Автор Тема: Хранителна пирамида за папагали  (Прочетена 7175 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Милко

• Administrator
  • Публикации: 4,317
  • Рейтинг: 421
    • Джаки (жако) и Лари (корела)
    • Папагали в България
Хранителна пирамида за папагали
« -: юни 14, 2009, 08:31:41 pm »
Здравейте,

за наша радост, във форума вече има доста информация за храненето на папагалите - добра информация :)
В допълнение, ви предлагам статията Хранителна Пирамида за Папагали на Глория Шолбе. Тя представлява пълна, логически подредена методика за съставяне на оптимален хранителен режим в зависимост от вида папагал, който имаме. Тъй като самата статия е доста голяма, тук пускам само линк към българския й превод.

Искам да добавя, че съвсем не е задължително да следвате съвсем точно всичките проценти, съотношения, смески и количества :) Важното е да имаме представа какви хранителни компоненти трябва да приемат папагалите ни и да осигуряваме разнообразие през различните дни. Изобщо не е така сложно както изглежда, повярвайте ми ;D

Ако някой не иска да чете цялата статия (макар че тъкмо в своята цялост тя представлява най-голям интерес), ето кои са темите засегнати в нея:

• Митове за храненето на папагалите и тяхната несъстоятелност
  • Набавяне на храна от папагалите в природата
  • Листните зелени растения като основна храна за папагали, хранещи се във високите етажи на растителността
  • Хранителен състав на зелени спрямо житни растения
  • Омега-3 и Омега-6 мастни киселини
  • Здравословни проблеми породени от дисбаланс на Омега-6: Омега-3 мастни киселини
  • Алтернатива на зърнените храни: Какъв вид и по колко
  • Оксалова киселина
  • Надземни зеленчуци
  • Плодове
  • Ядки, семена и кълнове
  • Животински протеин
  • Варени кореноплодни, бобови и житни
  • Антинутриенти
  • Житни култури
  • Хранителни Добавки
  • Морска и сладководна растителност
  • Растения с дълбоки корени
  • Треви
  • Помощни хранителни вещества
  • Пробиотици
  • Хомеостатични Почвени Организми (ХПО)
  • Пребиотици
  • Каротени и Есенциални Мастни Киселини
  • Храни, които трябва да ограничаваме
  • Храни, които трябва да избягваме
  • Пример за съставяне на пирамида за големи ара
  • Пример за съставяне на пирамида за корели и тревояди папагали (вълнисти, розели и т.н.)
  • Стратегия за хранене на папагала

Ето и точния url към статията: http://www.papagalibg.com/articles/pyramid.html

Приятно четене :)
Милко
« Последна редакция: юни 14, 2009, 08:33:22 pm от Милко »
"Do not go where the path may lead;
go instead where there is no path and leave a trail.” Emerson

Неактивен jazzpar

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 57
  • Рейтинг: 2
  • Айро/сив, красив/
Re:Хранителна пирамида за папагали
« Отговор #1 -: юни 29, 2009, 03:41:00 pm »
 ;)Благодарности за информацията :) :) :) :) :) :)

Неактивен escapegirl

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 15
  • Рейтинг: -6
« Отговор #2 -: юли 01, 2010, 11:50:52 am »
 с интересен ще изчета статията. Преди имах корела, след време пак искам да си взема птиче(дали корела или жако все още не знам) и то ще се храни както и аз - със зеленолистни, кълнове, семена, сурови ядки, плодове и зеленчуци:) аз вече съм веганка, не консумирам нищо животинско и ям повече сурови неща, така че каквото хапвам аз такова и то :)  Надявам се повечето хора да хранят животните си здравословно, както и те самите да следват тези принципи.

Неактивен rotvailer1

• *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: -11
« Отговор #3 -: октомври 12, 2010, 11:06:48 pm »
благодарности  ;)
Корела

Неактивен qcka

• *
  • Публикации: 49
  • Рейтинг: 1
« Отговор #4 -: януари 12, 2011, 09:32:29 pm »
Аз имам въпрос... прочетох статията, но не ми стана ясно дали мога да давам на малки александри дъждовни червеи? До вкъщи има един рибарски магазин, където ги продават в кутийки ;D А ще бъде много интересно да им видя реакцията на такова нещо...
Малък Александър - Поли - зелен, момченце :)
Малък Александър - Туйти - жълт, момиченце :)

Неактивен Милко

• Administrator
  • Публикации: 4,317
  • Рейтинг: 421
    • Джаки (жако) и Лари (корела)
    • Папагали в България
« Отговор #5 -: януари 12, 2011, 10:12:04 pm »
Аз имам въпрос... прочетох статията, но не ми стана ясно дали мога да давам на малки александри дъждовни червеи? До вкъщи има един рибарски магазин, където ги продават в кутийки ;D А ще бъде много интересно да им видя реакцията на такова нещо...

Ами...пробвай ;) Предложи им едно-две и наблюдавай реакцията им :) Не знам тези дъждовни червеи доколко са читави по отношение съдържание на отрови и химикали от почвата, но ако имаш вяра, че са читави - пробвай. Истината е една: по малко от всичко (е, почти всичко;) ). Предложи им и виж реакцията. Аз бих дал на моите за проба, ако имах от къде да взема ;D
"Do not go where the path may lead;
go instead where there is no path and leave a trail.” Emerson

Неактивен crazzzy

• **
  • Публикации: 164
  • Рейтинг: 1
    • корела
Re: Хранителна пирамида за папагали
« Отговор #6 -: март 16, 2012, 09:29:11 pm »
Здравейте,

за наша радост, във форума вече има доста информация за храненето на папагалите - добра информация :)
В допълнение, ви предлагам статията Хранителна Пирамида за Папагали на Глория Шолбе. Тя представлява пълна, логически подредена методика за съставяне на оптимален хранителен режим в зависимост от вида папагал, който имаме. Тъй като самата статия е доста голяма, тук пускам само линк към българския й превод.

Искам да добавя, че съвсем не е задължително да следвате съвсем точно всичките проценти, съотношения, смески и количества :) Важното е да имаме представа какви хранителни компоненти трябва да приемат папагалите ни и да осигуряваме разнообразие през различните дни. Изобщо не е така сложно както изглежда, повярвайте ми ;D

Ако някой не иска да чете цялата статия (макар че тъкмо в своята цялост тя представлява най-голям интерес), ето кои са темите засегнати в нея:

• Митове за храненето на папагалите и тяхната несъстоятелност
  • Набавяне на храна от папагалите в природата
  • Листните зелени растения като основна храна за папагали, хранещи се във високите етажи на растителността
  • Хранителен състав на зелени спрямо житни растения
  • Омега-3 и Омега-6 мастни киселини
  • Здравословни проблеми породени от дисбаланс на Омега-6: Омега-3 мастни киселини
  • Алтернатива на зърнените храни: Какъв вид и по колко
  • Оксалова киселина
  • Надземни зеленчуци
  • Плодове
  • Ядки, семена и кълнове
  • Животински протеин
  • Варени кореноплодни, бобови и житни
  • Антинутриенти
  • Житни култури
  • Хранителни Добавки
  • Морска и сладководна растителност
  • Растения с дълбоки корени
  • Треви
  • Помощни хранителни вещества
  • Пробиотици
  • Хомеостатични Почвени Организми (ХПО)
  • Пребиотици
  • Каротени и Есенциални Мастни Киселини
  • Храни, които трябва да ограничаваме
  • Храни, които трябва да избягваме
  • Пример за съставяне на пирамида за големи ара
  • Пример за съставяне на пирамида за корели и тревояди папагали (вълнисти, розели и т.н.)
  • Стратегия за хранене на папагала

Ето и точния url към статията: http://www.papagalibg.com/articles/pyramid.html

Приятно четене :)
Милко
много интересно и задължително четиво
това, което не ме убива, ме прави по-силен

Неактивен kitten_554

• **
  • Публикации: 263
  • Рейтинг: 6
    • Crazy birdies
« Отговор #7 -: март 18, 2012, 10:54:48 pm »
Много интересно и полезно.Аз гледам винаги да разнообразявам,да смесвам,или през 1-2 дена храната да е различна.Освен зърнената смеска,Рокито си има една купичка,в която редовно оставям морковче,маруля,ябълка ..Нещо полезно от нашата градина..И така си хапва от дневната дажба,а после малко се освежава със зеленчуково-плодови салати,като и те съдържат разнообразни нещица вътре.. Поздрави,Мими и Роки..

Неактивен roko_petrov2012

• *
  • Публикации: 45
    • Корела
« Отговор #8 -: юли 20, 2012, 08:57:08 am »
Извинете, но папагалът ми не иска да яде плодове и зеленчуци.Давах му всичко но той като опита нещо течно като сока на ябълката и не го иска.но пие вода.Не го разбирам изобщо.Чудя се дали трябва задължително да му давам плодове по някакъв начин или не. :(

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,447
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #9 -: юли 20, 2012, 10:41:08 am »
Темата е хилядократно коментирана, използвай търсачката за да намериш всичко каквото е изписано по нея.
Ти трябва да го научиш да харесва плодове и зеленчуци, като му показваш колко са вкусни, ядеш примляскваш, ахкаш и охкаш и се правиш на маймуна за да прояви интерес. Прави се , че не искаш да му дадеш, за да си открадне.
Предлагаш различни плодове и зеленчуци ежедневно, все някога ще прояде.

Неактивен roko_petrov2012

• *
  • Публикации: 45
    • Корела
« Отговор #10 -: юли 20, 2012, 12:45:35 pm »
Добре благодаря ви.Ще опитам. :)

Неактивен gmoko

• **
  • Публикации: 58
  • Рейтинг: 8
    • Жако,вълнисти, корели,александри,планинци,аратинги
« Отговор #11 -: януари 25, 2013, 04:38:10 pm »
Здравейте!!Не можах да се информирам от всичко ,което прочетох във форума относно даването на мед на папагали-например на Жако,вълнисти , неразделки и т.н.Не говоря за пръчиците с ядки,мед и др.От тях се плашим тотално!Говоря за чист ,захаросан ,домашен мед.Такъв давам на канарчето без ограничения и се чувства супер/според мен,разбира се/.Та,ще помоля за помощ или компетентен съвет !! :-[
« Последна редакция: януари 25, 2013, 04:40:30 pm от gmoko »
ЧУЖДА КЪЩА-ТЪМНА ГОРА !!!

Неактивен ЕХО

• Клуб Алекс
  • Публикации: 499
  • Рейтинг: 19
    • Златочела аратинга- Макай
« Отговор #12 -: януари 25, 2013, 05:33:19 pm »
Малко хора знаят, че меда кристализира , течният мед, купен от веригите, дори да няма примеси, не е истински мед. Мине ли през термична обработка, вече не трябва да се нарича пчелен мед.

Мед е отлично лепило за играчки  ;D.
""":::@ЕХО@:::"""

Неактивен todordim/Kremi

• Global Moderator
  • Публикации: 3,909
  • Рейтинг: 216
    • Малък александър
« Отговор #13 -: януари 25, 2013, 05:53:41 pm »
Здравейте!!Не можах да се информирам от всичко ,което прочетох във форума относно даването на мед на папагали-например на Жако,вълнисти , неразделки и т.н.Не говоря за пръчиците с ядки,мед и др.От тях се плашим тотално!Говоря за чист ,захаросан ,домашен мед.Такъв давам на канарчето без ограничения и се чувства супер/според мен,разбира се/.Та,ще помоля за помощ или компетентен съвет !! :-[
Не е отровно, нищо няма да му стане от меда, но да не се прекалява. Аз давам, по съвет на Оги, пчелен прашец, които се оказа доста по-полезен. Мед давам мъничко, ако предлагам нова храна и те просто не знаят колко е вкусна, защото не желаят да я опитат.
Запасила съм се с 3 буркана домашен чист мед и ги пазя само за тях ::). От магазин не бих купила да им давам.

Неактивен gmoko

• **
  • Публикации: 58
  • Рейтинг: 8
    • Жако,вълнисти, корели,александри,планинци,аратинги
« Отговор #14 -: януари 25, 2013, 06:38:32 pm »
Благодаря! Значи мога да им  давам по една медарка/примерно/ на седмица :)

« Последна редакция: януари 26, 2013, 12:42:44 am от gpogojeva »
ЧУЖДА КЪЩА-ТЪМНА ГОРА !!!

Неактивен mili

• **
  • Публикации: 76
  • Рейтинг: 9
    • Жако- Lorry
« Отговор #15 -: януари 28, 2013, 10:10:29 pm »
За тези които се интересуват и разбират английски предлагам да разгледат този сайт, където могат да разберат дали дневната дажба на техния папагал съдържа необходимото количество протеини , мазнини, фибри и т.н. в правилните пропорции. Там се посочва вида на папагала и видовете храни които приема в проценти, единствения проблем е когато се отбелязват смеските, защото единствената храна която се предлага в България е Кейти а другите са непознати за нас или поне за мен.

http://www.birdfoodfacts.com/