Автор Тема: Вълнисият ни мъник.  (Прочетена 1168 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,535
  • Рейтинг: 233
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
Re: Вълнисият ни мъник.
« Отговор #25 -: април 03, 2019, 01:18:30 am »
Чудесно! Пирурите са ми най-любими. Ако имаш въпроси - насреща съм.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,441
  • Рейтинг: 876
    • жако Поли и Папи
« Отговор #26 -: април 03, 2019, 11:02:02 am »
Честито, да е жив и здрав, дълги години да те радва!

Неактивен Свилена

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 175
  • Рейтинг: 19
    • Барабанд, пирура молина , розовобуза неразделка
« Отговор #27 -: април 03, 2019, 11:11:03 am »
Прелестно птиче, честито!  :-*
Чудесно! Пирурите са ми най-любими. Ако имаш въпроси - насреща съм.
Честито, да е жив и здрав, дълги години да те радва!
Мерси, мерси. Определено е много интересно да имаш пирура. Много бързо свикна с новата обстановка, на вторият ден го пуснахме в стаята и той се разходи по масата, поигра си с playground-а, яде ябълка от ръката ми и кацна на 2-3 пъти по мен. Понякога когато си подам ръката се качва и има моменти в които ми позволява да го пипам.
Също като допълнителна информация да добавя, че е люпен миналата година (незнам точно кой месец, ще му проверя пръстенчето) в Словакия и няма ДНК тест засега.
Относно храненето забелязах, че набляга на ситните семена като тези в смеската на вълнистото и, че обожава ябълка. Отначало изпражненията му бяха доста редки, но след няколко дни почти само на твърда храна се нормализираха. Взех му пакет от Versele laga  prestige premium за големи папагали по препоръка на магазинерката, но ми се струва, че слънчогледа е повечко, ако някой е използвал тази храна за пирура ще съм благодарна да сподели дали е добра, дали да махам от слънчогледа преди да дам на птицата и дали да я смеся с храна за средни папагали, или с храна за амазони ??? Благодаря предварително.

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,535
  • Рейтинг: 233
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
« Отговор #28 -: април 03, 2019, 12:16:02 pm »
Аз точно такава давам, а също и онази със сушени плодове вътре. Не махам нищо от смеската, яде каквото си иска. Моят може да се храни изцяло на плодове (в природата май предимно това ядат, защото живеят по дърветата и почти не слизат долу) и допълнително, ако огладнее, ходи да рови в семената. Пирурите ядат буквално всичко и колкото по-сладко е, толкова повече им се услажда. Ако даваш ежедневно плодове и зеленчуци ще видиш, че първо тях ще изяжда, а купичката може да стои и непогледната с дни.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен Свилена

• **
« Отговор #29 -: април 03, 2019, 01:13:03 pm »
И аз това забелязвам при моя. Първо изяжда  плодовете и след това хапва и малко семена, но ако има ябълка, банан и тн в достатъчно количество само от тях яде. От семената освен дребните хапва предимно слънчоглед, но опитва от всичко като цяло.

Неактивен Свилена

• **
« Отговор #30 -: април 07, 2019, 06:59:02 pm »
Имам няколко въпроса към вас за пирурите, информация за тях никъде не намирам и ще съм ви благодарна ако ми отговорите.
1. До колко години живеят пирурите молина?
2. Според вас клетка с приблизителни размери 35д/50ш/80в подходяща ли е при положение, че птицата се пуска в стаята по 3-4 часа през делника и почти цял ден през почивните дни.
3. Има ли повод за притеснение ако лети тромаво? Когато набира височина го прави някак бавно. Имам опит само с австралийски видове, които доколкото знам са много по-добри летци от южноамериканските, но все пак се притеснявам за здравето на папагала.