Тук ще се опитам да обобщя критериите за визуално определяне пола на кралско жако. Ясно е, че дори да имаме пълно съвпадение по всички белези, пак остава някаква вероятност птицата да е от противоположния пол 🙂 но това би трябвало да са сравнително редки случаи. Точността, давана от тези белези съм коментирал в детайли с хора, които развъждат кралско жако. Всичките им птици са ДНК тествани, но не съм правил статистически анализ за да мога да кажа процентно кой от методите е най-достоверен.
Така че…ще изменя на научния подход в този случай като вместо статистически данни ще споделям мои впечатления 😉 Все е нещо като за начало 🙂
Искам да наблегна на това, че най-коректни резултати с тези тестове се постигат с птици, които са полово зрели (над 3-4 годишни). Може да се ползват и за по-млади птици, но при всички положения поне на 18 месеца.
Този метод е сравнително трудно приложим от човек, който няма опит с повече птици. Главата на женската е с по-гладки, нежни форми а главата на мъжкия е с по-ъгловати, по-груби форми. Очите при женските са по-окръглени спрямо очите на мъжка птица, които са по-бадемовидни. Някои развъждачи виждат разлика в дебелината на черната ивица по края на зеницата. Твърдението е, че женските имат равномерна (с еднаква дебелина по цялото си продължение) черна ивица, а мъжките имат удебеление (наподобяващо триъгълник) във вътрешния ъгъл на окото (към човката). При някои женски птици също може да се забележи триъгълниче в предния край на окото, но ако птицата е женска, такова триъгълниче (удебеление) има и в задния край на окото.
Тук виждате две снимки на око на женска и една снимка на око на мъжка птица онагледяващи това правило:
Женските птици от даден регион са по-едри в сравнение с мъжките. Но това правило не може да се използва по принцип, защото папагалите на различни географски ширини и дължини се различават по големина и цвят. Чудесна информация за разликите на птиците в зависимост от мястото, от където произхождат може да се намери тук.
В тази връзка, идеята е, че когато наблюдаваме папагал застанал спокойно на кацалката, края на перата на крилото на женската достигат с около сантиметър по-назад от края на опашката на птицата. При мъжките края на перата на крилото съвпада или е по-назад от края на перата на опашката. Иначе казано, при женска птица крилата са „по-дълги“ от опашката, т.е. стигат по-назад, докато при мъжки птици крилата са „по-къси“ или „равни“ на опашката. Гледайте папагала в спокойна поза с прибрани към тялото криле.
Надявам се тази снимка на Джаки да унагледи това, което казвам. Уви, не ми беше никак лесно да намеря в нета снимка на женско жако, с която да унагледя как е при тях по простата причина, че масово снимките са на папагали с подрязани криле:( Естествено, ако крилете са подрязани това правило не може да се използва. Ще намеря подходяща снимка и на женска птица за да кача тук.
За сега, два примера с мъжка:
Този белег се наблюдава най-добре при птица в полет на разстояние около 2 метра. Ако се гледа от близо не може да се установи разликата добре и всички изглеждат еднакво. При мъжка птица се забелязват отчетливо два цвята – по-тъмно сиво и по-светло сиво (почти бяло). При женска птица се виждат три ивици – сиво, светло сиво (почти бяло) и тъмно сиво (почти черно). По-долу се виждат показани ивиците при мъжка и при женска птица схематично.
Ето и една снимка на Джаки в момент, когато лети към боинга, на която добре се виждат двете ивици под крилото:
Този метод е смятан за един от най-сигурните за визуално определяне пола на кралско жако. Хората с много птици, ДНК тествани, твърдят, че дава верен резултат в почти 100% от случаите. Понякога се получават грешки, ако перата са зацапани или с повредена цялост. За това този метод трябва да се ползва най-добре при току-що изкъпана птица.
– Мъжки птици
Средните по дължина опашни пера на мъжките птици гледани отдолу имат плътен червен цвят по цялата си дължина. Възможно е да има тънка светла ивица по края на някои пера, но при мъжките тази ивица е бяла, докато при женските е сива! Това е основната причина за объркване при този метод. Най-добрите снимки на опашка на мъжки папагал, които имам са на Джаки:
– Женски птици
Средните по дължина опашни пера на женските птици гледани отдолу имат петънца по края си, които са сиви на цвят. При някои женски петънцата са много на брой, при други са по-малко на брой и малко по-трудно забележими. В по-горния пост се виждат повече снимки на женски опашки. Тук съм подбрал само три за онагледяване на правилото:
Общо взето, това са правилата, които съм срещал и анализирал заедно с хора, които развъждат жако и правят винаги ДНК тест. Ще бъде интересно да видим колко сред нас – след ДНК тест – ще потвърдят или отхвърлят тези правила.