Преведено и допълнено с любезното съгласие на авторката Gay Noeth
Както показва името му, Африканският сив папагал произхожда от Африка. Те се намират в широки географски граници от Брега на Слоновата кост до северозападна Танзания. Има два вида Африкански сив папагал, основният (Psittacus erithacus erithacus) – наричан у нас Кралско жако, известен още като червеноопашато жако, Конгоански, Гана, Камерунски и Того сиви папагали. Когато се говори за Гана, Того, Камерун, Конго и Анголско жако, става дума за географския регион, от който птиците произхождат. Това не са различни подвидове, а само различни вариетети с малки разлики в размерите и нюансите на сивото оперение. Кралското жако е сив с видима бяла кожа около очите, черен клюн и ярко червена опашка. Кралското жако е с размери около 30 см и тежи 350 – 600 грама.
Вторият голям подвид е Тимни жакото (P.e. timneh), известно у нас като Скално жако. Скалното жако е по-дребен (около 23-25 см) и тежи 275 – 350 грама, с по-тъмно сив цвят и белезникаво розов клюн. Опашката при Скалното жако е тъмно-кафява.
Жакото обикновено обитава гористите равнини на Африка, но в търсене на храна посещава и рядко залесените савани, а понякога и населени от човека територии. Разпределението им в природата е в голяма степен идентично с местата, където расте Африканската маслодайна палма, тъй като тя съставлява част от диетата им в дивата природа.
Жакото е очарователен вид по-голям папагал, не толкова заради окраската на перата му (той много по-малко шарен от други папагали), но най-вече заради интелигентността му и способността му да възпроизвежда човешка реч. Африканският сив папагал е прочут със способностите си да говори. Техните гласове не са съставени от носови звуци, а могат да възпроизвеждат завидно разнообразие от звукови ефекти и тонове. Те могат да научават дълги изречения и дори песни и стихотворения. Често те прегрупират известните им думи по свой собствен начин и дават индикации, че притежават способност да свързват конкретни обекти с техните наименования. Освен това, те определено могат да използуват думите в правилен контекст, т.е. например когато телефона звънне казват “ало”, сутрин, когато почукате и влезете в стаята при тях могат да ви посрещат с “добро утро”, “здравей” когато се прибирате в къщи или “чао” когато излизате и много други. Освен това, жакото има характерно ръмжене, което използува в случаи на уплаха или силна възбуда.
Физическите различия между двата подвида бяха споменати по-горе. Счита се, че скалните са малко по-игриви, вероятно с малко по-уравновесени характери. На този етап съществуват данни, че те са по-малко податливи на уплах и по-малко склонни да се привързват към един човек.
4 comments. Leave new
Мерси много 🙂 ще погледна
Здравейте имам африкански сив папагал (жако) вече е на 8 години и половина и много малко неща казва на какво може да се дължи това говора му постояно , от горе на всичкото като си подам ръката ако не е в настроение хапе а го имам от 8 години и неможе да свикне още с мен свири доста често , казва имена моито на брат ми и на баща ми а на майками не го казва а тя си му чисти секи ден храна му даваме говори си там неща на негов си език при това тихо и неразбираемо. Като му отворя клетката нейска да излиза не лети секи ден му отварям да си седи от вън един път излезе и почна да яде кабелите за интернета и телевизията и от тогава не смея да го пускам.Пускам му музика нещо да почне да се раздвижи само главата си мести леко на горе и на долу и то някой път не и това е . А ако си вкарам ръката при него ще ме ухапе веднага 🙂 който може да каже какво може да му има много ще съм му благодарен. 🙂 Мерси предварително !!! 🙂
Това, че жакото не говори толкова много колкото на вас ви се иска не е никак странно. Говоренето е и въпрос на индивидуалност. Някои говорят повече, други по-малко, трети никак. За да разгърне потенциала си, включително за възпроизвеждане на реч, птицата се нуждае от много неща освен добра храна. Препоръчвам ви да разгледате публикациите във форума към този сайт. Там ще намерите доста коментари по тази тема..
моето жако беше същото пуснах го на земята скриваш клетката и с една пръчица по дълга му даваш възможност да се качи на нея, и след това ако се качи леко я накланяш и то ще се качи по нагоре и евентуално по теб и по рамото ти. Аз така научих моя папагал когато беше на 9 години