше саксия с направен отвор отпред и поставен капак отгоре. Според мен изобщо не беше подходяща, но пилетата като ги взех вече бяха снесли първите си две яйца вътре (за съжаление неоплодени) и след това пак снесоха там. Така че дори не всичко да е като по учебник, ако пилетата решат, ще снесат в каквото и да е. Гледай само да е достатъчно широка, че да могат да се мушнат и двата папагала вътре. От там нататък те си знаят работата. Успех!
Ехо - Жако

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #21 -: октомври 20, 2013, 08:39:34 pm »
Благодаря на всички за съветите..по този повод искам да кажа, че гледам и неразделки и те не излизат от тази къщичка. Поръчах две еднакви къщички. Та тяхната сложих преди месец и тук последните дни като почивам и двата папагала са в къщичката и се чуват странни звуци.. ;D Но все още няма нищо

Неактивен todordim/Kremi

• Global Moderator
  • Публикации: 3,909
  • Рейтинг: 216
    • Малък александър
« Отговор #22 -: октомври 20, 2013, 09:07:16 pm »
Почукването с клюна, поне при александрите, не означава че е полово зрял. По-скоро нещо като "това си е лично мое, и е добре да не го пипаш". Поне, аз така им разбирам реакциите, тъй като почукват, свиват зениците и след това нападат.

Неактивен Blueone

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,210
  • Рейтинг: 179
    • Lady Bird & Rocky и техните малки корели
« Отговор #23 -: октомври 20, 2013, 09:41:27 pm »
Да,не значи специално това.Може да е и признак на доминиране,на присвояване на територия или просто ежене.Понякога го правят само за да си почистят човката.Абе много варианти но мисля,че в твоя случай иска да снася.Моят мъжки прави това за да привлече вниманието на женската,след което се разпява и иска да я качва.

genadi89sf за да разбереш дали е над една година има няколко отличителни белези.Първо се увери,че е мъжки,ако се дава -  виж му крилата отдолу - точките при мъжките отначало са от средата на крилото  до края (без последното перо)(при малките),а точките изчезват при зрелите папагали.Гледай опашката да не на петна, а тъмна.Лицето на мъжките почти винаги е по ярко със подчертано оранжеви бузи.Тея всичките неща като съвпаднат няма съмнение.Виж отдолу линка - има подробности за пола и особеностите при пилетата над 8 месеца.По отдолу можеш да видиш какво ще се получи като подбереш мъжкия.

http://www.internationalcockatielresource.com/sexing-cockatiels.html
http://www.internationalcockatielresource.com/cockatiel-genetics-101.html

Неактивен genadi89sf

• **
    • корели
« Отговор #24 -: октомври 20, 2013, 09:56:03 pm »
Значи женската ми се вижда доста по-едра от мъжкия...така беше преди и като гледах вълнисти от там се ориентирам...а и жената, която ми подари това папагалче каза, че го е гледала 3 години и че е мъжки...все пак за 3 години някак си имам и доверие да вярвам, че е така. Майка ми ми беше на гости и на нея и направи впечатление и ме пита защо женското е по едро от мъжкото...  :o