Автор Тема: Привет от мен и моите пернати  (Прочетена 22263 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен evgenienduro

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 283
  • Рейтинг: 40
Привет от мен и моите пернати
« -: март 05, 2010, 07:47:32 pm »
Здравейте, казвам се Евгени, на 23г, студент.
Имам най-различни хобита, но тези свързани с животните са отглеждането на папагали и японския брокатен шаран /nishikigoi/
 Папагали имам от около 10 години, но в началото живеех в София и там възможностите за отглеждането им не бяха много големи.
В момента живея в Нови Искър и разполагам с достатъчно пространство за да отглеждам любимците си!
Имам два малки александъра- Зоуи и Джоуи, три вълнисти-Чоко, Боко и Пончита и 9 корели-техните имена няма да изреждам, само ще спомена Джорджи, който е на повече от 8 години и има над 15 деца от втория си брак/първата му съпруга почина/  ::)

В момента съм се заел с изграждането на една градинска волиера, където целогодишно ще живеят пернатите. Размерите й мисля да са 4м/2м/1.8м д/ш/в/. Половината помещение ще бъде отоплена част за зимата. Освен по-горе изброените, искам да си взема и един чифт розели, но това ще стане най-рано в края на тази година.
Не съм професионалист, но се интересувам и чета всичко,което намеря като литература, включително и по форумите!
 Представям се тук в този форум, защото ми харесват чисточовешките отношения между съфорумците!
Макар и млад, Родино мила
ще падна тук за Свобода.
Балканът стар ми е закрила,
а годеница - таз скала!

Малки александри, корели, розели,неофеми, пойни, вълнисти, жако
други животни: песове, маЧки, костенурки, хамстер,чинчила, цихлиди, езерни риби - японски шаран koi и златни

Неактивен p

• Папагал супергерой:)
  • Публикации: 2,548
  • Рейтинг: 115
    • Миа - китайски александър
Re:Привет от мен и моите пернати
« Отговор #1 -: март 05, 2010, 07:51:35 pm »
Е, ха добре си ни дошъл!
От доста време те дебна кога ще напишеш за пилците си - сякаш подозирах, че ще ни скриеш шапките  ;D Да са ти живи и здрави хвъркатите калпазанчета! С такъв грижлив стопанин като теб, със сигурност са много здрави, весели и щастливи.

Един въпрос: на смени ли ги пускаш да летят?  ;D

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #2 -: март 05, 2010, 08:09:02 pm »
Ами александрите са диваци и не смея да ги пускам в стаята за да не се наранят, нека изтърпят още малко и в градината ще могат да размахват криле.
Вълнистите са си намерили начин и излизат когато си поискат. Вързал съм вратичките, по клетката няма нищо нередно. Как излизат не ми е ясно!?
А от корелите имам един любимец, с който се разбираме много добре. Той си се разхожда из къщи.
Лошото е, че от една година съм ги отделил в самостоятелна стая и влизам по веднъж на ден и ми струва,че се отчуждиха от мен
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

други животни: песове, маЧки, костенурки, хамстер,чинчила, цихлиди, езерни риби - японски шаран koi и златни

Неактивен poliii

• Същински папагал:)
  • Публикации: 566
  • Рейтинг: 51
« Отговор #3 -: март 05, 2010, 09:13:04 pm »
 Добре дошъл прекрасно ято имаш ! Живи и здрави  :) 

Поздрави Ива Папи и Кити (Кокита)
I came to win, to fight, to conquer, to thrive
I came to win, to survive, to prosper, to rise
to flyy to flyy

Неактивен len4ita

• Публикации: 1,648
  • Рейтинг: 160
  • Флипи (9.5;м) и Блу (8;ж) - монашески папагали
« Отговор #4 -: март 06, 2010, 12:57:08 am »
Уау, колко много пернатковци накуп  :) У вас определено трябва да е весело  :) Да са живи и здрави всички!

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,444
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #5 -: март 06, 2010, 10:27:24 am »
Добре дошъл Евгени и цялата ти менажерия! Шарено ято си имаш  :)

Неактивен julia

• Същински папагал:)
  • Публикации: 584
  • Рейтинг: 35
    • жако, манашески папагал, корели, вълнисти и канари
    • www.metalik.biz
« Отговор #6 -: март 06, 2010, 12:41:11 pm »
Привет и от нас! Страхотни птичета имаш, а за съфорумците е вярно. :)

Неактивен Pile

• Публикации: 2,610
  • Рейтинг: 133
    • Пиле (жако)
« Отговор #7 -: март 06, 2010, 12:42:49 pm »
Добре дошли на тебе и твоите любимци!Късметлии са те с такъв стопанин-цяла стая  си имат!да са ти живи и здрави.Идеята за волиерата е страхотна!
Много хора говорят със своите животни,но малко хора слушат какво животните им казват.

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #8 -: март 06, 2010, 01:07:29 pm »
Благодаря за топлото посрещане!
Имам навика да снимам всичко поетапно. Обещавам да ви държа в течение с изграждането на волиерата!
Теренът е разчистен, материалите са набавени. Само чакам Емил Чолаков да се покаже по телевизията и да ми съобщи, че времето се затопля! Мисля, че месец след започването ще ми е напълно достатъчен за да мога да приложа снимки на готовата клетка.
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен batcho

• **
  • Публикации: 59
  • Рейтинг: 8
    • еклектуси и малък александър
« Отговор #9 -: март 06, 2010, 08:12:40 pm »
добре дошьл на теб и твоите пилета и аз искам да направя вьншна волиера затова пускай снимки пожелавам ти успех

Неактивен mimss

• **
  • Публикации: 151
  • Рейтинг: 20
  • Рокси и Мони - монашески папагали
« Отговор #10 -: март 06, 2010, 08:31:29 pm »
Много пилета, много нещо  :). Определено не ти е скучно. Да са ти живи и здрави, и още много бебета да си имате.

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #11 -: април 07, 2010, 11:36:09 pm »
Обещавам да ви държа в течение с изграждането на волиерата!
Теренът е разчистен, материалите са набавени.

Както обещах прилагам снимки, на новостроящата се волиера.Харесах си едно парче земя от градината /един парник,който не ползваме от 2 год/ и реших да увелича размерите й. Сега вътрешната част е 4м/1.5м/1.9м д/ш/в/, а външната е 4м/2м/2м/ д/ш/в/.Струпах всички боклуци, които ми пречеха на едно място и си разчистих терен за работа.Хвърлих много труд и малко средства. Сега обаче идва по-трудното: по-малко труд и много средства :'(
Мрежа, изолация, покрив и т.н. Тегаво ще е, но вече е късно за да се отказвам.
Нямам актуални снимки. Тези са от преди 2 дни, а до днес прехвърлих бая работа. Утре ако позволи прогнозата мисля да довърша зидарията.
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #12 -: април 07, 2010, 11:44:39 pm »
Сега обаче имам и поредица въпроси. Има ли някой, който вече е минал по този път и е готов да дава акъл!?
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #13 -: април 08, 2010, 11:08:32 am »
Акъл не мога да дам но да кажа че правиш наистина сериозно съоръжение. Бяхме коментирали тук някъде, че е добре ако може да има някакво предверие волиерата за да не се влиза директно отвън вътре. Така се застраховаме от възможност някой да излети при влизане или излизане.
Това което е зидарията цялото ще е закрита част ли? Не е ли много? Не остава ли твърде малко за откритата част?

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #14 -: април 08, 2010, 11:24:48 am »
Акъл не мога да дам но да кажа че правиш наистина сериозно съоръжение. Бяхме коментирали тук някъде, че е добре ако може да има някакво предверие волиерата за да не се влиза директно отвън вътре. Така се застраховаме от възможност някой да излети при влизане или излизане.
Това което е зидарията цялото ще е закрита част ли? Не е ли много? Не остава ли твърде малко за откритата част?

Предверие ще има. Няма как да избягат при влизане и излизане. Тухлената част не е голяма, даже ми се вижда малка, но вече е късно за промени. От тази тухлена част напред ще има още 2м двор за пернатите. По-точно около 16м3. Половината от този "двор" ще е покрита с навес, а другата половина ще е под открито небе за да се кефят на директните слънчеви лъчи и на дъжда. В непосредствена близост до откритата част има и две плодни дръвчета, от който ще могат да си похапват пъпки и плодове.

Чудно ми е обаче, къде да поставя хранилките за да не влизам всеки ден при папагалите, а в същото време да не ги вали и дъжда.
Другият въпрос ми е колко големи вратички/прозорчета да оставя на вътрешната част, през които да излизат на "двора"; Какъв механизъм да направя, че да затварям въпросните вратички вечерно време,когато е студено пак без да влизам във волиерата!?
Трябва да го измъдря до края на месеца, защото мисля от месец май да стартираме ;D
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #15 -: април 08, 2010, 06:44:55 pm »
Ееее ти съвсем мързеливата искаш всичко без да влизаш  ;D
Нали ще трябва да смениш храната и водата как ще стане без да влезеш? освен някак отвън да се монтират?

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #16 -: април 08, 2010, 08:44:19 pm »
Ееее ти съвсем мързеливата искаш всичко без да влизаш  ;D
Нали ще трябва да смениш храната и водата как ще стане без да влезеш? освен някак отвън да се монтират?
Тук не става въпрос за мързел, ами за спокойствието на птиците. Ако бяха кокошки спокойно щях да им нося вода в тенджерата.
Има начин и ще се постарая да го открия
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен p

« Отговор #17 -: април 08, 2010, 09:06:31 pm »
Ха! Че има ли по-голяма радост за птиците от това да им обръщаш внимание и да се грижиш демонстративно за тях?!?!??

Неактивен djer

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,465
  • Рейтинг: 168
    • Ари, амазони, жака
« Отговор #18 -: април 08, 2010, 09:34:48 pm »
Когато отглеждаш птица, като дом. любимец е естествено да търси внимание, но с развъдни цели, просто им е досадно и гледаш по най бързия начин да ги обслужиш. Пилчо по този повод ще разкажа нещо, четем едно списание за акваристика с мой приятел такъв, как предлагат нови автоматични хранилки, почистване на стъклата отвън и т. н. и приятеля ми каза;къде ми остава удоволствието, да си запретна ръкава и да бръкна вътре; ;D ;D

Неактивен p

« Отговор #19 -: април 08, 2010, 09:46:23 pm »
А, да! Аз акваруима го чистя с такова съоражение, щото мога и да си поплувам в него, ако река да бръкна. Но си храня рибите ръчно, че да са ми питомни и кротки  ;D ;D ;D

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #20 -: април 08, 2010, 09:57:32 pm »
А, да! Аз акваруима го чистя с такова съоражение, щото мога и да си поплувам в него, ако река да бръкна. Но си храня рибите ръчно, че да са ми питомни и кротки  ;D ;D ;D

Хора, не ме разбирайте погрешно! Аз също харесвам контакта с животинките! Коите в езерото ми взимат храна от ръката, част от папагалите ми също. Какво ще стане обаче като дойде размножителният период и се натреса при александрите!? И без това са луди, докато съм в стаята не се доближават до поилката и храната! За това говоря! А и мисля, че е късно да превъзпитавам птици на 3 годишна възраст.
Зимата също няма да е удачно, при минусови температури да отварям двуметрова врата, като мога да поставя храна и вода през малките прозорчета. Не знам......!?така поне аз мисля

П.С. Що се отнася до аквата-имам автоматична хранилка. Като ме няма по седмица-две, без тази хранилка няма да заваря нищо вкъщи. Колкото по-често се бърка във водата, толкова по-зле за водните обитатели. На тях стресът също им се отразява негативно.

« Последна редакция: април 08, 2010, 09:59:04 pm от evgenienduro »
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #21 -: април 09, 2010, 10:31:25 am »
Ми в такъв случай направи прозорче с голям перваз от вътрешната страна на волиерата на който перваз ще стоят водата и храната. Нека прозореца да се отваря към антрето(предверието) за да не е толкова голяма температурната разлика през зимата и да се избегне опасност от излитане на птица. Така през прозорчето ще можеш да обслужваш храната и водата без излишно да безпокоиш птиците. Ако перваза (полицата) е достатъчно голяма ще можеш освен вода и храна да им слагаш там и вода за къпане както и всичко друго което им е необходимо. Аз бих направила отвора с правоъгълна форма - с малка височина и дълъг за да мога да обслужвам по голяма площ с минимално нахлуване на територията на птиците. Вратичката може да бъде плъзгаща и в двете посоки за да може да се отваря само толкова колкото е необходимо и само там където е необходимо.
Незнам дали успях да го обясня правилно но ако те интересува а не разбираш какво имам предвид ще се опитам да ти го нарисувам.

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #22 -: юли 17, 2010, 02:28:40 pm »
Здравейте отново!
Имам питане относно малките ми александри!
От месец двете кокошки са в новият си дом на двора. Единият със сигурност е мъжки, а другия не мога да преценя. 2008 е излюпен и все още няма пръстен.
От няколко дни мъжкият пее и влиза в гнездото /то е с рамери за корела, дори не е предвидено за тях/ и носи пръчки вътре. Чупи клечки от кацалките и ги мъкне. Сложих му дървени стърготини, но от два дни забелязвам, че ги изхвърля. Дали са му много или не ги харесва, не знам....!?
Питането ми е дали тези действия са доказателство,че другото пиле е женско или мъжкият ми е с по-различни разбирания за живота  ;D и другото: ако снесе яйца "женската" дали ще ги излюпи като няма пера на едното крило?
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!

Неактивен djer

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,465
  • Рейтинг: 168
    • Ари, амазони, жака
« Отговор #23 -: юли 17, 2010, 09:04:13 pm »
Перата на крилото не люпят, така че ако снесат  не се притеснявай. Не знам кога достигат полова зрялост, но във всички случаи здрави крила са от помощ на всеки родител.

Неактивен evgenienduro

• **
« Отговор #24 -: юли 17, 2010, 09:34:29 pm »
Перата на крилото не люпят, така че ако снесат  не се притеснявай. Не знам кога достигат полова зрялост, но във всички случаи здрави крила са от помощ на всеки родител.

Знам, че крилата сами по себе си не са важни за температурата, но стигането до гнездото ще е много трудно!
Днес цял ден ги наблюдавам. Мъжкият стои нонстоп в гнездото и издава звуци! Четох, че александрите люпели ранна пролет.
Ще ги оставя на спокойствие и ще ги наблюдавам до къде ще я докарат!
ще падна тук за Свобода.
а годеница - таз скала!