Автор Тема: Безразборното акане  (Прочетена 5385 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BEBO

• Същински папагал:)
  • Публикации: 762
  • Рейтинг: 32
Безразборното акане
« -: декември 10, 2008, 05:06:33 pm »
Знам, че сигурно някой веднага ще се обърне и ще каже: "Ами какво искаш, това е птица, да не е куче", но аз съм чувала, че Жакото можело да се обучи да ака само на клетката. Някой има ли опит с този вид дресиране на птицата /ако мога така да го нарека/ или пък още по-добре, ако някой е постигнал успех. Аз правя някакви опити, като например сутрин, когато знам че много голямо количество ако ще има ;D, може би събирано цяла нощ, клякам пред клетката и започвам един монолог от рода на: "Хайде Бебо да ака! Да ака Бебо! Акай, акай!" и така докато свършим работа, после започва една буйна радост и пускане от клетката докато тръгна на работа, с което смятам че той свързва, думата "акай" с пускане от клетката когато свърши всичко. Но дали е това правилния начин и идея си нямам. Понякога си мисля, че първите думи, които ще каже ще бъдат "Бебо да ака"  :)
    Ще чакам мнения каквито и да са, та поне да спра да се надявам ще се обикалям с мокрите кърпички нон стоп да бърша аките навсякъде ;D ;D ;D

Неактивен len4ita

• Папагал супергерой:)
  • Публикации: 1,648
  • Рейтинг: 160
  • Флипи (12;м) и Блу (10;ж) - монашески папагали
Re: Безразборното акане
« Отговор #1 -: декември 10, 2008, 05:44:39 pm »
Не само жакото, но почти всеки един папагал може да бъде научен. Каква ще е ползата/вредата е другата страна на въпроса. Ползата е очевидна - мокрите кърпички ще минат на заден план  ;D ;D. Опитах да науча Коко (жако на почти 3 месеца) лятото като бях изчела по въпроса разни неща и бях наясно, че може да се стигне до положение когато птичката ще си върши нуждата по команда или на определено място НО съществува риска да го прави САМО когато чуе вълшебната думичка (ако се учим с дума). Така че реших да наблюдавам ситуацията внимателно, и за няколко дена Коко се научи да се изхожда НО асоцира това действие не със думичката ами с място  :-\ Понеже аз предполагах кога ще се случва събитието го взимах на ръка (тоест той стъпваше на ръка) и го занасях до мястото X (клетката), където следваше повтаряне на "ака, ака" докато се изака. Мдаа, обаче забелязах, че той спря да се изхожда докато не го вземех на ръка, което ми се видя като отрицателен резултат (защото така той се стиска докато някой не го вземе върху ръката и не си я протегне, и си зададох въпроса - АМИ ако няма никой вкъщи и няма кой да го вземе  ::) ) и преустанових тренировките. От там нататъка просто го наблюдавах и знаех долу горе момента когато ще се случи нещо и гледах да не е върху мен  ;D ;D или ако е върху мен да успея да го преместя върху ръката и да си я протегна, за да не остана бомбардирана  ;D и после кърпичките бяха на ход. Сега с Флипи (монах) гледах колко време минава от последното акане, и го отнасях някъде където е безопасно и има постлан вестник/хартия, за да си свърши действието, пак му казвах "ака, ака", а след като приключи следваше почесване по вратлето и "Добра Фтичка!" казано с ентусиазъм  ;D ;D но не съм си поставяла за цел да го научавам непременно. Просто повтарях тези действия всеки ден по няколко пъти, но не непрекъснато.  За 3 месеца (времето,което е при нас) резултата който виждам е че той се научи сам да прелита до определените места (клетката му или любимата му настолна лампа под която придвидливо има салфетки  ;D ;D) когато трябва, но фалове все още съществуват   ;D ;D

Неактивен marina85

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 69
  • Рейтинг: 0
« Отговор #2 -: декември 10, 2008, 07:21:19 pm »
Моя Жаки сам си е набелязал места за тази цел и идея си нямам как е станало. Харесал си е 1 стол или минира пред клетката.Само ако се стресне от нещо и веднага ефекта е мина след него.  ;D
Стигнала съм до извода, че повечето от нас харчат пари, които още не са спечелили, за да си купят неща, от които нямат нужда, с желанието да впечатлят хора, които не харесват.

Неактивен Милко

• Administrator
  • Публикации: 4,317
  • Рейтинг: 421
    • Джаки (жако) и Лари (корела)
    • Папагали в България
« Отговор #3 -: декември 10, 2008, 07:22:16 pm »
Здравей Бебо,

Надявам се, че пускането извън клетката както и театъра, който му разиграваш са неща, които той харесва ;) Следователно, стратегията ти би трябвало да научи папагала и той да схване идеята.

Това, което леко ме смущава в схемата ти е, че приучаваш папагала да ака вътре в клетката сутрин. Това по принцип е нежелано от папагалите (в частност от жакото). Те акат вътре в клетката си само в краен случай - най-често, когато не се пускат навън. Приема се, че това поведение, характерно за жакото, е породено от начина им на живот в природата - те спят на големи ята в дадено дърво - може би стотици... а дори повече птици по клоните. Представи си какво би се получило, ако всяка птица си вършеше работата на клона, където спи ::) Предполагам, че тези птици, които са на долните клони на дървото биха "натежали" до степен да не могат да отлетят само 10-ина минути след като се разбудят ;D ;D ;D

Това обучение би протекло по-естествено и по-лесно, ако сутрин изнасяш папагала от клетката и го отвеждаш на мястото определено за изакване и там изпълните целия този театър ;D Моя Джаки ака само на определеното място сутрин и това е научено през годините до сега с редовно похвалване и награждаване при изакване на правилното място. Това обаче се отнася за сутрешното голямо ако ;D Нормално, птицата ака поне по веднъж на час през деня. Има шанс жакото да генерализира наученото за правилното място от сутрешното акане, но не е задължително. Както спомена и Ели, аз не съм стриктен в това обучение и Джаки не ака по команда. Това обаче, което се старая да правя е да го награждавам винаги, когато се изака на "правилното място". Не само сутринта а и през деня. А също така и никога да не правя драма от това, че се е изакал другаде - такава драма би постигнала обратния ефект като засили акането на всевъзможни места ;D

Поздрави,
Милко
"Do not go where the path may lead;
go instead where there is no path and leave a trail.” Emerson

Неактивен BEBO

« Отговор #4 -: декември 10, 2008, 07:39:01 pm »
Малее малее, моя явно най-кухичък пада, ама той аква даже и когато се приземява от летене /мъничко де/, не че аз съм особенно вманиачена, ама не мога да му измисля по-добро място за акане. Той най-много обича да стои на кухненсия плот, не мога да му го направя тоалетна. А така тайно живеех с надеждата, че някой ден като му се доаака и ще си притичка до клетката  ;D ;D ;D ще си цвъкне и ще си отиде на воля пак из апартамента. Сега само снова из къщи и чакам воя на децата, къде точно да прибягам с мокрите кърпи и да почна да търкам, за да не го премажат те :D :D :D. Иначе според мен той е абсолютно наясно какво искам от него, а сутрините ни общо взето са много бързи и излиза за много малко от клетката, пък и наистина си мислих че там е най-подходящото място, нали му подменям всичко постоянно, пък и през деня нали пак там си върши работат, защото не стои пуснат
и затова реших че там е неговото място.

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
« Отговор #5 -: декември 10, 2008, 07:59:26 pm »
От къде пък го извади тоя извод, че бил кухичък ??? :o Тъй де, разбирам майтапа, но не съм сигурен, че се разбрахме съвсем ;)

Възможно е да бъде научен да ходи винаги на едно и също място, както и да бъде научен да ака по команда, по същия начин, по който могат да бъдат научени да правят трикове, да карат кънки, да играят баскетбол и т.под. Принципите са едни и същи. Въпросът е, че за да се постигне е добре човекът, който провежда обучението да има теоретични знания и опит в тренирането на папагал.

А иначе, от това което казваш.... защо ли ми се струва, че неволно го приучавате да ака вред из къщата ;D ;D ;D Не забравяй, че воят на децата непосредствено след изакването му както и твоето дотичване с кърпичките изпълняват абсолютно същата роля както "театъра", който разигравате сутрин пред клетката ;D ;D ;D Един вид драма (виковете на децата) последвана от притичване на мама (човека, който го храни) - таман две неща, за които всяко жако би копняло ;D

Поздрави,
Милко

Неактивен BEBO

« Отговор #6 -: декември 10, 2008, 09:09:02 pm »
Хахахах в такъв случай мога да си представя колко  смшни сме всички в очите му. Но както и да е, ще се стараем да се учим, пък каквото излезе, поне ще се стараем. Той изобщо няма желание да си влиза в клетката/ иначе ми разрешава да си го вкарвам като гълъб като го обгърна през тялото и крачетата с ръце/, пък камо ли да влезе че й да се изака  ;D :o :o, но така или иначе, не мисля че това е най-важното при отглеждането на папагал. Да са живички и здрави, пък това да им е проблема  ;)

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
« Отговор #7 -: декември 10, 2008, 11:43:59 pm »
Хахахах в такъв случай мога да си представя колко  смшни сме всички в очите му.

О, аз съм сигурен, че папагалите ни много се забавляват с нас всеки ден ;D ;D ;D

Поздрави,
Милко ;)

Неактивен Meretov

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 150
  • Рейтинг: 19
  • Шанел (жако)
« Отговор #8 -: април 04, 2009, 02:49:38 pm »
Малко видео по темата http://www.youtube.com/watch?v=FO4bCyR-m_w
                                 http://www.youtube.com/watch?v=luHGTMfMh3o&feature=related
                                 http://www.youtube.com/watch?v=XdfVnP7nIlY&NR=1 -ХАХАХА Това не се сдържах, няма как трябва да се качи. Вие представяте ли си ние ако трябваше да ревем на всяко ако? Ама това е на пари Будала!!!
« Последна редакция: април 04, 2009, 03:04:34 pm от Meretov »

Неактивен BEBO

« Отговор #9 -: април 05, 2009, 07:26:16 pm »
Тая женичка горката, много тежко го изживя...  ;D А това с клекалото ме разби направо, това папагалче цял ден ли е събирало, за да отиде до тоалетната хахахха

Неактивен Милко

• Administrator
    • Папагали в България
« Отговор #10 -: април 05, 2009, 10:40:47 pm »
Тая женичка горката, много тежко го изживя...  ;D А това с клекалото ме разби направо, това папагалче цял ден ли е събирало, за да отиде до тоалетната хахахха

;D ;D ;D
А това с корелката на тоалетната си е направо страшно!!! Едни от най-честите случаи на смърт на папагал в дома се дължат на..... удавяне в тоалетната :o Едно подхлъзване както се кекерчи там и... :'( :'( :'(

Неактивен Evailo

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 34
  • Рейтинг: 0
  • Аз и прекрасната ми принцеса РУДИ!!!
    • Жако
    • www.myspace.com/evailo
« Отговор #11 -: април 19, 2009, 08:39:47 pm »
Мили приятели,тъй като по професия съм инженер,измислих едно според мен доста практично приспособление,което ще ви реши всички проблеми със почистване на дивани и подове от нежеланите бомбардировки.Това е една ъглова етажерка за холна секция върху която прикрепвате една П–образна конструкция.

Стойката е много удобна за папагалчетата и тя бързо се превръща в тяхно любимо място за стоене.И те съвсем естествено и интуитивно свикват да се изхождат там тъй като не им се карате и порицавате за разлика от другите неправилни места за изакване.Т.е. разбират че трябва да го правят точно там и не се налага да губите време за излишно затормозяване на животното.
Същевременно е доста комфортно да си стоят там  защото прилича на клон както в естествената им среда.
Другото голямо предимство е,че стойката е лесно преносима,може да си я сложите до леглото,ако искате да спи до вас,но да не ака в леглото(аз редовно го правя) или до фотьойла докато гледате телевизия и си я галите.Или в кухнята до масата,за да може да се чувства пълноправен член на семейството.Накрая просто отивате до банята и забърсвате стойката и тя е готова за утре.
Ето и детайлите за тези на които им харесва моето скромно изобретение и биха искали да си направят нещо подобно:
1.Основата

2.Долни захващачи

Те се прикрепват с видий към основата и после във тях се запъват вертикалните стълбчета.Ако диаметъра на стълбчетата е по–малък от диаметъра на хващача,се увива тиксо около стълбчето докато стане достатъчно трудно да се вкара вътре.После стълбчето се фиксира с хващача със странична малка видийка за да не се вади.Тук не се вижда защото е от другата страна.

3.Горни рамкови хващачи

Те осъществяват закотвянето на хоризонталната пръчица към вертикалните стълбчета за да стане корава връзката.
Има винт който контролира степента на затягане.
НЕ БЪДЕТЕ МНОГО ОТКРОВЕН С ПАПАГАЛА СИ,ЗАЩОТО И ТОЙ МОЖЕ ДА РЕШИ ДА БЪДЕ ОТКРОВЕН С ЖЕНА ВИ!!! :-)))

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,447
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #12 -: април 19, 2009, 11:42:12 pm »
Функционална стойка и добре би стояла в ъгъл  ;)
Аз забелязах, че преди когато Поли си имаше дърво (клон) той си ходеше на клона и там си вършеше работата, а сега в повечето случаи си ходи на клетката. Само да кажа не е обучаван специално и никога не съм му се карала, ако направи "беля" защото смятам, че от птица все пак не мога да изисквам хигиенни навици, но не е изключено да съм го похвалила за съобразителноста когато не цвъка къде да е  ;D

Неактивен p

• Папагал супергерой:)
  • Публикации: 2,548
  • Рейтинг: 115
    • Миа - китайски александър
Re:Безразборното акане
« Отговор #13 -: декември 30, 2009, 12:05:38 am »
Изобретението е забележително!
Миа си няма такова, но пък си има площадка пред клетката - там си играе, там обича да стои. И от десетина дни (поне) не се е налагало да бърша след нея. Говоря й нещо и я хваля, докато бърша площадката, а тя ме гледа от няколко сантиметра разстояние и вдига рамене.
Обича да яде столовете, да ми гази по лаптопите и пианото, или пък да чопли подложките върху масата, но никога не се е случвало да цвъкне там (слава Богу!). Ако й постеля вестници някъде, просто ще ги направи на дреб за секунди.

Неактивен chewy

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 48
  • Рейтинг: 1
Re:Безразборното акане
« Отговор #14 -: януари 08, 2010, 07:42:46 pm »
тааа..по темата
намерих едно много интересно клипче
http://www.youtube.com/watch?v=tlIixe9gNMg&feature=rec-fresh+div-r-1-HM
За съжаление е на английски...