Автор Тема: Базар за птици-сигурност или не.  (Прочетена 586 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Свилена

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 183
  • Рейтинг: 20
    • Розовобузи неразделки , розели рубино и др
Базар за птици-сигурност или не.
« -: септември 24, 2018, 09:24:53 pm »
Сега се сещам че еземесечно имаше някакъв базар за пернати на който ходех само да по разгледам някой папагал или екзотична порода кокошка, патица и тн. Там по принцип има поне в Шумен вълнисти, неразделни, корели, някоя друга розела(дори миналия ми папагал който беше розела е от там) и др.
Та питам дали вообще такива места са сигурни? Като се замисля обаче и зоомагазините са толкова сигурни. Наскоро четох тема от форума кадето пишеше, че някои зоомагазини взимат точно птици от такива базари и ги продават с вдигнати цени(примерно корела на базара беше 25-35лв, а на магазина 45лв и нагоре). За лично мнение и опит с розелата мисля че има и читави пилета. Розелата беше миличка, общителна, красива, с документи, с клетка,а и цената не беше никак зле. Само 70лв за мъничето, но за жалост почина миналия месец не знам от какво. И както и да е все пак да се върна към темата. Мисля дори да си взема някое вълнисто или нещо такова някога от там. Но все пак и за други които обмислят и са обмислили  дали да направят покупка от такова място да по бъбрим за темата. Ако пък е имало и други постове свързани с това пак може да коментираме и обмислям темата. Според мен ще е полезно да се знае дали е по-безопасно да се вземе пиле от базар или от зоомагазин и дали птицата ще е по-общителна и здрава или пък не.

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,539
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
Re: Базар за птици-сигурност или не.
« Отговор #1 -: септември 24, 2018, 09:52:27 pm »
Никой не може да ти гарантира, без значение дали е от зоомагазин или базар. Аз лично не бих взела от базар, най-малкото защото пилците там са изложени на голям стрес, дори и временен, който понякога може да отключи някои скрити заболявания. А и от хигиенна гледна точка не е много сигурно.
Пилетата по зоомагазините са предимно от развъдчици, които вадят на кило, без да се интересуват много от качество. Нищо чудно да има и такива, които пазаруват от подобни пазари. Онзи ден ходих да купя храна в един голям местен тук в П-в и в едната клетка - две стари корели, които стоят сигурно от повече от половин година - без опашки, проскубани, стресирани пилета. До тях - новото попълнение - млади пилета. Всички се продаваха за 40 лв. бройката. Не знам кой ще купи тези, които стоят отдавна, на тази цена, в този вид. Стана ми много жал, но нямам нито място, нито време за още две пилета.
Макар че моят Хино е точно от този зоомагазин и дойде без опашка и без пръст, никога не съм съжалявала, че го взех оттам. Просто случих на пиле. Но следващото ми е от развъдчик и ако се случи пак да взема, ще е пак от радвъдчик.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен Свилена

• **
« Отговор #2 -: септември 24, 2018, 10:12:15 pm »
От развъдник е най-добре, но не всеки знае каде има такива на близо. Аз примерно знам за един за ръчнохранени корели,но той не е много по пулярен и развит. В смисъл на година имат по 10 пилци. А пък за онези корели от зоомагазина ми дожаля за тях, но все някой поне може да ги хареса и вземе. За цената е взе едно да продаваш на същата цена кутрета с отлично здраве на под годинка и стари болни кучета без козина на някои места. Би трябвало да не е еднаква, но бизнес все пак. Преди години корели по 30 лева, а сега 50. А и при нас в един местен една розела стои там още от пролетта, но хората я харесват и я искат ама кои от тях би дал 220лв за хаплива птица като нея.

Неактивен Blueone

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,224
  • Рейтинг: 181
    • Lady Bird & Rocky и техните малки корели
« Отговор #3 -: септември 25, 2018, 07:03:50 am »
Розелата е доста преоценена каквато и да е.Но в магазина можеш това да очакваш.Те все пак трябва да печелят.Ако вземат корела за 25 я продават на 40-45 в София по 60.На практика няма разлика със която и да е корела където и да е в България.Всички мизерстват в магазините.На тясно,на мръсно,на 3 вида семена - просо-овес-семки.Тънещи в собствените си изпражнения такива птици лесно се разболяват.Не се съмнявай защо твоето е загинало.Масово такива пилета имат вродено заболяване или вече развито в магазина.Условията да намериш качествен папагал е да потърсиш във форумите за птици.Преди този форум беше най-активния и кипеше живот тук,но напоследък всички забегнаха към фейсбук и олх.Там именно можеш да намериш голям избор.Има групи и дискусии за почти всеки вид и хората могат да те насочат към папагала който търсиш.

Разликата е главно в отношението.Гледам само корели,но ги гледам като домашни любимци.В домашни условия и не пестя средства за храна,витамини,лечение,игра,обучение.Масовия потребител дава средно 5-10 лв на месец.При мен са средно 150 защото аз давам 4-5 вида различни храни,витамини,пелети,нутрибери,зеленчуци и т.н Не ме бъркат особено парите,макар,че всички малки отиват при други хора а не остават за мен.Важното е да са добре и да се развиват правилно.За мен е удоволствие да видя усмивка насреща и човека да ми каже - точно това исках или очаквах.Повечето хора забравят защо са започнали да се занимават с това нещо.От любители се превръщат в търговци и до там.Не искам да ги обиждам защото масово това наблюдавам.Имам добри впечатления само от работата с Жака защото там се иска наистина голям труд и има няколко наистина добри развъдници на африканския папагал у нас.Аз мога да ти предложа наистина качествени корели,но в момента раздадох всички и ще чакам за нова мътилка скоро или ще взема други за ръчно хранене.

Неактивен Свилена

• **
« Отговор #4 -: септември 25, 2018, 01:57:23 pm »
Розелата от магазина беше жълта пенатова мисля и съм виждала че са по 150-180лв по принцип на други места. Е да, какво може да се очаква. Винаги търговците на едро правят така за да печелят нещо, а за читави пилета се дават пари. По-лесно е да му дават колкото да живее храна и вода и то от най-мръсната и вредата. И според мен всеки собственик на един или много папагала трябва да се грижи за тях като теб . Уважавам това, че се грижиш толкова добре за корелките си. И това в общи линий е бизнес. На бас, че дори собствениците на огромните развъдници със стотици папагали от десетки видове не са си играли поне веднъж с някое пиленце и че  не са се опитали да го опитомят и направят свой приятел. Такива са повечето хора.
ПАРИ,ПАРИ,ПАРИ-това е. Понякога се учудвам когато в olx видя някое пиле с два пъти по-ниска цена или дори безплатно,но като се по замисля с нещо по-българско. Ако имаш котка и тя роди котенца не ги продаваш, а ги подаряваш. Каква толкова е разликата ако имаш две вълнисти и те имат поколение. Викаш си папагали са. Нещо поне ще припечеля.
Разлика невиждам особено. Е, да освен това, че котки има навсякъде по улиците, а папагали в зоомагазина само.