Автор Тема: Играчки  (Прочетена 5916 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alya

• Новак:)
  • *
  • Публикации: 46
  • Рейтинг: -1
    • вълнисти папагали
Играчки
« -: февруари 14, 2015, 09:35:37 pm »
Какви играчки могат да се направят от естествени матерали,за вълнисти папагали ???

Неактивен Ronii

• Същински папагал:)
  • Публикации: 635
  • Рейтинг: 36
    • Жако, Какаду, Корела, Канари
Re: Играчки
« Отговор #1 -: февруари 15, 2015, 11:11:24 am »
Единственото което ти трябва е много въображение ;). С въображение всичко става. Гледй играчките да не са опасни и да не стърчат прекалено много. Ако ще са от дърво гледай дървото да не е боядисано или лакирано.
Доби-Жако
Бори-Какаду
Коко-Корела

Неактивен Alya

• *
    • вълнисти папагали
« Отговор #2 -: февруари 15, 2015, 12:18:11 pm »
Защото се хлъзгат.

Неактивен veso

• Публикации: 350
  • Рейтинг: 10
  • Веселин Петров
    • Лъки (малък александър)
« Отговор #3 -: февруари 15, 2015, 12:22:24 pm »
И защото, лака при поглъщане е вреден.

Неактивен Alya

• *
    • вълнисти папагали
« Отговор #4 -: февруари 15, 2015, 01:05:03 pm »
Може ли да закача дебело въже да виси :scratch:.

Неактивен Ronii

• Публикации: 635
  • Рейтинг: 36
    • Жако, Какаду, Корела, Канари
« Отговор #5 -: февруари 15, 2015, 02:51:04 pm »
Ако лакът беде погълнат може да навреди на птиците. Не мислиш ли че може да се обеси или оплете?
Доби-Жако
Бори-Какаду
Коко-Корела

Неактивен Alya

• *
    • вълнисти папагали
« Отговор #6 -: февруари 15, 2015, 03:09:42 pm »
Не помислих за това.Благодаря :thanx:.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
  • Публикации: 14,448
  • Рейтинг: 875
    • жако Поли и Папи
« Отговор #7 -: февруари 16, 2015, 10:43:21 am »
Дебело, конопено въже с навързани по него възли е идеално за висене, катерене и дъвкане, различни клечки и пръчки, вързани с конопени въжета, ролка от тоалетна хартия, кори от яйца от хартиените, кашони, всичко става за изработване на играчки, щипки дървени.

Неактивен Пафката

• Младши папагал:)
  • **
  • Публикации: 96
  • Рейтинг: 2
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #8 -: ноември 10, 2015, 01:19:25 pm »
Освен изброените неща за малки и средни папагали, какво ще добавите за пластмасовите и металните играчки? Разгледах и дървени играчки, които висят на метални синджири, това проблем ли е? Видях играчки за папагали с метални пластини, не са остри разбира се, но са метални, могат ли да си повредат клюна или те пилетата си знаят колко силно да ръпат? Тоест, важно е единствено да не са лакирани, остри или такива, в които може да се оплетат сладурите или и материалът на изработката е важен?  ???

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #9 -: ноември 10, 2015, 01:54:30 pm »
Материала е много важен, за предпочитане е да са от дърво, конопено въже, амбалажна хартия. Поли се беше оплела в синджир, от тогава избягвам да слагам играчки на които се вижда синджира. На Бино арата пък си прободе езика на някаква метална част помня. Пласмасата със сигурност не е подходяща.
Играчката трябва да е безопасна и лесна за разрушаване.

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #10 -: ноември 10, 2015, 02:18:57 pm »
Ясно, коноп и дърво, намерих и тема какви видове дърво точно е добре да търся (http://www.papagalibg.com/forum/index.php/topic,2776.0.html). Освен това, гледам че се продават и памучни въженца/кацалки, не намерих коментари за памука - вреден ли е? Не само беше памучено въженцето, но и цветно - това проблем ли е (все пак не е лак или боя)?

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #11 -: ноември 10, 2015, 04:58:35 pm »
Памучните въжета се нищят на здрави конци, които, ако се заплете пръстче, краче, крилце, нямат късане, затова не са препоръчителни. Не са вредни, но са опасни. Конопените въжета се късат лесно и няма опасност да не може да се освободи, когато не си наблизо.
Изтинското конопено въже в магазина се познава по това, че не се стопява при обгаряне на края със запалка, понеже продават въжета, които много наподобяват конопени, но не са естествени.

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #12 -: ноември 10, 2015, 05:16:01 pm »
Благодаря много за съветите!!  :thanx: Нямаше да се сетя за това.

Имам и друг въпрос - не можах да намеря във форума и сайта информация относно това колко пъти трябва да сменяме играчките със други. За сега знам, че всяка седмица е добре да сменям играчките със други, но ако така продължавам да сменям играчките и непрекъснато изработвам или купувам нови, ще се напълня с играчки и няма какво да правя старите. Ще му омръзне ли на едно папагалче да редувам примерно само два комплекта с играчки всяка седмица, което означава че през седмица ще са едни и същи. Не питам за точни бойки, то е ясно че всичко е приблизително, но искам да придобия някаква представа поне първоначално през първите няколко седмици/месеци след като взема папагалче колко различни видове играчки е достатъчно да взема за да занимавам палавника и през колко време да ги повтарям (ако може да се повтарят и не е нужно всеки път като ги сменям задължително да са различни от досегашните). Иначе по-нататък е ясно че с богатото си въображение ще измисля още различни джунджурийки за пернатото, за момента в началото искам да подходя правилно, понеже съм по 8 часа на ден на работа и искам да е достатъчно заигран докато ме няма  :)

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #13 -: ноември 11, 2015, 10:58:41 am »
Изобщо не е нужно да се затрупваш с играчки.
Според един почетен член на форума, който няма възможност да участва, заради езиковата бариера, но винаги с охота съдейства - Игор Маскин, та според него, птиците, които не се пускат в свободен полет имат нужда от смяна на играчките по 4 пъти на ден.
На мен това ми идва малко крайно. Според моите наблюдения 2 пъти на ден малки промени в интериора на клетката правят птиците по-малко консервативни, по-любопитни и им предоставят ново поле за действие.
Не е нужно да кравиш постоянно нови играчки, достатъчно е веднъж седмично да подменяш играчките или да ги преработваш из основи, останалото време е достатъчно да ги разместваш, да добавяш някакви неща, като вързани парцалчета, защипана щипка, вързани лентички хартия, ей такива чудесии. Старите играчки се преработват, омешват, размесват и стават нови.
Аз от години не съм купувала играчки. Непрекъснато преработвам.

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #14 -: декември 02, 2015, 11:33:35 am »
Пласмасата със сигурност не е подходяща.

За метала ми стана ясно, че трябва да избягвам, но само не разбрах какво и е лошото на пластмасата? Всъщност, въпроса ми не е за играчките конкретно, а за останалата основна част от инвентара на кафеза - всички панички и хранилки са пластмасови, та даже и метални открих. На второ място вече мога да попитам същото и за играчките, макар че достатъчно разнообразие имам там и без пластмасата :)

Неактивен fallon_fallon(Lily)

• Клуб Алекс
  • Публикации: 2,543
  • Рейтинг: 232
    • Хино (корела) Торин (пирура рупикола)
« Отговор #15 -: декември 02, 2015, 11:54:11 am »
Естествено, че метални паници са по-добри от пластмасовите. Лесно се мият и поддържат, не стареят като пластмасата, от неръждаем стомана са, няма опасност да ги изгризат. Моята корела изяде в началото една такава пластмасова купичка, докато му купя метална. Поилката е най-добре да е затворена, а не купа, защото ще се къпе в нея. Моят има обикновена, която сменям всеки месец с нова и заедно с нея и една за гризачи, защото обича да прави супа и често няма какво да пие.

----
Юфи (DF Dominant Pied Skyblue) - 13.11.2014 R.I.P.

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #16 -: декември 02, 2015, 12:16:17 pm »
Аз мислех да оставя допълнително купа с вода да се къпе ако иска по-често, но... това като че ли ще предизвика наводнение  ::) Благодаря за съвета, мисля пластмасовите панички да ги сменя с метални :)

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #17 -: декември 02, 2015, 12:30:39 pm »
Моят има обикновена, която сменям всеки месец с нова и заедно с нея и една за гризачи, защото обича да прави супа и често няма какво да пие.

А за какво е нужна тази за гризачи? За да има чиста вода, а не супа в обикновената, така ли? Могат ли папагалите да пият от такава верно?  :o

• Клуб Алекс
« Отговор #18 -: декември 02, 2015, 02:23:34 pm »
А за какво е нужна тази за гризачи? За да има чиста вода, а не супа в обикновената, така ли? Могат ли папагалите да пият от такава верно?  :o

Именно. Пирурите обичат да топят всичко във водата си. Сушените плодове винаги там се киснат, за да омекнат и ако ме няма да му я сменя, докато си е в клетката, ще си стои жаден. Много лесно се научи да пие от другата, просто му я приближих до човката и като видя, че от нея тече вода, започна да се плюнчи. Сега си има две, за всеки случай, пък аз съм спокойна, че винаги има чиста вода.

----

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #19 -: декември 02, 2015, 02:42:56 pm »
Ама че сладур!  :happysilly: Виждам, че имаш готина стълбичка пред входа на клетката, ще потърся и аз, само че до сега само оцветени намирам и то с тънки стъпалца... От къде мога да намеря в момента някаква натурална кацалка, като тази на снимката, както и тази стабилна стълбичка?. Няма как да отида в гората сега и да откъсна от дърветата, понеже са мокри и ще плесенясат. В зоомагазините предполагам продават натурални кацалки? Също така колко дебели клони/кацалки е най-добре да му взема, за да му е най-удобно като стъпва и да няма проблем с ноктите? За момента за тази цел взех тези, за да си избира само къде ще е най-удобно: http://zoomagazin.eu/bg/kategorii/katsalki-468/kerbl-ergonomic-perch-dyrvena-katsalka-25-sm-82953-g-35893 ::) . Гледам, също че виси оцветено дебело въженце от клетката, аз го видях същото в магазина, но си припомних, че уж цветовете са били вредни  :-\

Неактивен Blueone

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,227
  • Рейтинг: 181
    • Lady Bird & Rocky и техните малки корели
« Отговор #20 -: декември 02, 2015, 03:16:04 pm »
Тази кацалка е прекалено гладка.По скоро е направена да не цапа отколкото да има някакво приложение.По добре излез навън и събери няколко клонки от гората.Естествената кора на дървото ще помогне за поддържането на ноктите и човката, а гризането на самото дърво е едно от любимите занимания на папагала.Плюс това си набавя витамин Е от него.

Вкарай малко въображение и хем ще спестиш излишни пари които ще дадеш за нещо което много лесно можеш да намериш и направиш.Събери няколко клонки от бреза измий ги обилно със вряла вода и много лесно можеш да направиш такава стълбичка и люлка ако добавиш канап.Можеш мокрото дърво да го огънеш като дъга и да затиснеш някъде докато захване тази форма.После съидиняваш (заковаваш/залепяш) дъгата със една права клонка и ето ти люлка от естествени материали.Слагаш една кукичка отгоре и спестяваш 10 лв.Пък и ще си доволен от това което сам си направил.Имай предвид,че ако не ти се занимава и купиш нещо което е хубаво и лъскаво то евентуално ще бъде нагризано и потрошено евентуално.

Неактивен gpogojeva

• Клуб Алекс
    • жако Поли и Папи
« Отговор #21 -: декември 02, 2015, 03:28:12 pm »
Пафка, не може да няма откъде да намериш клони, па ако ще и на пъпа на София да живееш. Мокри не мокри, няма значение, миеш ги с вряла вода и слагаш. Играчките са интересни, когато се разрушават, а пластмасата не става за рушене, а е и опасно ако се счупи да не се набоде, нареже, зависи от пластмасата все пак.

• Клуб Алекс
« Отговор #22 -: декември 02, 2015, 03:30:36 pm »
Стълбичката е правена, не е купена. Иначе материалът е от строителен магазин, гладък е, май чам. Не е по моя вкус, но не се плъзга много, така че става, дебело е 2 см. Дебелината на кацалките трябва да варира, важното е да не се допират пръстите на пилето отдолу. Идеално е 2/3 от обиколката на кацалката да е заета като стъпи и 1/3 - свободна, но моите са с различна дебелина - по-големи и по-малки. Всички са събирани от околните дървета, не съм ходила в гората специално, не съм ги белила, защото като са грапави, пилят ноктите на пилците. Относно шареното въже, ние имаме 3 и досега го ползват без проблем. Не го ядат, нито им се закачат ноктите, лесно се мие и се огъва в каквато форма ти трябва. Не знам в какъв смисъл цветовете са вредни, дървените играчки по зоомагазините се боядисват с хранителни бои, а тези въжета са от памучно въже, боята не се отмива.

----

Неактивен Пафката

• **
    • пирура молина (Нами)
« Отговор #23 -: декември 02, 2015, 05:14:57 pm »
Не знам в какъв смисъл цветовете са вредни, дървените играчки по зоомагазините се боядисват с хранителни бои, а тези въжета са от памучно въже, боята не се отмива.
Четох, че е възможно да се натрови ако гризе оцветени и грачки, не е било сигурно че боята е хранителна.
Пафка, не може да няма откъде да намериш клони, па ако ще и на пъпа на София да живееш. Мокри не мокри, няма значение, миеш ги с вряла вода и слагаш. Играчките са интересни, когато се разрушават, а пластмасата не става за рушене, а е и опасно ако се счупи да не се набоде, нареже, зависи от пластмасата все пак.
Не съм казал такова нещо, аз ИСКАМ да си намеря и откъсна сам някой клон, аз да си го направя, затова разпитвам. А дървета наоколо колкото щеш!
Видях едни дървеса под формата на кацалки, хралупи и всякакви други играчки на Подуенския пазар, които бяха плесенясали от влагата и автоматично заключих, че сезона не позволява да си подбера сам клони от гората. Вече ми стана ясно, че независимо колко мокри са дръвцата и клоните, които си откъсна, се подсигурявам с вряла вода и няма да имам подобен проблем по-нататък  :) Бях чел, че със вряла вода се обработват, но като не разбера нещо ... питам пак. Аз съм тук, за да разбера, а не да зубря  ::) Друг е вече проблемът как ще разбера от кое дърво ще късам, че не съм запознат с видовете, но да речем че ще се оправя сам с това  :)

Неактивен Blueone

• Клуб Алекс
  • Публикации: 1,227
  • Рейтинг: 181
    • Lady Bird & Rocky и техните малки корели
« Отговор #24 -: декември 02, 2015, 05:18:26 pm »
Друг е вече проблемът как ще разбера от кое дърво ще късам, че не съм запознат с видовете, но да речем че ще се оправя сам с това  :)

http://www.papagalibg.com/forum/index.php/topic,83.0.html