Скъпи приятели, започвам да публикувам статии написани от моята съпруга с рецензии от един от водещите лекари ветеринари в Русия Валентин Козлитин. Статиите са преведени и на български език.
Моля да не се стеснявате да ги коментирате и изказвате своето мнение.
Глина важна для всех видов птиц.
Этот компонент кормов недооценивается владельцами попугаев, врановых и насекомоядных птиц. Глина выполняет в организме птиц несколько функций, достоверно все из них пока не изучены; однако одна из функций глины — пребиотическая. Об этом статья Светланы Геровой.
Глина также является источником минералов. "Минеральный обмен" у птиц чрезвычайно быстр, особенно это критично для самок перед сезоном размножения.
Также, существует версия о том, что глина способствует детоксикации определенных веществ содержащихся в незрелых фруктах и орехах. Но эта версия не была научно доказана и остается одной из гипотез (т.е. предположением, требующим доказательства).
Многие сталкивались с неприятной ситуацией, когда попугай залез в цветочный горшок и довольный разворошил грунт и наелся земли. Не надо ругаться на попугая за такое поведение, надо сделать для него пастбище и глиняные лепешки.
Глина для попугаев
Хотелось бы еще раз вернуться к теме ПРЕбиотиков.
Наверное все знают о полезных бактериях в пищеварительной системе — ПРОбиотиках — они необходимы для нормального процесса пищеварения. Но прОбиотики — должны «кушать», и пищей и домом для них являются прЕбиотики. Пребиотиками являются веточный корм, цеолиты, полифепан, почва, оболочки зерна (которые, к сожалению, большинство попугаев или вообще не едят или едят крайне избирательно — не из вредности или консерватизма , а всего лишь потому, что клюв попугаев устроен таким образом, что при поедании зерновых компонентов корма шелуха «автоматически» отбрасывается) и, наконец, глина.
Суть полезности глины состоит в том, что это естественный пребиотик — частично или полностью неперевариваемый ингредиент корма, способствующий улучшению здоровья птицы за счет избирательной стимуляции роста и/или метаболической активности одной или нескольких групп бактерий, обитающих в толстой кишке. Глина поможет восстановлению микрофлоры. Если Вы даёте попугаю пробиотики (лактобифадол, линекс и т.п.), то глина сделает это лечебное мероприятие осмысленным. Глина также очень полезна птицам с проблемным оперением.
Как давать глину попугаям?
Многие попугаи любят рыться в грунте, поэтому глину можно предлагать в порошкообразном виде (есть минусы — порошкообразная глина разлетается, если вдруг птиц решит помахать крыльми, находясь рядом).
Если же Ваш птиц манипулятор и любит пробовать крупные кусочки, держа их в лапе — предложите ему глиняные лепешки, палочки, шарики. Можно сделать глиняные бусы на тонких веточках.
Лепешки из глины.
Глина (можно сделать смесь из глин различного вида) разводится водой до состояния каши, затем туда засыпается минеральная подкормка + песок для птиц. Добавка к глине составляет где-то 1/5. Можно добавить в глиняное тесто семена (кунжут, лен и др.), измельченную сепию и/или мин.камень. Тщательно перемешиваем и затем выкладываем на бумагу для выпечки (с ложки делаем «ляпы»), помещаем в духовку на 15-20 минут на слабый огонь. При естественном засыхании «печенье» получается очень твердое и не все птицы едят его, а в духовке получается рассыпчатое.
Глина покупается в аптеке. Сортов глин много, цвет глины зависит от минерального состава. Естественно смотрим, что бы не было добавлено красителей и парфюмерных отдушек.
Приятного аппетита )
Светлана Герова
Превод:
Глината е важна за всички птициСтопаните на папагали, вранови и насекомоядни птици често подценяват този компонент на храненето. Глината изпълнява няколко функции във физиологията на птиците като повечето от тях, за съжаление, не са изучени окончателно. Една от основните функции на глината е това, че тя се явява естествен ПРЕбиотик. Предмет на настоящата статия на Светлана Герова е точно тази нейна функция.
Глината е и естествен източник на минерали. Метаболизмът на минералите при птиците е изключително бърз. Това е от критична важност за женските преди периода на размножаване.
Съществува и версия, че глината спомага за детоксикацията на организма от някои вещества, които се съдържат в незрелите плодове и ядки. Тази версия не е научно доказана и продължава да бъде една от хипотезите (т.е. предположение нуждаещо се от доказателство).
Много хора се сблъскват с неприятната ситуация на папагала, който разравя почвата в някоя саксия за да си хапне от нея. Вместо да се карате на папагала за такова поведение, направете му суха хранилка, в която освен почва, минерални камъчета и др. добавете и глинени „бисквити”.
Глината и папагалитеБих искала отново да се върнем на темата за ПРЕбиотиците.
Вероятно всеки е чувал за ПРОбиотиците - полезните бактерии в храносмилателната система. Те са от съществено значение за нормалното храносмилане. Но и самите бактерии - ПРОбиотици - трябва да се хранят, а "храна" и "дом" за тях са ПРЕбиотиците. ПРЕбиотиците се намират в клонките от дърветата, в зеолитите, в полифепана, в почвата, в твърдата обвивка на зърнените храни (която, за съжаление, повечето папагали или не ядат, или ядат много избирателно. Не защото е вредна, не защото са злояди или консервативни, а просто защото клюнът на папагалите е устроен така, че при изяждане на зърното, люспата (обвивката) "автоматично" се изхвърля), и най-накрая - в глината.
Важно е да се наблегне на ползата от глината. Тя е естествен ПРЕбиотик - частично или напълно несмилаема хранителна съставка, която подобрява здравето на птиците чрез селективно стимулиране на растежа и/или метаболитната активност на една или повече групи от бактерии в дебелото черво. Глината спомага за възстановяването на микрофлората. Ако давате на папагала ПРОбиотици (Lactobifadola, Linex, и други подобни), добавянето на глина към храната му ще допълни това като осмисли и повиши ефективността на лечението/храненето. Глината е много полезна и за птици с проблеми в оперението.
Как да даваме глината на папагалите?Много папагали обичат да ровят в земята, така че глината може да се предлага под формата на прах. Този вариант има недостатъци, тъй като глината на прах се разпилява, когато птиците изведнъж решат да размахат криле или да полетят.
Ако птицата ви харесва да се занимава с различни предмети или играчки, като ги държи в краче и обича да ги гризе, предложете й глинени „бисквити” - пръчици или топчета. Можете да й направите глинени мъниста като ги нанижете на тънки клонки.
Начин на приготвяне на глинени бисквити или пелети:Глината (можете да ползвате смес от различни видове глина, които са ви достъпни) се разрежда с вода докато стане на каша, след което се добавят минерални добавки и пясък за птици. Добавките са, примерно, около 1/5 от количеството на глинената каша. Можете да добавите различни семена към глиненото тесто (сусам, лен, и т.н.), натрошена сепиева кост и/или минерално блокче. Глиненото тесто и добавките се размесват добре, и от така получената смес се правят различни по форма „бисквити”. Нареждат се върху хартия за печене в тавичка. Тавичката се поставя във фурната за 15-20 минути на слаб огън. При естествено сушене на слънце се получават доста твърди „бисквити”, които не всички птици обичат да ядят. При печене във фурната те стават доста крехки и птиците, като правило, ги предпочитат. Начинът на приготвяне зависи от предпочитанията на вашите любимци.
Глина може да се купи от аптеките. Съществуват много видове глина – цветът на глината зависи от минералния й състав. Разбира се, важно е глината да няма добавени оцветители и ароматизатори или други НЕестественни добавки.
Бон апети!
Светлана Герова