Автор Тема: Какво е вредно за папагали  (Прочетена 1741 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен MonikaT

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 10
  • Рейтинг: 2
    • жако, корела
Какво е вредно за папагали
« -: март 13, 2019, 06:10:29 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=cW9GZYGnPAI
 Здравейте! Това е първата ми тема във форума, имам нужда от консултация. Изброените неща в клипа всички ли са вредни за папагали и може ли списъка да бъде допълнен с нещо? Интересувам се, защото ще отглеждам папагал и искам да съм информирана.

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,542
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
Re: Какво е вредно за папагали
« Отговор #1 -: март 13, 2019, 08:44:01 pm »
Прочети закачените най-горе теми в раздел Начинаещи стопани, там има всичко необходимо, което трябва да знае човек, преди да се сдобие с птица.

Ако искаш коментар по клипа, най-добре изброй тук какво е казано и ще ти отговорим.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен ivrabetsa

• Клуб Алекс
  • Публикации: 680
  • Рейтинг: 86
    • Ara ararauna,Ara harlequin, Eclectus r.polychloros
« Отговор #2 -: март 13, 2019, 09:04:49 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=cW9GZYGnPAI
  Интересувам се, защото ще отглеждам папагал и искам да съм информирана.
Ако искаш истинска информация,потърси в интернет статии със сериозно съдържание.Това клипче е по-скоро с развлекателен характер и  съдържа доста измишльотини.

Неактивен MonikaT

• *
    • жако, корела
« Отговор #3 -: март 13, 2019, 09:40:52 pm »
Много благодаря за бързите отговори! Тепърва ще чета още много за тези красиви създания.  :-*

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,447
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #4 -: март 14, 2019, 11:23:00 am »
Да започнем от там, че шанса човек да получи наистина достоверна и научно обоснована информация са по-големи като, чете, отколкото като гледа клипчета в тубата. И под чете визирам по възможност сериозни источници.
Препоръчвам да изчетете всички закачени теми в разделите, както и всички преведени статии в сайта.
Относно клипчето, тези деца (предполагам, предвид наивистичният изказ) от Пернати се трудят упорито за завоюване на популярност явно, но черпят информация от непроверени източници и информацията им е първо подвеждаща, второ наивистично обяснена. Лошото е, че е неистинска в повечето им клипчета, това обърква хората. Аз им писах, но явно това не ги интересува особено (беше по повод клипчето за "бързото социализиране")
Та от изброеното:
чесън - защо пък не, той е прекрасен естествен антибиотик и наред с лютите чушки е добре да им се дава по мъничко, а е и глистогонно.
семки и костилки - интересно в природата кой им ги чисти?
гъби - имаме специална статия за гъбите в раздел хранене, закачена, гъби може, там пише кои за кои видове папагали стават. Статията е преводна от немски автор.
листата на зеленчуците - предполагам, че и тук важи правилото, че всяко растение, което попада до човката на пилето трябва да се провери, дали е отровно, ако не е , аз проблем не виждам да се хапва.
Патладжан - никъде нищо не намирам за него, нито добро, нито лошо, аз лично в такива ситуации не давам тази храна
фъстъци - много се смях, ама много. За 13 години моите трябваше до сега да са гушнали босилека  :s_laugh: :happysilly:
домати - виж фъстъци
магданоз - спорен въпрос, едни дават други не, аз се въздържам, когато има различни мнение, обсъждан е в статията със зеленчуците и гъбите.
хляб - категорично не е храна за папагали, има сол, мая, подобрители, овкусители, избелващи вещества, консерванти и една камара химия, не е полезен за никого (дори за нас) във вида в който се продава по магазините. Ако си смелете зърното и си го направите в къщи, за пилето може понякога като лакомство коричка или сухарче от пълнозърнест хляб.

Неактивен MonikaT

• *
    • жако, корела
« Отговор #5 -: март 14, 2019, 04:31:03 pm »
Честно казано малко се разколебах. В нито един БГ сайт няма подробна информация за вредните храни за папагали (само тук във форума има много информация за всичко) . Реших да отворя немски сайт и да проверя някоя и друга информация за въпросните вредни храни. Открих, че всъщност фъстъците били вредни. Хора са споделили опит -
https://www.vogelforen.de/threads/amazonen-duerfen-keine-erdnuesse.181474/ Ето го и линка към сайта - има доста мнения по въпроса дали фъстъците са вредни  и повечето казват, че са. ???  За патладжаните пише в друг сайт, че са строго забранени - http://www.graupapageien-stiftung.de/ernaehrung.html
А тук за домата пише, че е вреден - http://www.nymphensittichseite.de/futterpflanzen/seite_Tomate.html .
На мен лично клипчето ми хареса, но малко съм объркана. Искам и други мнения за тези храни, за да знам какво може да се дава и кое няма със сигурност да навреди. Много благодаря за отговорите на всички, включили се досега!  :thanx:

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #6 -: март 15, 2019, 10:58:04 am »
Темите, закачениет, които посочих за четене тук в раздела са превеждани от руски форум, пуснати бяха от ветеринар и са превод от немски автор. Аз лично им се доверявам.
Фъртъците не са за наяждане, а за лакомство, дават се като награда, основно защото са с прекалено много мазнина, а и съм чувала, че пречат за усвояването на калция (специално за жако са ми го казвали, но вероятно се отнася за всички) Аз имам Поли от 13-14 години и не е минал ден в който тя фъстък да не е яла. Същото важи и за Папи. До сега не сме имали никакви проблеми.
Домат също си хапват, лятото, особено неторени, когато имам.
За патладжана не знам, не съм срещала информация, не съм и давала.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #7 -: март 15, 2019, 11:01:41 am »
Ето от същия автор статията за плодове и ядки:
Цитат
Фъстъци:  АР, АРА, Ж, Н, Р. Съдържат 48% мазнини, главно олеинова и линолинова киселина, а също така белтъчини и въглехидрати. От минералните вещества трябва да отбележим калий, калций, магнезий и желязо. А също витамини от група В, провитамин А и витамин D. Заради високото съдържание на мазнини се дава главно като лакомство. Да се подбират само пресни и с добро качество, тъй като птиците често се тровят от фъстъци с лошо качество.
ето и за доматите:
Домати (А, АР, АРА, В, Ж, К, Л, Н, Р)  Освен различните микроелементи съдържат 13 витамина, в това число витамин C и провитамин А, както и желязо, калий, магнезий и фосфор. Предлагат се само добре узрели зеленчуци, най-добре закупени от селскостопанските производители,а не от магазина. Може да се поднасят разрязани на две (в такъв случай птиците най-напред обират семената), както и нарязани на ситно. Не всички папагали консумират домати с голям апетит. Бъдете търпеливи.

Неактивен ivrabetsa

• Клуб Алекс
  • Публикации: 680
  • Рейтинг: 86
    • Ara ararauna,Ara harlequin, Eclectus r.polychloros
« Отговор #8 -: март 15, 2019, 07:32:56 pm »

За патладжана не знам, не съм срещала информация, не съм и давала.
И правилно,защото си е доста отровен!

Неактивен MonikaT

• *
    • жако, корела
« Отговор #9 -: март 15, 2019, 09:35:25 pm »
Много... много благодаря за информацията!  :-* Преди да дам нещо винаги първо ще проверявам дали въпросната храна е подходяща, за да не рискувам здравето на птицата. Още веднъж благодаря и спокойна вечер!  :thanx:

• Клуб Алекс
« Отговор #10 -: март 16, 2019, 12:53:42 pm »
Листата на патладжана били отровни, а самият плод - не. Аз не съм давала, самата аз не ям, защото ми е неприятен и затова и не купувам.

Намерих следното в един сайт:

Eggplant: The Leaves Of The Plant On Which The Eggplant Fruit Grows Are Poisonous, But The Fruit Itself Is Said To Be Safe. Some Sources Caution Of Overly Ripe Or Under-Ripe Eggplant Fruit.

----

• Клуб Алекс
« Отговор #11 -: март 16, 2019, 01:03:39 pm »
В чужд форум намерих коментари на хора, които дават - обелен и опечен. Суров може да предизвика храносмилателни проблеми при някои папагали, заради по-високото съдържание на соланин.

----

Неактивен NHouse

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 63
  • Рейтинг: 4
    • white bellied caique
« Отговор #12 -: март 17, 2019, 10:19:56 pm »
авокадо е отровно за белокоременния папагал.

Патладжан не сме давали умишлено на малкия, той само си го взима. Няколко пъти е дъвкал отрязъка от към дръжките, иначе не му харесва да го яде. Домати - той си избира иска ли да яде - бърника в салатата, но по принцип само семките обира, другото не го яде, както и на ягодите, капини, малини.

Неактивен teoleo

• *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 0
    • вълнисто папагалче;малка александра :)
« Отговор #13 -: март 20, 2019, 08:45:20 pm »
Фъстъцине никак,ама никак не са вредни за папагалите.Дори напротив дава им се като награда /сурови разбира се/.Е разбира се,че няма да им тупнеш пълна купичка с тях.... все пак

Неактивен MonikaT

• *
    • жако, корела
« Отговор #14 -: март 27, 2019, 09:18:23 am »
Ясно, благодаря на всички за информацията!  :thanx: