Автор Тема: Визуално определяне на пола при монашеските папагали  (Прочетена 4532 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен len4ita

• Папагал супергерой:)
  • Публикации: 1,648
  • Рейтинг: 160
  • Флипи (9.5;м) и Блу (8;ж) - монашески папагали
Мисля, че би било полезно на тези, които възнамеряват да отглеждат монаси и интересно на другите за обща "папагалска" култура  :)

Единият начин е да се наблюдава челото/горната предна част на главичката/. При мъжките то трябва да е по-"високо", като по този начин изглежда по-голямо, а при женските то е по-извито и образува дъгичка. Снимков материал по-долу.

Отличителна черта #2: Човката на мъжките папагали е по-широка, а на женските по-тясна.

#3: Наблюдава се начина, по който птицата стои върху кацалката. Стойката на мъжките е стегната, а женските имат по-широк разкрач, и повечето време не стоят изправени, а полуклекнали.

#4 Този метод се отнася само за зелените монашески папагали (понеже има и сини, жълти, сиви (а може и други вече да има) мутации, като сините са най-разпространени след обикновените зелени на Запад). Много често мъжките папагали имат няколко сини перца по гърба си, докато гърба на женската е изцяло от зелени перца.

Неактивен Милко

• Administrator
  • Публикации: 4,310
  • Рейтинг: 421
    • Джаки (жако) и Лари (корела)
    • Папагали в България
Re: Визуално определяне на пола при монашеските папагали
« Отговор #1 -: октомври 07, 2008, 10:30:43 pm »
При вас всички тези методи говореха за момиче, така ли? А ДНК теста излезе като за момче :)
Да не би и при тези папагали да има значение на каква възраст се разглеждат тези белези? Или не?

Във всеки случай - много красиви папагали :) А от разказите ти разбирам, че са и много игриви ;D Какво повече може да иска човек от домашен любимец ;D

Поздрави,
Милко
"Do not go where the path may lead;
go instead where there is no path and leave a trail.” Emerson

Неактивен len4ita

« Отговор #2 -: октомври 07, 2008, 10:45:05 pm »
Ами при нас #1,2 и 3 говореха за момиче, а #4 за момче (има няколко сини перца по гръбчето).  ;D Човека, който описваше методите спомена, че от 91 папагала при 81 визуалното определяне е били вярно, а при останалите 9 не (това са резултати от папагали, чийто пол е бил доказах чрез ДНК по-късно), сега вече резултата е 82 :10 (с Флипи  ;D).

Красиви са много, особено като почне да си чисти перцата голяма красота...става една пухкава топка и ти иде да го намачкаш..добре, че има една човка да напомня там,че не е плюшена играчка това  ;D А за игривост...ха, това чудо има неизчерпаем източник на енергия, непрекъснато е в движение, и си търси белята. Мнооого рядко се застоява на едно място, а като ти се лепне няма отърване  ;D "НЕ"-тата ги омилостявяваме като имитираме звук на целувка...и после как да му се караш  ;D Умно е пилето, знае как да се подмазва.

Неактивен Милко

• Administrator
  • Публикации: 4,310
  • Рейтинг: 421
    • Джаки (жако) и Лари (корела)
    • Папагали в България
« Отговор #3 -: октомври 07, 2008, 10:55:44 pm »
Като размер как се отнасят спрямо корелите? Изглежда ми малко по-малко от корела, но на снимка няма как да добия реална представа. Добронамерено е, нали? Посяга ли да хъска или да плаши  с хапане на моменти или не? Знаеш ли дали се погажда добре при съвместно живеене (различни клетки!) с други видове?

Мерси за полезното инфо! ;)
Милко
"Do not go where the path may lead;
go instead where there is no path and leave a trail.” Emerson

Неактивен len4ita

« Отговор #4 -: октомври 07, 2008, 11:21:17 pm »
Ами като размер са долу-горе колкото корела 29-32 сантиметра с опашката. Ние сме още мънички, още трябва да порастнем и евентуално да качим на тегло, хем че не е добре да качваме много понеже монасите въпреки цялата си активност и движение имат склонност към затлъстяване  ::) Което пък може да се отрази върху функциите на черния дроб на птичето. За добронамереност....ха..ако питаш мен - да, ако питаш приятеля ми - "лошо момче"  ;D Не съска, и не посяга без очевидна причина. АКО го раздразниш...примерно приятеля ми обича да си играе с него на гоненка по леглото, Флипи бяга и той го гони (с пръсти да му пипне опашлето), а после разбира се като го хване Флипи се обръща и се затичва след пръстите  ;D До тука добре..обаче има случаи,когато го хване за опашката вместо да го пипне просто, гледай кво става. Монасите хапят по два начина: или с бързо, рязко движение на главата (преди това издава един звук "КРРР"  ;D) , или се затичва много бързо към обекта и се опитва да го хване. Та в случая той реагира по втория начин и се втурва и докато приятеля ми разбере, че това не е част от гоненката,ами защитна реакция...късно, късно  ;D Но за това аз съм му казала, че сам си е виновен. Другия вариант,когато би посегнал да захапе е ако го стиснеш повечеко докато го мачкаш (да ти напомни..алоо, я по внимателно с телцето ми), и другото е ,че монасите са може би един от малкото видове папагали на които им е в кръвта да бъдат териториални. Затова още в началото трябва да бъдат научени (особено когато летят свободно), че къщата ти не е тяхната клетка и не могат да се държат свободолюбиво и нагло, когато им скимне. Ние имахме проблем с лампата в началото (ех, тази лампа)...когато се опитвах да я сваля от там, той не ми даваше. Но много бързо се научихме, че това е МОЯТА лампа, а не неговата  ;D С клетката нещата стоят по друг начин..дали защото е мъжки и аз съм на почит, или защото вече мина известно време откакто е с нас и свикна, че аз му чистя клетката, храня го, и т.н. тоест имам някакви права над клетката, ми позволява да бърникам из вътре когато и той е там. Но на приятеля ми категорично отказва...почва се едно "къркане"  ;D и опит за "ата-а-а-ка"...позволява му само когато е вечер и много му се спи и явно това чия ръка е в клетката е абсолютно безразлично  ;D Относно съвместното живеене...от форуми, познати знам, че може. Но пък скоро имах един случай, за който мисля вече разказах някъде тук във форума. На мацката, която взе другите два монаха родени заедно с моя и се наложи да се раздели с тях понеже жакото не можа да ги възпрееме (жакото е взето несоциализирано, в процес на социализация). От тяхна страна нямало проблем...освен може би, че като кацнели на клетката на жакото се опитвали да му хванат краката (всяко нещо при тях трябва да мине през човката, това им е инстинкт, понеже в природата си правят сами гнезда от клонки, съчки и т.н. А те сладурите освен това са и малки още...това съвсем ги кара да дъвчат навред) ;D Но след като жакото изревнувало и се оскубало до кръв се наложи да дадат монасите на други хора. След това пък жакото взело да яде от ръка  ;D От собствен опит засега нищо не мога да кажа, въпреки че занапред възнамерявам да взема някакъв друг вид. Казвали са ми, че е важно монасите да отидат първи при другата птичка, точно поради така наречената им териториалност. Ако видят друга птичка върху тяхната клетка (тяхната крепост!) не се знае как ще реагират.

Неактивен Пецата

• Същински папагал:)
  • Публикации: 409
  • Рейтинг: 25
    • Чоко (корела)
Ами говорите ли вече ? Защото гледам, че доста време е минало от последния пост, а и монахчето е женско  ;D
Взехме Чоко(корелата), 2-годишен, януари 2011.

Неактивен djorko

• Клуб Алекс
  • Публикации: 828
  • Рейтинг: 46
    • синьочела амазона
И аз да питам нещо ако може,разбрах,е сте правили днк тестове на монахчетата.Къде се прави и колко струва?Чел съм че в САЩ се пращало перо,но и в Европа имало-мисълта ми е в България правят ли се?

Неактивен len4ita

Пецата, говорим и още как: http://www.papagalibg.com/forum/index.php?topic=1002.0   :) Всъщност това монахче излезе мъжко, но вече имам и женско и честно казано не виждам разлика в нивото им на учене на думички. Виждам обаче разлика в поведението и разни реакции, но това все пак може да се дължи и на разликата в годините.

Джорко, не мисля, че има място в БГ, където може да се направи ДНК тест, или поне към дадения момент...иначе да, има в Европа и САЩ, цената обикновено се различава и зависи от лабораторията, метода на тестване (перо или кръв) и броя птици, които ще бъдат тествани.